Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε.. Πραγματικά ακροβατώ κι ως προς την απόφασή μου.

Όντως με το γράμμα του νόμου και το χαρτί του δασαρχείου είμαι καλυμμένος υποθέτω,

Δηλαδή έχω χαρτί που λέει δεν είναι δάσος, δεν είναι δασική έκταση ορολογίες που αναφέρει κι ο 4178/13.

Σήμερα η έκταση είναι γεωργική νομίμως από την απόφαση της εκχέρσωσης. Μάλλον το δασαρχείο εστιάζει

στον δασικό χαρακτήρα με την έννοια ότι δεν επιτρέπεται να πάρει άλλη χρήση πλην αυτή της γεωργικής

που υπάρχει νόμιμη απόφαση.

 

Θα ρίξω μια ματιά και στον 998/79 που είπες για να δω αν αναφέρει κάτι για την περίπτωσή μου.

πέραν των δασικών, υπάρχουν και άλλες μορφές που προστατεύονται από τον 998, όπως για παράδειγμα οι βραχώδεις εξάρσεις, κάποιες χορτολιβαδικές κλπ.

επειδή όμως αυτοί που γράφουν τους Νόμους είναι κατά κανόνα άσχετοι (ή βαλτοί) δημιουργούνται τέτοιου είδους κενά.

Κανονικά θα έπρεπε να λέει ότι "εξαιρούνται κατασκευές σε περιοχές που εμπίπτουν στις διατάξεις προστασίας του 998"

(μη σου πω να λέει και τις παραγράφους αναλυτικά)

Και δεν θα υπήρχε καμία απορία. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι. ξέρει κάποιος τελικά τι γίνεται με την υπαγωγή στον νόμο 4178 κλειστού εξώστη ( έρκερ ) πάνω από κοινόχρηστο χώρο. επιτρέπεται ή όχι?  έχω δει την ερώτηση 21 της εγκυκλίου 3 , αλλά η απάντησή της με μπέρδεψε.. έχει κάποιος μια πιο ξεκάθαρη άποψη?  

Link to comment
Share on other sites

Δεν εντάσσονται στον 4178 (δηλ απαγορεύεται)

Δες μήπως μπορείς να το νομ/σεις με έκδοση ά.δ

εφ' όσον  κτίστηκε πριν το ΓΟΚ 85 και τηρεί τις προϋποθέσεις του ΓΟΚ 73 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εντάσσονται στον 4178 (δηλ απαγορεύεται)

Δες μήπως μπορείς να το νομ/σεις με έκδοση ά.δ

εφ' όσον  κτίστηκε πριν το ΓΟΚ 85 και τηρεί τις προϋποθέσεις του ΓΟΚ 73 

Link to comment
Share on other sites

το κτίριο είναι εντός σχεδίου & έχει οικοδομική άδεια προσθήκης ορόφου επί ισογείου οικοδομής , το 1963. πάει με τον γοκ του 55? δεν έχω καμιά ιδέα από γοκ 55... ξέρετε μήπως τουλάχιστον μπορώ να τακτοποιήσω παραβάσεις της ίδιας ιδιοκτησίας οι οποίες υπάγονται στο νόμο 4178?

Edited by kospan
Link to comment
Share on other sites

Αν τηρεί τις προδιαγραφές του ΓΟΚ 55 ή του ΓΟΚ 73 - ή και του ΝΟΚ που ισχύει σήμερα

νομίζω ότι ΝΑΙ μπορεί να το νομ/σεις

αλλά γιαυτό θα ρωτήσεις και την Υ.ΔΟΜ σου

 

υ.γ

Φυσικά θα πληρώσεις πρόστιμα νομ/σης (0,30Τ.Ζ ανέγερσης +0,05ΤΖ διατήρησηςΧ έτη κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα 

 

Συναδελφοι  δεν ξερω εαν εχει συζητηθει παλι αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας . 

Εντος  κτιριου  Νομιμως υφισταμενο (η οχι)  προγενεστερο της εφαρμογης της  Στοας απο το ρυμοτομικο  μπορουν να ενταχθουν μεταγενεστερες κατασκευες η χρησεις στα ισογεια αυτων των κτιριων??

Οπως αλλαγη χρησης εντος του περιγραμματος του κτιριου η αντικατασταση κουφωματων? ή   παταρι.   

 

Ο νομος αναφερει απαγορευεται  η υπαγωγη κατασκευης   εντος Στοας που υφιστατο κατα το χρονο εκετελεσης της. 

 

Απο το Help desk αρχικα πριν 1 μηνα μου ειχαν πει οτι επιτρεπεται  εντος  κτιριου προγενεστερου της επιβολης της Στοας απο το ρυμοτομικο, αλλαγη χρησης η κατασκευη εντος του περιγραμματος του κτιριου ας ειναι μεταγενεστερες εφοσον η ΣΤΟΑ στην πραξη δεν υφισταται και εφοσον το κτιριο ειναι προγενεστερο της Στοας

 

Αλλα σημερα μου εδωσαν αλλη απαντηση  οτι απαγορευεται ρητα απο το Νομο οποιαδηποτε κατασκευη η αλλαγης χρησης μεταγενεστερη  εντος κτιριου που προυφισταται της επιβολης της Στοας  απο το σχεδιο  πολης.

Εντωμεταξυ ο ΝΟΚ επιτρεπει την εκδοση ο.α. αλλαγης χρησης σε νομιμως υφισταμενα τμηματα κτιριων εντος της Στοας. 

Μου φαινεται παραλογο αυτο που μου ειπαν γιατι δεν ειναι δυνατον ενας ιδιοκτητης να εχει τουλαχιστον νομιμως υφισταμενο κτιριο και να μην μπορει να ενταξει την αλλαγη χρησης του η την τοποθετηση ενος κλιματιστικου η στεγαστρου η αλλαγη κουφωματων, που εννοειται δεν μπορω να αποδειξω την παλαιοτητα τους.

 

Επισης ακομα και με την κατηγορια 3ιστ επιτρεπονται υπερβασεις του κτιριου 5% εντος  παροδιας  στοας (εαν το εχω καταλαβει καλα) . 

Δηλαδη ο νομος επιτρεπει την λαθος τοποθετηση του κτιριου στο οποιο προβλεποταν Στοα απο την Ο.Α και δεν επιτρεπει αλλαγες χρησεις η αντικατασταση κουφωματων σε νομιμως προγενεστερο της ΣΤΟΑΣ.

Επισης επιτρεπει την ενταξη ολοκληρου αυθαιρετου κατασκευασμενου πριν την ΣΤΟΑ και επιτρεπει την αποπερατωση του ή  εργασιες σε αυτο μικρης κλιμακας , αλλαγες χρησης  και δεν επιτρεπει σε νομιμως υφισταμενα την ενταξη αυτων των κατασκευων η χρησεων? 

 

Δεν μου φαινεται οτι η λογικη της παραγραφου ειναι αυτη.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση 3όροφης οικοδομής με Ο.Α. '71. Τακτοποιούμε κλπ. τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες κανονικά, αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα : ένα μεγάλο τμήμα της πρόσοψης έχει καταπατήσει Δημόσιο Χώρο...(προεξέχει περίπου 20cm από την Ρ.Γ.). Μπορώ, για να είμαι καλυμμένος στη δήλωση του 4178/13, να δηλώσω με κάποιο τρόπο ότι η αποτύπωση και η υπαγωγή αφορούν το τμήμα της οικοδομής που είναι κανονικά πίσω από τη Ρ.Γ. ; Στην Τεχνική Έκθεση ή τα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

Σημειωσε το στα σχεδια οτι αυτο το τμημα εξαιρειται της υπαγωγης. 

 

Αλλα υπαρχει και η κατηγορια 3 ιστ στο αρθρο 9 που γραφει κατα παρεκκλιση των περιπτωσεων α,β,γ της παρ. 2 του αρθρου 2.

Μηπως εδω μπορει να ενταχθει?

.

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.