Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α01] Απαγόρευση εμπράγματων δικαιοπραξιών


Recommended Posts

Όπως έμαθα, ο 720/77 είχε 2 στάδιο. Το 1ο ήταν η ΥΔ του ιδιοκτήτη (το έχω) και η 2η ήταν η προσκόμιση σχεδίων κλπ (δεν το έχω). Είναι σαν κάποιος να έχει κάνει μόνο την 1η φάση του Τρίτση και όχι τη 2η... δλδ δεν έχω τίποτα! :)

Αν υπάρχει αρχείο του 720/77 στην οικεία πολεοδομία λογικά θα είναι χωρισμένο σε περαιωμένες υποθέσεις (1ο και 2ο στάδιο) και μη περαιωμένες (1ο στάδιο μόνο). Τουλάχιστον έτσι αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα εδώ. 

Edited by johnnie_blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Εγκύκλιο 3 και στο κεφάλαιο ΣΤ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΚΑΤ΄ΑΡΘΡΟ, στο αρθρο 1 και στην παράγραφο 3) λέει:

 

"Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με τον ν.1337/83 (των  παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α' και β' φάση)

 

Εγώ μέχρι πρότινoς γνώριζα (και με ενημέρωσαν σε πρόσφατη επίσκεψη στην πολεοδομία για τον Ν. 4014/11 φυσικά)  ότι αν δεν έχουν γ' φάση δεν εξαιρούνται της υπαγωγής, επίσης αν δεν είναι εντός ρυμοτομικού σχεδίου.

 

Με την εγκύκλιο αυτή αναιρούνται οι παραπάνω δεσμεύσεις και μπορεί να εξαιρεθεί πλέον το αυθαίρετο που έχει μόνο α' και β' φάση στον Νόμο 1337/83 ???

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σε ενημέρωναν-σαν στην πολεοδομία ή λάθος κατάλαβες ίσως, αφού το έγραφε ξεκάθαρα και ο 4014. Και ο 4178 το ίδιο.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Λάθος σε ενημέρωναν-σαν στην πολεοδομία ή λάθος κατάλαβες ίσως, αφού το έγραφε ξεκάθαρα και ο 4014. Και ο 4178 το ίδιο.

 

Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανό?

Τι ισχύει τελικά με τον 4178?

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

τι να κάνω λιανό ? Από την 1η σελίδα του 4178 δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά

Δεν χρειάζεται τακτοποίηση/ρύθμιση. Είναι νόμιμο με β' φάση 1337/1983. Μεταβιβάζεται. Εκτός αν έχει περαιτέρω αυθαιρεσίες. Το εγκεκριμένο στην προκειμένη περίπτωση σχέδιο είναι αυτό της β' φασης, η κάτοψη και τομή του μηχανικού που ήταν απαραίτητο δικαιολογητικό και βάσει αυτού ελέγχεις

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Τρίτσης με α φάση είναι μια απλή δήλωση πρόθεσης. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αυτοί που γράψανε την εγκύκλιο είναι άσχετοι. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Β φάση για να μην χρειάζεται να υπαχθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει αρχείο του 720/77 στην οικεία πολεοδομία λογικά θα είναι χωρισμένο σε περαιωμένες υποθέσεις (1ο και 2ο στάδιο) και μη περαιωμένες (1ο στάδιο μόνο). Τουλάχιστον έτσι αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα εδώ. 

Στην περίπτωσή σου όμως είχες 2ο στάδιο (περαιωμένο) ή όχι? Γιατί εγώ έχω μόνο την 1η ΥΔ του ιδιοκτήτη και μετά δεν έκανε τίποτα παραπέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.