Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά με βάση τα Bold ενδέχεται η ΥΔΟΜ να "κολλήσει". Για μένα βεβαίως λογικό είναι να μπορεί κανείς να κατασκευάσει πέργκολα και σε αδόμητο.

 

ιστ. Για την κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους ακά−

λυπτους χώρους, ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο, 

ή στην πρασιά ή στο δώμα ή στους ανοιχτούς εξώστες ή 

σε βεράντες ισογείων και ορόφων κατατίθενται τα εξής:

1) κάτοψη και όψη σε κλίμακα 1:100

2) αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος της οι−

κοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφί−

σταται ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία, με την 

υπό κλίμακα, αποτύπωση των εγκαταστάσεων (Θέση, 

διαστάσεις, αποστάσεις κτλ).

3) δήλωση του Μηχανικού ότι δεν παραβιάζεται το 

ιδεατό στερεό του κτιρίου. (ποιου κτιρίου αφού δεν υπάρχει κτίριο?  )

 

ορισμοί κατά ΝΟΚ: 3. Ακάλυπτος χώρος είναι ο χώρος του οικοπέδου που δεν δομείται. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω την εξής ερώτηση :Για θερμομόνωση της pilotis ενός κτιρίου το οποίο έχει ενταχθεί στον 4178 (έχει πληρωθεί με δόσεις πάνω από το 30% του προστίμου) χρειάζεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή μήπως άδεια δόμησης? Η θερμομόνωση θα γίνει στα πλαίσια της ρύθμισης για την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου ώστε να πάρει την υποτιθέμενη 50% έκπτωση. 

 

Ρωτάω γιατί στην λίστα των εργασιών μικρής κλίμακας λέει: κα) Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με γνωστοποίηση εργασιών προ 48 ωρών (αρθρο 4 παρ. 3 Ν.4067) και συγκεκριμένα με την περίπτωση ιδ.Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση , έχω ένα κτίριο με άδεια του 1970 που είναι ειδικό (κατάστημα- γραφεία) .Στο κατάστημα που από καφετέρια ξαναγίνεται καφετέρια, ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να κάνει κάποιες αλλαγές διαρρυθμίσεων  3 τοίχους από  γυψοσανίδα , να μεταφέρει τα w.c.(που πάντα εκεί ήταν αλλά στην άδεια του 70 δειχνόταν άλλου, ) και να φτιάξει W.C. AMEA. Μπορώ να πάω με ΕΕΜΚ ή γιατί αλλάζω θέση στα w.c. σε ειδικό κτίριο χρειάζεται άδεια; Επίσης τα w.c. AMEA θα μπορούσα να τα περάσω και με γνωστοποίηση 48 ωρών (εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ) όπου δεν έχει περιορισμό περί ειδικών κτιρίων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

Στην εεμκ υπογράφει ο μηχανικός κ την επίβλεψη;

Αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να κάνει παρανομίες την περίοδο εργασιών θα φταίω εγω;

Link to comment
Share on other sites

Στην έγκριση εργασιών υπογράφεις την αναλυτική τεχνική έκθεση στην οποία περιγράφεις τον ακριβή τρόπο κατασκευής και ανάλογα την περίπτωση ζητούνται και σχέδια, σκαριφήματα ή επιπλέον δικαιολογητικά.

Αν υπάρχουν ικριώματα τότε έχεις και την ανάληψη της ευθύνης

"ι. Τοποθέτηση ικριωμάτων. Σε αυτήν την περίπτωση απαιτείται κατάθεση Σχεδίου και Φακέλου ασφάλειας και υγείας του έργου με ορισμό του υπεύθυνου συντονιστή σύμφωνα με τα οριζόμενα στο ΠΔ-305/96 (ΦΕΚ-305/Α/96) και δήλωση ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου". 

 

Αν ο ιδιοκτήτης αλλάξει την κατασκευή και κάνει διαφορετικά πράγματα, υποθέτω ότι σε ενδεχόμενο καταγγελίας θα του καταλογίσουν αυθαίρετη κατασκευή. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΕΜΚ εχουν βαλλει και αλλαγη υαλοπετασματων και επενδυσεις οψεων.

 

1. Αλλαγη στις οψεις επιτρεπεται? πχ ενα παραθυρο το κανω πορτα ή μεγαλώνω ενα άνοιγμα

2. Τοποθέτηση σκιαστρων με περσίδες στην οψη της κατασκευης, μπορει να θεωρηθει ως επενδυση οψεων?

Link to comment
Share on other sites

Το 1 σίγουρα όχι terry.

Το 2 δε μου έχει τύχει αλλά πιστεύω πως η απάντηση είναι επίσης όχι.

 

Χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

Για το 1, γιατι σιγουρα οχι?

 

Εχω στα χερια μου μια ΕΕΜΚ, για καταστημα, με εγκριση απο ΣΑ, και αλλαγη ανοιγματων (μεγαλης σχετικα κλιμακας).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.