Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Τί μπορώ στην τελική να τον συμβουλεύσω; Αυτός δε θέλει να πάει για διόρθωση πάντως. Θέλει να τακτοποιήσει να τελειώνει.

ας τακτοποιήσει το μη ρυμοτομούμενο, κι ας έρθουν να του γκρεμίσουν το ρυμοτομούμενο μετά (που λέει ο λόγος)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω να το κάνω. Απλά φοβάμαι τη στιγμή που θα πάει να πάρει άδεια λειτουργίας... Εκεί θα του πω ότι δεν εγγυώμαι τίποτα. Δεν ξέρω καν τί θα αντιμετωπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει περίπτωση να ενταχθεί σύμφωνα με το άρθρο 51 (μετά τις διευκρινήσεις με την νέα εγκύκλιο) ???

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

και πάλι είσαι μπροστά Αστέριε, 

αλλά διαβάζοντας ξανά την εγκύκλιο δεν βλέπω αναφορά στην εκ των υστέρων ένταξη σε σχέδιο,

(εκτός αν το λέει το κείμενο του άρθρου που δεν το ξαναδιάβασα)

εκτός αν το "κολλήσουμε" διασταλτικά στην περίπτωση αλλαγής των όρων δόμησης.

Βέβαια το πνεύμα είναι για την περίπτωση της αλλαγής προς το δυσμενέστερο μετά από ΖΟΕ, ΓΠΣ κλπ προστασίες.

Ίσως μια προσεκτικότερη ανάγνωση από τον ενδιαφερόμενο μπορεί να δώσει κάποια λύση, 

αλλά δεν μου είναι προφανές αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Διαβάσα όλες τις προηγούμενες άναρτήσεις αλλά το ερώτημα που θα θέσω δυστυχώς δέν έχει εμφανισθεί.

Εχω προβεί σε τακτοποίηση βασει 4014 αυθαίρετης κατοικίας σε περιοχή εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α προ 1983 (με αεροφωτογραφία).

Ο πελάτης (και φιλος) έχει πληρώσει όλο το πρόστιμο.

Άνωθεν της ισόγειας οικίας διέρχονται καλώδια υψηλής τάσης , που έχουν δειχθεί τόσο στο Τοπογραφικό αλλα και έχουν αναγραφθεί σαφώς στην Τεχνική Έκθεση , με σαφή αναφορά στις τυχόν δουλείες που προκύπτουν από΄την ύπαρξη των πυλώνων.Με την λογική του "ότι δέν απαγορεύεται - επιτρέπεται" που άλλωστε είχε αναγραφθεί και για το συγκεκριμένο θέμα στο site, ενεταξα το ακίνητο στον νόμο.

Τώρα που ο 4178 το απαγορεύει ρητά τί γίνεται?

Έχει καμία ελπίδα να μπεί ή τουλάχιστον να πάρει λεφτά πίσω?

Σημειωτέον ότι δέν είχα προβεί σε κατάθεση σχεδίων  - αφού περίμενα ΦΕΚ για τα ΔΕΔΟΤΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις - απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, η απαγόρευση ισχύει σε απόσταση από τον άξονα του αγωγού, και όχι από το ίχνος στο έδαφος.

Σε μία άδεια που είχα βγάλει, και μάλιστα για βενζινάδικο, όχι σπίτι, έτσι μου το είχαν μετρήσει.

Μήπως μπορείς να καλυφθείς έτσι; Τι ύψος έχουν τα καλώδια;

(Θεωρούμε δεδομένο ότι είναι όντως υψηλής τάσης και όχι μέσης. Νομίζω αυτά δεν έχουν απαγόρευση)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tzeno κρινοντας απο το σχεδιο που αναρτηθηκε σε προηγουμενη ανάρτηση , μαλλον ειναι 400kw, αλλα θα το επιβεβαιώσω.

Φίλε apier, δεν καταλαβα ακριβως τι εννοείς, πάντως το 1 καλώδιο περνάει οριακά λίγο πάνω από το κτίσμα σε μεγάλο βεβαια ύψος>20μ

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο άξονας του αγωγού είναι στο "κέντρο βάρους" της "διατομής" που σχηματίζουν τα καλώδια,

δηλαδή σε ύψος 30 μ. περίπου, και όχι στο ίχνος επί του εδάφους.

ΓΙ' αυτό και οι απαλλοτριώσεις για τέτοιους πυλώνες αφορούν μόνο τα "οικοπεδάκια" γύρω από τους πυλώνες

και όχι όλη τη ζώνη κάτω από τα καλώδια.

Νομίζω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.