Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για σιωπηρή παραχώρηση. Αν ήταν να θέλει να εκδώσει κάποια άδεια ο κληρονόμος θα είχε και μια συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση. Ίσως να πρέπει να προβεί σε κάποιο διορθωτικό συμβόλαιο, ώστε να περιγράψει σωστά το ακινητό του.

Τοπογραφικό στην αποδοχή μήπως είχε συνταχθεί?

Link to comment
Share on other sites

αρκετα δυσκολη περιπτωση που θα χρειαστει την συνδρομη σας..

εντος σχεδιου   στο οποιο υπαρχουν 2 τμηματα

Το τμημα 1  εγκριθηκε  το 1992  συμφωνα με τα αρθρα 1κ2 του ΠΔ 17.7.23  ως παλαιος οικισμος πυκνοδομημενο

Το τμημα  2 εγκριθηκε το 1992   συμφωνα με το ν1337/83 ως επεκταση του σχεδιου αραιοδομημενο

Το οικοπεδο μου εμπιπτει κ στα 2τμηματα.

Εντος του τμηματος1  υπηρχε οικοδομη στην οποια εγινε αυθαιρετη προσθηκη το 2007(γραμμοσκιασμενο τμημα) κ η οποια καταλαμβανει την υποχρεωτικη πρασια κ τμημα ρυμοτομηθεντος   (που προβλεπεται δρομος),εντος του ΠΥΚΝΟΔΟΜΗΜΕΝΟΥ

Μπορω να προχωρησω σε νομιμοποιηση ?δεν εχει αποζημιωθει το ρυμοτομουμενο εντος πυκνοδομημενου που βρισκεται η προσθηκη.

Για το αραιοδομημενο εχει γινει πραξη εφαρμογης

Υπαρχει καποιο προβλημα επειδη ειμαι οριο πυκνοδ/νου κ αραιοδομημ/νου?

post-54459-0-95115000-1397037309_thumb.jpg

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε συνταχθεί κάποιο τοπογραφικό στην αποδοχή, απλά περιγράφεται το οικόπεδο χωρίς το ρυμοτομούμενο.

 

Και για να το κάνω πιο δύσκολο:

 

Το κτίσμα είναι δηλωμένο με τον 1337/1983, ο μηχανικός της τότε δήλωσης το δείχνει ολόκληρο το κτίσμα, εξαιρεί με 3η φάση το μη ρυμοτομούμενο (γίνεται απλή αναφορά για το ρυμοτομούμενο στην απόφαση εξαίρεσης) χωρίς να επιβληθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για το ρυμοτομούμενο, όπως όφειλαν σύμφωνα με τον 1337/1983.

 

Εγώ τώρα καλούμαι να δώσω βεβαάιωση μεταβίβασης.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

apier

δεν είναι στην Αττική αλλά στο Καλοχώρι Θεσ/νίκης.

Γιατί λες ότι στην Αττική θα έλεγες ναι;

Κι εγώ τείνω στην άποψη ότι οι δρόμοι διανομής είναι κανονικοί δρόμοι ( = κοινόχρηστος χώρος).

Γιατί εδώ έχουμε ενα ΦΕΚ (του 97 ή 99 νομίζω) που κατέστησε κοινόχρηστους όλους τους τότε αγροτικούς δρόμους
Link to comment
Share on other sites

καλη εβδομαδα

1.για το #633 καμμια ιδεα?

2.υπαρχει καποια περιπτωση να νομιμοποιειται αυθαιρετο του 2002,σε ζωνη παραλιας που χαρακτηκε το 1992 κ δεν εχει συντελεστει απαλλοτριωση,?διοτι σε πελατη μου, συναδελφος ειπε οτι μπορει να προχωρησει.......μου διαφευγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

καλη εβδομαδα

 

2.υπαρχει καποια περιπτωση να νομιμοποιειται αυθαιρετο του 2002,σε ζωνη παραλιας που χαρακτηκε το 1992 κ δεν εχει συντελεστει απαλλοτριωση,?διοτι σε πελατη μου, συναδελφος ειπε οτι μπορει να προχωρησει.......μου διαφευγει κατι?

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Στον νόμο άρθρο 2 ''Απαγόρευση Υπαγωγής'' αναφέρει:

  η) Στη ζώνη παραλίας. Εξαιρούνται (δηλ. επιτρέπονται) οι περιπτώσεις που δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση και οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις προϋφίστανται της σχετικής οριοθέτησης της ζώνης. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

      - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.7 περ.11) ‘’ Στην παρούσα παρ. αναφέρεται η παρ. 19 του άρθρου 23 του Ν.4178/2013 (ιχθυοκαλλιέργειες)

  Η εξαίρεση αφορά αποκλειστικά πολίτες που δικαιούνται αποζημίωσης ‘’

      - Σύμφωνα με ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013  -για ζ) & η - σελ. 2 περ. 3) ‘’ Απαγορεύονται στην όχθη, παλαιά όχθη & παρόχθια ζώνη’’

 

 

Εαν το κτίριο έγινε μεταγενέστερα, δεν γίνεται

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Aστεριε καλη εβδομαδα κ εγω νομιζω οτι δεν μπορει να τακτοποιηθει...απλα διερωτηθηκα μηπως ειδε κατι ο συναδελφος που μου διευφεγε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.