Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημέρα, 

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα για επισκευη οψεων με ικριώματα, η πολεοδομία Θεσσαλονίκης δε χορηγούσε ΕΕΜΚ και έκανα όλη τη διαδικασία και ετοίμασα την άδεια. Μάλιστα σήμερα είναι να πληρωθώ, Δευτέρα καταθέτω κρατήσεις και πάω για πρωτόκολλο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία σε τέτοια θέματα, σε τί θα διέφερε η έκδοση άδειας μικρής κλίμακας? Υπάρχει κάποιο σημαντικό όφελος? (πχ γλιτώνει το ικα ο ιδιοκτητης? Ή κάποιες άλλες κρατήσεις? Δεν κάνω επίβλεψη?)

Γιατί από στοιχεία θέλει πάλι Τεχνική έκθεση, ΣΑΥ ΦΑΥ, σχεδόν ό,τι απαιτείται και στην άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

επιτελους οντως..αντε να δουμε τι θα μας πουμε τωρα οι ΥΔΟΜ και ποτε θα τις προχωρησουν...

τα συγχαρητητρια μου στον συναδελφο OLINAPAL για τις εγκυρες πληροφοριες..

παντως σε συνομιλια με ΥΔΟΜ περιμενουν να εκδοθει πρωτα στην εφημεριδα της κυβερνησεως για να ξεκινησουν επειτα να εξετασουν τι θα ζητησουν.

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα το εξης παράλογο:

 

Στον Ν. 4178 η εεμκ αφορά την εργασία:

κα. Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.

 

Στην υπουργική απόφαση αναφέρει:

κα. Για την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις και στο δώμα υφιστάμενων κτιρίων κατατίθεται βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις

 

και στην ΥΔΟΜ επειδή ο νόμος είναι που έχει ισχύ, δεν δέχονται εεμκ για μόνωση δώματος......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είμαι βέβαιος οτι το δώμα συμπεριλαμβάνεται στις όψεις του κτιρίου???Απλά δε θυμάμαι τώρα που το αναφέρει  (Ν4067,Ν4030) και δεν έχω χρόνο να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.