Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανελαστικά φάσματα απόκρισης


 
NikVar

Recommended Posts

Γεια σας.... θα  ήθελα να ρωτήσω αν μου δωσει πληροφορίες για το πως να κανω ενα ανελαστικό φασμα αποκρισης. Στο Matlab το κάνω...  αυτο που εχω κάνει ειναι με βαση τις πληροφορίες που εχω πάρει απ το βιβλίο του chopra αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστα αυτα που κανω.. δεν εχω και κατι να τα συγκρίνω....αν με βοηθούσε καποιος θα το εκτιμούσα 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα :

 

1. Πως μπορώ απο ενα επιταχυνσιογράφημα ενος σεισμού  να κατασκευάσω ενα ανελαστικό φάσμα αποκρισης?

2. Μηπως υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθει με την κατασκευη σεισμικών φασμάτων απόκρισης  σε γλώσσα προγραμματισμού Matlab??
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω  δουλεψει  ανελαστικη  συμπεριφορα  μονοβαθμιου  ταλαντωτη  ,  το  ανελαστικο 

φασμα  προκυπτει  απο  την  επιλυση  μονοβ  ταλαντωτη  για  πολλες  ιδιοπεριοδους  ,  απλως  εχει  περασει  παρα  πολυ  καιρος 

και  δεν  τα  εχω  φρεσκα  παντως  δουλευεις  με  newmark  εγω  το  εχω  κανει  στο  excel    οταν φτασω  το  οριο  διαρροης  αλλαζω  κλαδο ,  θελει  απο  οτι  θυμαμαι  πολυ  δουλεια  και  ειναι  σπαζοκεφαλια   για  προγραμματισμο . παντως  για  ελαστικη  συμπεριφορα   ειναι  γενικως  βατο

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες τελικά? 

 

Τώρα θυμήθηκα ότι είχε ανεβάσει στο φόρουμ νομίζω ο iovo κάποια εξελάκια με αντίστοιχους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από το βιβλίο του Chopra Δυναμική των Κατασκευών το έκανα... βήμα βήμα.. στο Matlab.. .τελικός βγήκε σωστό... βρήκα καποια και τα σύγκρινα... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.