Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Είχα τη γνώμη ότι για να κάνουμε δήλωση πρέπει να πούμε ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες στο ακίνητο,

και στην εξουσιοδότηση που μου υπογράφουν το έχω βάλει και αυτό για να είμαι ειλικρινής. 

Με το σκεπτικό ότι αλλιώς δεν μπορώ να βάλω δήλωση 4178 στο τοπογραφικό,

ούτε και να εκδόσω βεβαίωση όταν ζητηθεί. Άρα ποιο το νόημα της δήλωσης;

Χθες κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό, και μπορούμε λέει να κάνουμε δήλωση για τα υπόλοιπα,

αν έχουμε και κάποιες αυθαιρεσίες που δεν υπάγονται. Και το έχω ξανακούσει και το έχω ξαναδεί.

Αλλά δεν απαντάνε για το θέμα της δήλωσης 4178 στο τοπογραφικό ούτε για τη βεβαίωση.

 

Υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης με υποχρέωση κατεδάφισης για όσα δεν υπάγονται.

Τώρα κάνω μία τέτοια δήλωση. Η πολεοδομία το δέχεται, και μάλιστα μου λέει να μην βγάλω άδεια για την κατεδάφιση,

αλλά να την κάνω με εντολή πολεοδομίας και ανάθεση - ανάληψη, όπως για τα κατεδαφιστέα.

Τότε όμως απαιτείται βεβαίωση της πολεοδομίας για την κατεδάφιση πριν εκδοθεί βεβαίωση 4178.

 

Και βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να μην τα είδες και να έχουν γίνει μετά την αυτοψία σου, 

ειδικά αν είναι κρυμμένα κάτω από κανένα δέντρο και δεν φαίνονται στην α/φ.

Και πάλι όμως δεν τίθεται θέμα βεβαίωσης 

 

ΑΝ έχω χάσει κάτι παρακαλώ τους συναδέλφους να με διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα τη γνώμη ότι για να κάνουμε δήλωση πρέπει να πούμε ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες στο ακίνητο,

και στην εξουσιοδότηση που μου υπογράφουν το έχω βάλει και αυτό για να είμαι ειλικρινής. 

Με το σκεπτικό ότι αλλιώς δεν μπορώ να βάλω δήλωση 4178 στο τοπογραφικό,

ούτε και να εκδόσω βεβαίωση όταν ζητηθεί. Άρα ποιο το νόημα της δήλωσης;

Χθες κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό, και μπορούμε λέει να κάνουμε δήλωση για τα υπόλοιπα,

αν έχουμε και κάποιες αυθαιρεσίες που δεν υπάγονται. Και το έχω ξανακούσει και το έχω ξαναδεί.

Αλλά δεν απαντάνε για το θέμα της δήλωσης 4178 στο τοπογραφικό ούτε για τη βεβαίωση.

 

Υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης με υποχρέωση κατεδάφισης για όσα δεν υπάγονται.

Τώρα κάνω μία τέτοια δήλωση. Η πολεοδομία το δέχεται, και μάλιστα μου λέει να μην βγάλω άδεια για την κατεδάφιση,

αλλά να την κάνω με εντολή πολεοδομίας και ανάθεση - ανάληψη, όπως για τα κατεδαφιστέα.

Τότε όμως απαιτείται βεβαίωση της πολεοδομίας για την κατεδάφιση πριν εκδοθεί βεβαίωση 4178.

 

Και βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να μην τα είδες και να έχουν γίνει μετά την αυτοψία σου, 

ειδικά αν είναι κρυμμένα κάτω από κανένα δέντρο και δεν φαίνονται στην α/φ.

Και πάλι όμως δεν τίθεται θέμα βεβαίωσης 

 

ΑΝ έχω χάσει κάτι παρακαλώ τους συναδέλφους να με διορθώσουν.

Καλημέρα. Οταν στο ίδιο οικόπεδο υπάρχουν κατ/ευές που μπορούν να υπαχθούν στον νόμο και κατ/ευές που απαγορεύεται να υπαχθούν, τότε πρέπει να τακτοποιήσεις μόνο τα τακτοποιούμενα.

Προσωπικά δεν αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις, επειδή δεν θα μπορέσω να δώσω ''βεβαίωση νομιμότητας'' στον ιδιοκτήτη.

Βέβαια, για τα υπόλοια, μπορεί να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης και να προχωρήσεις κανονικά.

Ακόμα και για τα κτίσματα που πρόκειται να κατεδαφιστούν, εκδίδεται παράβολο αυθαιρέτου μέσω του συστήματος.

 

''Και βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να μην τα είδες'': Δεν το προτείνω

''και να έχουν γίνει μετά την αυτοψία σου'' Αυτό πλέον είναι πρόβλημα του ιδιοκτήτη

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

οταν εχει πχ κλεισει ενας εξωστης κανω υπαγωγη το υπολοιπο κτιριο ...δεν νομιζω οτι εχω προβλημα

Βεβαια βεβαιωση θα παρει μονο κ οταν κατεδαφισει το κλεισιμο..

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο κτίσμα που κατασκευάστηκε σε περιοχή που σήμερα είναι χαρακτηρισμένος υγροβιότοπος, αλλά κατά τον χρόνο κατασκευής δεν ήταν,

τακτοποιείται με τον 4178/13

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο κτίσμα που κατασκευάστηκε σε περιοχή που σήμερα είναι χαρακτηρισμένος υγροβιότοπος, αλλά κατά τον χρόνο κατασκευής δεν ήταν,

τακτοποιείται με τον 4178/13

 

Σύμφωνα με το άρθρο 2 απαγορεύεται: ιγ) Σε ρέμα, κρίσιμη παράκτια ζώνη, κατά την έννοια των άρθρων 2 περιπτώσεις 10 και 12 παρ. 8α του ν. 3937/ 2011 (Α΄ 60) ή προστατευόμενη περιοχή του άρθρου 19 του ν. 1650/1986 (Α΄ 160), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με το άρθρο 5 του ν. 3937/2011 (Α΄ 60), αν απαγορευόταν η εκτέλεση κάθε οικοδομικής εργασίας κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή η χρήση κατά την εγκατάσταση της αυθαίρετης χρήσης.

 

   [Σύμφωνα με το Αρθρο 5 του ν. 3937/2011 «Βιοποικιλότητα κ.λ.π» οι εκτάσεις χαρακτηρίζονται: [...] 4. α) Ως περιοχές προστασίας οικοτόπων και ειδών(Habitat / species management areas) χαρακτηρίζονται εκτάσεις χερσαίες, υγροτοπικές ή θαλάσσιες]

 

Αφού τότε δεν απαγορευόταν, μπορείς να υπαχθείς στον Ν. 4178/2013.

 

Edited by αστέριος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν εχει πχ κλεισει ενας εξωστης κανω υπαγωγη το υπολοιπο κτιριο ...δεν νομιζω οτι εχω προβλημα

Βεβαια βεβαιωση θα παρει μονο κ οταν κατεδαφισει το κλεισιμο..

με την ίδια λογική μπορείς να κάνεις υπαγωγή το ισόγειο και να μην εξετάσεις τον όροφο ή το υπόγειο.

Αφού δεν δίνεις βεβαίωση, πως θεωρείς ότι μπορείς να κάνεις δήλωση χωρίς πρόβλημα; Αυτά τα δύο δεν είναι συνυφασμένα; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική μπορείς να κάνεις υπαγωγή το ισόγειο και να μην εξετάσεις τον όροφο ή το υπόγειο.

Αφού δεν δίνεις βεβαίωση, πως θεωρείς ότι μπορείς να κάνεις δήλωση χωρίς πρόβλημα; Αυτά τα δύο δεν είναι συνυφασμένα; 

+1 επειδή έχουμε κοινή λογική ( Ασε που μοιάζουν λίγο οι εικόνες και θέλοντας να ''μπώ'' σε εμένα, μπήκα στην φόρμα σου και ψάρωσα επειδή όλα τα στοιχεία που θεωρούσα ως δικά μου ήταν ''άλλα'')

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική μπορείς να κάνεις υπαγωγή το ισόγειο και να μην εξετάσεις τον όροφο ή το υπόγειο.

Αφού δεν δίνεις βεβαίωση, πως θεωρείς ότι μπορείς να κάνεις δήλωση χωρίς πρόβλημα; Αυτά τα δύο δεν είναι συνυφασμένα; 

 

 

+1 επειδή έχουμε κοινή λογική ( Ασε που μοιάζουν λίγο οι εικόνες και θέλοντας να ''μπώ'' σε εμένα, μπήκα στην φόρμα σου και ψάρωσα επειδή όλα τα στοιχεία που θεωρούσα ως δικά μου ήταν ''άλλα'')

καλημερα

δηλαδη εχετε την αποψη ,οταν εχω ενα κτιριο 3οροφο αυθαιρετο κ επειδη ενας κλειστος εξωστης πανω απο οδο δεν μπορει να υπαχθει ,δεν κανω το υπολοιπο κτιριο υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλήσαμε για αυτή την περίπτωση. 

Μιλήσαμε για την περίπτωση άλλων παραβάσεων εντός της ίδιας ιδιοκτησίας,

οι οποίες δεν εμπίπτουν στις απαγορεύσεις του άρθρου 2,

και τις οποίες ο πελάτης "επιλέγει" να μην δηλώσει για δικούς του λόγους (προφανώς οικονομικούς).

Όταν απαγορεύεται η υπαγωγή για κάποιες κατασκευές, και αν αυτές είναι πράγματι εντός του ιδίου ακινήτου,

(όχι δηλαδή σε δημόσιο χώρο, αιγιαλό κλπ κλπ περιπτώσεις άρθρου 2)

η δήλωση θα πρέπει να τις αναφέρει είτε με την υποχρέωση κατεδάφισης, είτε με παραπομπή σε ΣΥΠΟΘΑ κλπ αρμόδια όργανα.

Και αν γίνει μεταβίβαση, που δεν ξέρω αν επιτρέπεται με αυτές τις αιρέσεις, αντίστοιχη θα πρέπει να είναι και η βεβαίωση.

Στην άλλη περίπτωση, ο πελάτης ζητάει επί της ουσίας να δώσεις άφεση για αυθαιρεσίες που θα μπορούσαν να ρυθμιστούν.

Τι θα λέει η βεβαίωσή σου; "αυτό που δήλωσα είναι εντάξει αλλά το υπόλοιπο δεν ξέρω"

Δεν σου δίνει τέτοια επιλογή εξ όσων βλέπω στα σχετικά κείμενα.

Το κρίσιμο ερώτημα, κατά τη γνώμη μου, παραμένει:

Μία περαιωμένη (ή πληρωμένη 30%) δήλωση, μπορεί να μην πληροί τις προδιαγραφές για βεβαίωση;

Κατά τη γνώμη μου όχι. 

Είναι σαν να κάνουμε δηλώσεις με υποχρέωση έκδοσης αδείας, να κάνουμε μεταβιβάσεις, και μετά να το ξεχνάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.