Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

για μερικούς "συναδέλφους" όλα γίνονται.

όλα προ 83, όλα κύρια και μοναδική, παραλίες, δάση κλπ κλπ

 

Σήμερα κάποιος είπε ότι το πρόστιμο αλλαγής χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ είναι 15000.

Τι 15000 όμως; Ευρώ, 15000 να είναι οι ώρες του, 15000 παίρνει η μάνα του, 15000 πουλάκια κάθονται; 

ότι θέλει ο καθένας. Αφού τους πάει ο κόσμος ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Κ   ολοι με αναπηρια   100% :smile:  ε τι μονο τυφλους εχουμε?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Εχω μια υπόθεση με τον Ν. 4178 λόγω της πολυπλοκότητα που έχει και την υψηλή  τιμή του προστίμου την είχα αφήσει στην άκρη. Σήμερα όμως μετά από τηλεφωνική επαφή με τον ιδιοκτήτη μου είπε ότι θέλει να μιλήσουμε. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι υπάρχουν διάφορες κατασκευές, στο οικόπεδο του που είναι εκτός οικισμού και εκτός σχεδίου πόλης  άλλες ειναι νόμιμες και άλλες αυθαίρετες. Κάποια  από τα αυθαίρετα  βρίσκονται κατασκευασμένα στο ¨φρύδι¨ του ρέματος δλδ δίπλα από το ρέμα και όχι μέσα στο ρέμα, που δεν είναι οριοθετημένο, επειδή το έχω ρωτήσει σε πολλούς συναδέλφους κανένας δεν μου έδωσε κάποια σαφής απάντηση.  Αυτά που είναι στο φρύδι μπορούν να τακτοποιηθούν και με βάση ποιο νόμο ή εγκύκλιο? Ευχαριστώ!            

Edited by geokal
Link to comment
Share on other sites

Μην πιστευετε τους πελατες, μεταφερουν μισα λογια απο εδω, μισα απο εκει, οτι τους συμφερει.Μου ειπες, μου ειπαν , ακουσα, ο γειτονας αρχικες φρασεις ενος υποψηφιου πελατη οταν ερχεται στο γραφειο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Εχω μια υπόθεση με τον Ν. 4178 λόγω της πολυπλοκότητα που έχει και την υψηλή  τιμή του προστίμου την είχα αφήσει στην άκρη. Σήμερα όμως μετά από τηλεφωνική επαφή με τον ιδιοκτήτη μου είπε ότι θέλει να μιλήσουμε. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι υπάρχουν διάφορες κατασκευές, στο οικόπεδο του που είναι εκτός οικισμού και εκτός σχεδίου πόλης  άλλες ειναι νόμιμες και άλλες αυθαίρετες. Κάποια  από τα αυθαίρετα  βρίσκονται κατασκευασμένα στο ¨φρύδι¨ του ρέματος δλδ δίπλα από το ρέμα και όχι μέσα στο ρέμα, που δεν είναι οριοθετημένο, επειδή το έχω ρωτήσει σε πολλούς συναδέλφους κανένας δεν μου έδωσε κάποια σαφής απάντηση.  Αυτά που είναι στο φρύδι μπορούν να τακτοποιηθούν και με βάση ποιο νόμο ή εγκύκλιο? Ευχαριστώ!            

η όχθη του ρέματος (νοητή γραμμή που ενώνει τα άνω άκρα του πρανούς ("φρύδια") της κοίτης, είναι μορφολογικό στοιχείο του ρέματος. Με βάση αυτό, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν οι αυθαίρετες κατασκευές "πατάνε" ανάμεσα στο φρύδι και το πόδι του πρανούς απαγορεύεται να υπαχθούν στο ν. 4178.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει ο Παύλος,

 

δεν υπάγονται στον νόμο αυθαίρετα εντός του ρέματος:

 

Αρθρο 2 (απαγορεύσεις υπαγωγής)

ιγ) Σε ρέμα, κρίσιμη παράκτια ζώνη, κατά την έννοια 

των άρθρων 2 περιπτώσεις.....................

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κατάστημα με αποθήκες και κάποια στέγαστρα. Μέρος από τα στέγαστρα και από την μία αποθήκη βρίσκονται σε δρόμο και δημόσιο χώρο.

1)Μπορώ να ρυθμίσω μόνο τις αυθαιρεσίες που βρίσκονται στο οικόπεδο μου και τα υπόλοιπα που βρίσκονται εκτός του οικόπεδου να μην τα ρυθμίσω; Είναι σωστό;

2)Ο ιδιοκτήτης πληρώνει ήδη κάποια πρόστιμα για τα αυθαίρετα, όχι όμως για όλα. Σε ενημέρωση του φακέλου της πολεοδομίας το τμήμα αυθαιρέτων προχωράει σε αυτοψία; Ρωτάω γιατί τα τμ εκτός οικοπέδου έχουν ήδη αυξηθεί και σε αυτοψία τα πρόστιμα θα αυξηθούν πολύ;

 

Ευχαριστώ

 

Χρονια πολλά και Χριστός Ανέστη!!!
Καμιά βοήθεια γαι το post #650;

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.