Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Θα μάθω αύριο λεπτομέρειες αλλά μου είπε ότι έχει γίνει πολύ συζήτηση για το θέμα που βάζει ο νέος νόμος περί τακτοποίησης αυθαιρέτων και ότι τελικά καθισχύει ο αρχαιολογικός νόμος (δεν θυμάμαι ποιος αλλά θα τον έχω αύριο) και με λίγα λόγια, αν κάνεις τακτοποίηση χωρίς να ενημερώσεις αρχαιολογία είσαι στον αέρα....

Link to comment
Share on other sites

Η τελική "νομιμοποίηση"  από την αρχαιολογία μετά τη δήλωση του 4178 , μέσα σε τέτοια ζώνη, πολύ δύσκολα θα διθεί.Αν βέβαια εσύ θες να την πάρεις και όχι επειδή κάποιος σε υποχρεώνει να απευθυνθείς στην αρχαιολογία ή στο ΚΑΣ

 

Εντιτ: Αρχαιολογικός νόμος 3028 ΦΕΚ 153 Α 2002

 

          Τροποποίηση του παραπάνω νόμου (πρόσφατη) ΔΟΚΚ 44721 30-7-2013

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εντος ευρους εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου της πολης τακτοποιουνται πλεον, ετσι δεν ειναι?

Δηλαδη ενας μεγαλυτερος εξωστης πανω απο δρομο η πεζοδρομιο, ενα μεγαλυτερο ερκερ, τακτοποιουνται κανονικα με το νεο Νομο, ετσι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα δεν επιτρεποτανε αν ηταν ανωθεν κοινοχρηστου της πολης.

 

Εντος του ευρους του εξωστη πανω απο κοινοχρηστο της πολης, ελεγε....

 

Εχω χασει δουλειες ετσι...

 

Και σε περιπτωση μεγαλυτερου ερκερ....

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος αμαφερει οτι αν υπαρχει μεταβολη στο εμβαδον των εξωστων εως και 10% επιπλεον, δυνανται να ρυθμιστουν με εφαπαξ 500αρικο, ακομα κι αν ειναι ανωθεν κοινοχρηστων της πολης

 

Δηλαδη αν υπερβαινουν το 10% τι γινεται? Γιατι να μη ρυθμιζονται?

Η αν κατασκευαστηκαν εξωστες ανωθεν κοινοχρηστου της πολης σε σημεια που δεν προβλεποντουσαν στην ΟΑ, γιατι να μη ρυθμιστουν?

 

Αφου σεν υπαρχει πουθενα πλεον η παραγραφος του 4014 οτι εντος ευρους εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου πολης δε δυνανται να ρυθμιστουν.

 

Ακομα και τα ερκερ πλεον θεωρω οτι ρυθμιζονται, ελλειψει αυτης της παραγραφου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς.

Πράγματι λείπει το συγκεκριμένο εδάφιο. Βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ του κοινόχρηστου της πόλης και του άνω του κοινόχρηστου... Αυτός ο "αέρας" δεν θεωρείται κοινόχρηστος;

Δεν είμαι σίγουρος τι να απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Κοινοχρηστο της πολης εννοει να μην πας να χτισεις κατι στο πεζοδρομιο φερ ειπειν...

Εγκεκριμενος κοινοχρηστος χωρος της πολης

Αλλο αυτο και αλλο ανωθεν εγκεκριμενου κοινοχρηστου χωρου της πολης....

Και το μπαλκονι σου να κλεισεις, δεν το κλεινεις στον κοινοχρηστο αλλα σε ιδιοκτησια (μπαλκονι), ακομα κι αν θεωρειται κοινοκτητο το μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξώστη έβαλα και στον 4014.

Κλείσιμο εξώστη δεν έβαζα.

 

να λες που ησουν τυχερος

και ο νεος σε καλυπτει...

πληρως... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.