Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

"ο φοβος φυλαει τα ερ'μα"

 

ό,τι αποφασισεις....με βαση τα προφιλ των αλουμινιων...

θα χρειαστω νομικη υποστηριξη προβλεπω!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Η ερμηνεία τις εγκ. 4 αναφέρει για κατασκευές που βρίσκονται μέσα στο ρέμα. Δεν αναφέρει κάτι για κατασκευές πάνω από αυτό. Προσωπικά κρίνω ότι η απαγόρευση δεν ισχύει για τον κλειστό εξώστη πάνω από το ρέμα. Το θέμα όμως είναι ότι για να βρίσκεται ο εξώστης πάνω από το ρέμα, το υπόλοιπο κτίριο είναι ήδη στην όχθη του. Μήπως να ξεκινήσεις το ψάξιμο σε κάποια αρμόδια υπηρεσία  (δ/νση υδάτων της αποκεντρωμένης διοίκησης Αιγαίου), για να διαπιστώσεις αν το ρέμα είναι οριοθετημένο και το κτίριο βρίσκεται εντός οριογραμμών ρέματος?

Βεβαίως και πάλι στην παράγραφο 2.ιγ δίνεται εξαίρεση υπαγωγής εφόσον κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο της αυθαίρετης κατασκευής δεν απαγορεύονταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών.

 

 

Νίκο καλησπέρα

το ρέμα είναι σε μικρή έκταση οριοθετημένο και όχι σε μεγαλύτερη διαδρομή?

Δηλαδή εκεί που είναι η κατοικία δεν υπάρχει οριοθέτηση?

Παυλο καλημερα.Ξαναδιαβαζοντας το ιγ ,που αναφερεις

<<ιγ) Σε ρέμα, κρίσιμη παράκτια ζώνη, κατά την έννοια των άρθρων 2 περιπτώσεις 10 και 12

§8α του Ν.3937/2011 (ΦΕΚ.60/Α΄) ή προστατευόμενη περιοχή του άρθρου 19 του Ν.1650/1986 (ΦΕΚ.160/Α΄), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με το άρθρο 5 του Ν.3937/2011 (ΦΕΚ.60/Α΄), αν απαγορευόταν η εκτέλεση κάθε οικοδομικής εργασίας κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή η χρήση κατά την εγκατάσταση της
αυθαίρετης χρήσης.
4. Η απαγόρευση υπαγωγής αφορά σε αυθαίρετες κατασκευές που βρίσκονται μέσα σε ρέμα και δεν εφαρμόζεται συντελεστής πλάγιας απόστασης.>>
 
1. τι εννοει ρεμα ,το ρεμα συμφωνα με τον ορισμο η την ευρυτερη εννοια  , τις οριογραμμες του ρεματος δηλ τις οχθες κ τις γραμμες πλημμυρας,γιατι δεν αναφερει ο νομοθεης οριογραμμες αλλα σκετο ρεμα?
2.η λεξη <<μεσα>> σε ρεμα ,αφορα κ τον <<αερα>> ευρυτερα?
αυτα νομιζω πρεπει να διευκρινιστουν απο νομικο...κ οχι να μαντευουμε!
Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

στην Ελλάδα τα κατακόρυφα επίπεδα των ιδιοκτησιών επί των ορίων εκτείνονται πρακτικά απείρως (για την κλίμακα των συνήθων κατασκευών)

Γι' αυτό και υπάρχουν παρεκκλίσεις για τους εξώστες πάνω από κοινόχρηστα κλπ κλπ

Θεωρητικά λοιπόν, το "πάνω από" το ρέμα μπορεί να θεωρηθεί ως "μέσα στο ρέμα"

Επιπλέον, για να βρεθεί κάτι "πάνω από" το ρέμα, πιθανότατα το δομικό στοιχείο στο οποίο στηρίζεται είναι μέσα στο ρέμα.

(χωρίς βέβαια να ξέρουμε τις λεπτομέρειες της περίπτωσής σου)

 

Γνώμη μου: αυτά που θέλεις να δηλώσεις είναι στη νοητή επέκταση της οριοθέτησης που έχει γίνει για το ρέμα;

Το κτίριό σου "μοιάζει" σαν περίπτωση με τα άλλα που λες ότι κρέμονται πάνω από το ρέμα;

Τυπικά σίγουρη λύση με σφραγίδα και υπογραφή δεν θα βρεις. Τουλάχιστον όχι στο φόρουμ.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρεις την απόφαση, με βάση την ουσία της υπόθεσης. 

Link to comment
Share on other sites

apier καλημερα,δεν υπαρχει οριοθετηση στο ρεμα στο συγκεκριμενο σημειο,κ το δομικο στοιχειο -τοιχος που στηριζεται ο κλειστος εξωστης ειναι στην οχθη ,σχεδον στο <<φρυδι>>,το κτιριο προυπαρχει του 55 κ εγινε ανακατασκευη του εξωστη στα 4μ υψος πανω απο την κοιτη,το 2005 απ οτι βλεπω τη μηνυση της αστυνομιας!

Επισης δεν ειναι ξεκαθαρο το τι εννοει ρεμα ο νομοθετης οπως γραφω πιο πανω...το ρεμα η τις οριογραμμες?

κ βεβαια η αποφαση κ η ευθυνη ειναι δικη μου...αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τπτα δεν ειναι ξεκαθαρο!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη ιδιοκτησία με στεγη-σοφιτα (Ισόγειο , Α Οροφος ,Στεγη - Σοφίτα ) διαπιστώνονται παραβάσεις

στο Ισόγειο (διαμόρφωση αδιαμορφώτου πυλωτης) ,στον Α Όροφο (διαμερισμάτωση 2 διαμερισμάτων σε 1)

και στην στεγη-σοφιτα (επεκταση σοφιτας σε ολο τον χωρο της στεγης και αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε κατοικια).

Η παραβάση της στεγης εγινε μετα τις 28-07-2011 και εξεδοθει και οικοδομικη αδεια τον 10/2011 .

Οι παραβάσεις Ισογείου και Α Ορόφου έγιναν με βεβαιοτητα προ 28-07-2011 .

ι)Ειναι εφικτη η επιλεκτικη τακτοποίηση δηλαδη να τακτοποιηθει μόνο το Ισόγειο και ο Α Όροφος και οχι η σοφιτα που δεν εχει δικαιωμα

ιι)Η τακτοποιηση του Ισογείου (διαμόρφωση αδιαμορφώτου) υπολογίζεται με αναλυτικό ή πε υπέρβαση δόμησης ;

Link to comment
Share on other sites

apier καλημερα,δεν υπαρχει οριοθετηση στο ρεμα στο συγκεκριμενο σημειο,κ το δομικο στοιχειο -τοιχος που στηριζεται ο κλειστος εξωστης ειναι στην οχθη ,σχεδον στο <<φρυδι>>,το κτιριο προυπαρχει του 55 κ εγινε ανακατασκευη του εξωστη στα 4μ υψος πανω απο την κοιτη,το 2005 απ οτι βλεπω τη μηνυση της αστυνομιας!

Επισης δεν ειναι ξεκαθαρο το τι εννοει ρεμα ο νομοθετης οπως γραφω πιο πανω...το ρεμα η τις οριογραμμες?

κ βεβαια η αποφαση κ η ευθυνη ειναι δικη μου...αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τπτα δεν ειναι ξεκαθαρο!

το κατάλαβα ότι δεν έχεις οριοθέτηση μπροστά σου.

Μιλάω για την οριοθέτηση σε άλλη θέση που είπες ότι έχει γίνει. 

Αν τη συνεχίσεις νοητά σε πιάνει; Αν ναι, νομίζω έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη ιδιοκτησία με στεγη-σοφιτα (Ισόγειο , Α Οροφος ,Στεγη - Σοφίτα ) διαπιστώνονται παραβάσεις

στο Ισόγειο (διαμόρφωση αδιαμορφώτου πυλωτης) ,στον Α Όροφο (διαμερισμάτωση 2 διαμερισμάτων σε 1)

και στην στεγη-σοφιτα (επεκταση σοφιτας σε ολο τον χωρο της στεγης και αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε κατοικια).

Η παραβάση της στεγης εγινε μετα τις 28-07-2011 και εξεδοθει και οικοδομικη αδεια τον 10/2011 .

Οι παραβάσεις Ισογείου και Α Ορόφου έγιναν με βεβαιοτητα προ 28-07-2011 .

ι)Ειναι εφικτη η επιλεκτικη τακτοποίηση δηλαδη να τακτοποιηθει μόνο το Ισόγειο και ο Α Όροφος και οχι η σοφιτα που δεν εχει δικαιωμα

ιι)Η τακτοποιηση του Ισογείου (διαμόρφωση αδιαμορφώτου) υπολογίζεται με αναλυτικό ή πε υπέρβαση δόμησης ;

 

 

εχει γινει συσταση ΟΙ?

 

αν ναι...αναλογα με το πώς χωριζεται  γινεται και η  τακτοποιηση [πλην της " ..σοφιτας"....]

 

αν δεν εχει γινει..

τι τακτοποιηση να κανεις...οταν εχει μετα το 11  προσθεσει ολοκληρο "πατωμα" στο δωμα ...  σε ενα  ενιαιο κτιριο...

 

η αδεια τον 10/2011 σε τι αφορουσε?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

apier μου λες οτι αν εχω οριοθετηση 2Km μακρια ,εχω προβλημα ενω αν δεν ειχε γινει οριοθετηση, δεν θα ειχα προβλημα?πως προκυπτει αυτο?

Το σκεπτικο σου ειναι οτι συμφωνα με τη ιγ) <<μεσα στο ρεμα>> υπονοει <<μεσα στις οριογραμμες του ρεματος>>?κ γιατι δεν το διατυπωνει με αυτο τον τροπο?

Γενικωτερα, σχετικα με ολο το πιο πανω,επειδη στο δικο μου χωριο πολλα απο τα παλαια κτιρια (μεταξυ των οποιων κ πολλα αξιολογα ) ειναι τοποθετημενα κατα μηκος του πρανους του ποταμου με σαχνισια πανω ακριβως απο αυτον,δεν μπορουν να εκδοσουν ΟΑ η να υπαχθουν στον 4178 αν αυθαιρετα ανακατασκευαστηκαν?

Link to comment
Share on other sites

apier μου λες οτι αν εχω οριοθετηση 2Km μακρια ,εχω προβλημα ενω αν δεν ειχε γινει οριοθετηση, δεν θα ειχα προβλημα?πως προκυπτει αυτο?

Το σκεπτικο σου ειναι οτι συμφωνα με τη ιγ) <<μεσα στο ρεμα>> υπονοει <<μεσα στις οριογραμμες του ρεματος>>?κ γιατι δεν το διατυπωνει με αυτο τον τροπο?

Γενικωτερα, σχετικα με ολο το πιο πανω,επειδη στο δικο μου χωριο πολλα απο τα παλαια κτιρια (μεταξυ των οποιων κ πολλα αξιολογα ) ειναι τοποθετημενα κατα μηκος του πρανους του ποταμου με σαχνισια πανω ακριβως απο αυτον,δεν μπορουν να εκδοσουν ΟΑ η να υπαχθουν στον 4178 αν αυθαιρετα ανακατασκευαστηκαν?

δεν το διατυπώνει με αυτόν τον τρόπο γιατί είναι αυτονόητο.

Αυτό που λέω είναι ότι αν η ανακατασκευή μπορεί να θεωρηθεί επισκευή και όχι κατεδάφιση και αναδημιουργία του χώρου,

τότε πας με την παλαιότητα και μπορεί να μην χρειάζεται καν 4178 και να νομιμοποιείται με ΕΕΜΚ.

Αν όμως η ανακατασκευή συνιστά κατεδάφιση και αναδημιουργία του χώρου,

τότε έχεις πρόβλημα αν ο εξώστης κρέμεται πάνω από ρέμα.

Μήπως μπορείς να το κολλήσεις στους εξώστες υπεράνω κοινοχρήστων που λέει στο άλλο άρθρο; Σκέφτομαι φωναχτά.

Μήπως με το πρόσχημα κάποιας άδειας να κάνεις εσύ τον καθορισμό του ρέματος και να το παλέψεις καλύτερα; 

Μήπως δηλαδή προκύψει ένας πεζόδρομος μεταξύ κτιρίου και ρέματος στο πλάτος του εξώστη; Λέω τώρα

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχει γινει συσταση ΟΙ?

 

αν ναι...αναλογα με το πώς χωριζεται  γινεται και η  τακτοποιηση [πλην της " ..σοφιτας"....]

 

αν δεν εχει γινει..

τι τακτοποιηση να κανεις...οταν εχει μετα το 11  προσθεσει ολοκληρο "πατωμα" στο δωμα ...  σε ενα  ενιαιο κτιριο...

 

η αδεια τον 10/2011 σε τι αφορουσε?

Δεν εχει γινει συσταση οριζοντιων .Η αδεια αφορουσε προσθηκη στεγης και αποθηκης-σοφιτας εντος αυτης σε επιφανεια 50,00τ.μ.Στην πραγματικοτητα

υλοποιηθηκε η στεγη οπως στην τομη αλλα εγινε ολος ο χωρος κατω απο αυτην κατοικια περιπου 130,00τ.μ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.