Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

πολύ   σωστά

[apier καλημερα]

 

και

 

 δεν μας είπε αν πρόκειται για εκτος σχεδιου αρτιο και οικοδομησιμο  ...ή οχι..

 

ή αν ειναι μονος του ή με αλλους εξ αδιαιρέτου...

Είναι εκτός σχεδίου μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο, και ένας ιδιοκτήτης αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά να παίζουν κάποιο ρόλο ως προς την ερώτηση την οποία έθεσα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση 27 Φεβρουάριος 2015 - 12:21

Καλησπέρα, έχω αυθαίρετη κατοικία (ισόγειος και πρώτος όροφος) χωρίς οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή με έτος κατασκευής 2001 (έχω στην κατοχή μου Α/Φ). Ο ιδιοκτήτης το 2012 έκλεισε ένα απο τα μπαλκόνια του ορόφου και το μετέτρεψε σε υπνοδωμάτιο της κατοικίας. Μπορώ να τακτοποιήσω το προ του 2011 τμήμα του κτηρίου αφήνωντας ''απ'έξω'' το ένα του δωμάτιο το οποίο εγινε το 2012??

Ευχαριστώ.

 

 

σημερα

Είναι εκτός σχεδίου μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο, και ένας ιδιοκτήτης αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά να παίζουν κάποιο ρόλο ως προς την ερώτηση την οποία έθεσα. Ευχαριστώ.

μετα την ανω  διευκρινιστικη  ε/ απαντηση.....

τακτοποιει απο μονος του,  χωρις να ρωτησει κανεναν...και χωρις να χρειαζεται να ψαχνει το αρθρο 5...

 

και εσυ σημειωνεις οτι εχει αυθαιρεσια με  με ετος κατασκευής το 2012

 

αυτα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, εάν ερχόταν ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης του ακινήτου στο γραφείο σας μετά απο 10 χρόνια με σκοπό την έκδοση βεβαίωσης και βλέπατε ότι εγώ κατά την ρύθμιση είχα αναφέρει ότι τακτοποίησα το κτίριο πλήν του ενός δωματίου αυτού διότι είχε κατασκευαστεί το 2012 και εσείς κατα την αυτοψία βλέπατε ότι το δωμάτιο αυτό το είχε γκρεμίσει τελικά με αποτέλεσμα την απόλυτη ταυτοποίηση των ρυθμισμένων χώρων με αυτόυς που βλέπατε κατά την αυτοψία. Τι θα κάνατε? Θα την δίνατε ή όχι? Επίσης να προσθέσω κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό κατα την γνώμη μου, δέν είναι επιλογή του ιδιοκτήτη να αφήσει εκτός ρύθμισης το δωμάτιο αυτό της οικίας του αλλά ο νόμος δεν του επιτρέπει να το συμπεριλάβει.

Ευχαριστώ ειλικρινά για τον χρόνο και για την σκέψη σας.

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις οτι,

δικαιουσαι να τακτοποιησεις μονον αυτα που θα σου πει

και να μην αναφερεις καποιο που  αποδεδειγμενα  εγινε το 2012....

 

δξ μετα απο 10 χρονια πού θα ειμαστε

αλλά  εμεις μιλαμε για το τωρα...

 

και "τωρα"   θα αποφασισεις τι θα γραψεις στην υπαγωγη...

και τι φωτο θα κρατησεις στο αρχειο σου....

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έδινα βεβαίωση γιατί πλέον το ακίνητο θα ήταν (νομικά) αυτό που βλέπω (μετά την κατεδάφιση) (βλέπε σημείωση στο τέλος)

αν όμως με φώναζε για τη ρύθμιση τώρα, ΔΕΝ θα την έκανα. Θα του έλεγα "γκρέμισε" για να γίνει,

ή "υπόγραψε την ΥΔ που λέει ότι δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες" και κατά συνέπεια το έκανες μετά τη δήλωση.

Μερικοί το κάνουν. Άλλοι πάνε αλλού. Στο καλό!

Ρύθμιση με (τέτοιους) αστερίσκους εγώ δεν κάνω. Σωστό ή λάθος, βολικό ή υπερβολικό, για μένα δεν νοείται ρύθμιση σε αυθαίρετο (που παραμένει αυθαίρετο και μετά τη ρύθμιση εννοώ)

(επαναλαμβάνω πλην των ελαχίστων ειδικών περιπτώσεων που προβλέπει ο ίδιος ο νόμος)

 

σημείωση: τυπικά, δεν θα έπρεπε να δώσω βεβαίωση, γιατί τυπικά (κατά τη γνώμη μου) η δήλωση 4178 είναι λάθος,

κατά συνέπεια δεν είναι νομίμως υφιστάμενο ούτε το ρυθμισμένο.

Αλλά επειδή δεν είμαστε υποχρεωμένοι τυπικά να εξετάζουμε την ουσία της δήλωσης αλλά μόνο την ύπαρξή της και τους χώρους που καλύπτει, 

γι' αυτό λέω θα την έδινα τη βεβαίωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακίνητο στο οποίο υπάρχει οικοδομική άδεια, το οποίο έχει κατασκευαστεί σε ποσοστό >50% (σχεδόν σύριζα) του ορίου από τον άξονα επαρχιακής οδού, μπορεί να ενταχθεί στον νόμο;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν μετρήσατε καλά; μήπως βάλατε λάθος τον άξονα;

για ξανα-κοίταξέ το. Εμένα εντάξει μου φαίνεται

 

(αν βέβαια κατάλαβα καλά, και πράγματι εννοείς ότι πολύ μικρό τμήμα του ("σχεδόν σύριζα") είναι οριακά εντός του 50% της ελάχιστης απόστασης από τον άξονα.

αν εννοείς οτιδήποτε άλλο, δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο στο οποίο υπάρχει οικοδομική άδεια, το οποίο έχει κατασκευαστεί σε ποσοστό >50% (σχεδόν σύριζα) του ορίου από τον άξονα επαρχιακής οδού, μπορεί να ενταχθεί στον νόμο;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ο νόμος αναφέρεται στις αποστάσεις που ορίζουν τα ΠΔ περί μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας (π.χ ΠΔ 209/98 ). 

α) Αναζητάς το ΠΔ μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας που ίσχυε κατά το χρόνο εγκατάστασης της αυθαίρετης κατασκευής κάνοντας έλεγχο για την υπαγωγή με κριτήριο το 50% της υποχρεωτικής απόστασης, κατά τα σχετικά του άρθρου 2 παρ. 2 ν. 4178.

β) Αναζητάς στοιχεία οδού,  (όριο απαλλοτρίωσης, κατηγορία οδού) και κάνεις ακριβή αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν μετρήσατε καλά; μήπως βάλατε λάθος τον άξονα;

για ξανα-κοίταξέ το. Εμένα εντάξει μου φαίνεται

 

(αν βέβαια κατάλαβα καλά, και πράγματι εννοείς ότι πολύ μικρό τμήμα του ("σχεδόν σύριζα") είναι οριακά εντός του 50% της ελάχιστης απόστασης από τον άξονα.

αν εννοείς οτιδήποτε άλλο, δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό)

 

Ναι έκανα την ανάρτηση λίγο βιαστικά για να είμαι ειλικρινής. Λυπάμαι γι'αυτό. :)

Το αυθαίρετο τμήμα που διαπραγματευόμαστε είναι σχεδόν επάνω στο δρόμο, άρα σε απόσταση μεγαλύτερη του αποδεκτού 50% (που τίθεται σαν no-go για ένταξη στον νόμο). Εκτιμώ προσωπικά πάντως πως δεν μπορεί να ενταχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα την ανάρτηση λίγο βιαστικά για να είμαι ειλικρινής. Λυπάμαι γι'αυτό. :)

Το αυθαίρετο τμήμα που διαπραγματευόμαστε είναι σχεδόν επάνω στο δρόμο, άρα σε απόσταση μεγαλύτερη του αποδεκτού 50% (που τίθεται σαν no-go για ένταξη στον νόμο). Εκτιμώ προσωπικά πάντως πως δεν μπορεί να ενταχθεί...

όπως είπε και ο Παύλος (βλέπε προηγούμενο) ο νόμος δεν λέει αυτό που λες αλλά κάτι άλλο.

ΑΝ ο δρόμος σου είναι υπεραστικός (δηλαδή εκτός σχεδίου) τότε πρέπει να δεις τον χαρακτηρισμό του, 

και την απόσταση ασφαλείας που τίθεται για την κατηγορία του από το ως άνω ΦΕΚ,

και να εξαιρέσεις οτιδήποτε εμπίπτει του 50% της ως άνω απόστασης, 

δηλαδή για την περίπτωσή σου τα πάντα, αφού όπως λες είναι πάνω στο δρόμο.

 

Αν είναι εντός σχεδίου, ισχύουν τα περί πρασιάς κλπ, και δεν έχει καμία σχέση όλο το παραπάνω.

 

Αν είναι σε οικισμό (αναγνωρισμένο / χαρακτηρισμένο) κατά τη γνώμη μου πρέπει να αντιμετωπίζεται ως εντός σχεδίου (ως προς αυτό το θέμα)

με τους ενδεχόμενους περιορισμούς του ΦΕΚ του οικισμού και της σχετικής νομοθεσίας.

Επειδή όμως ΔΕΝ έχω κάνει τέτοια, δεν έχω ιδία άποψη περί της εφαρμογής.

Το κρίνω θεωρητικά, επειδή κατά τη γνώμη μου αντίκειται της λογικής του οικισμού η διατήρηση του χαρακτήρα των οδών (επαρχιακών αλλά και εθνικών) εντός αυτών.

Θα έπρεπε όλοι οι οικισμοί να είναι κατ' ουσίαν αδόμητοι (και μη ρυθμιζόμενοι) και δεν θα είχαν και κανένα νόημα οι παρεκκλίσεις  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.