Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

να ξαναδεις αυτο με την ΠΤ,

 

δεν μπορει πρωτα να εχτισαν και μετα να εκδοθηκε ΠΤ και να  ρυμοτομησε το οικοπεδο  και να  "βγηκαν" τα μπαλκονια πανω στο ρυμοτομουμενο...

 

υγ

υπαρχει καπου μια διαταξη που λεει "επιτρεπονται τα μπαλκονια σε υψος πανω απο 3μ. στο κοινοχρηστο" ....

ή κατι παρομοιο που δεν θυμαμαι αυτη την ωρα???

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δε το έθεσα καλα. Είχαν τη λωριδα αυτή από παλιά στο οικόπεδο, έγινε ΠΤ για να χτίσουν (οπότε τότε την έδωσαν), αλλά ενω η άδεια ελεγε μπαλκονι από τον 2ο όροφο και πανω, αυτοί εβγαλαν και στον 1ο (και έκλεισαν και 1 τμημα), πάνω από τμήμα που πλεον δεν ειναι δικο τους.

Απλά θέλω να δω εγω και τα χαρτια της ΠΤ με τα μάτια μου και να τσεκάρω τι αποζημιωση ηταν να παρουν και οτι την πήραν.

 

Επίσης ο 4178 δεν εξετάζει ύψος από δρόμο. Για νέες μετα το 85 κατασκευες τακτοποιείται μονο ποσοστό ως 10% υπέρβασης.

 

Εάν δεχτουμε ότι δεν τακτοποιείται, εγώ στην τακτοποίηση θα το αφησω απ εξω. Μεταβίβαση μετα γίνεται (με τα σημερινά δεδομενα πάντα μιλαμε) για το "μη ρυμοτομουμενο"?? με τι βεβαιωση?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση έχοντας κάνει μερική τακτοποίηση.

Η βεβαίωση λέει ένα από τα 3:

α)αδόμητο

β)δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες

γ)οι αυθαιρεσίες ανήκουν στις εξαιρέσεις (=προ του 55, εξαιρεση από κατεδάφιση, τακτοποιημένα)

 

εσύ θα έχεις στο ακίνητο μια αυθαιρεσιά που δεν θα έχει εξαιρεθεί/τακτοποιηθεί άρα ψέμα η βεβαίωση νομιμότητας.

 

Δε θα το διακινδύνευα. Θεωρώ πως πρέπει να καθαιρεθεί το τμήμα που απαγορεύεται να τακτοποιηθεί. Εκτός αν βρεις ότι δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση και το πας ως ρυμοτομούμενο (μάλλον απίθανο με βάση τα λεγόμενά σου)

Link to comment
Share on other sites

μια επιβεβαιωση:

σε οικοπεδο το οποιο βρισκεται σε περιοχη οπου εγκριθηκε η ΠΕ αλλα δεν εχει κυρωθει,

το αυθαιρετο βρισκεται εντος της πρασιας .

Υπαρχει καποιο κωλυμα για την τακτοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στα παραπάνω ποστ : πώς ορίζεται η συντέλεση της απαλλοτρίωσης στις κλασσικές Πραξεις τακτοποιησης και αναλογισμου? επρεπε να γινουν πραξεις παραχωρησης, προσκύρωσης κλπ ή αυτοδικαια με την έκδοση της άδειας θεωρειται οτι τελεστηκε η παραχωρηση επισημα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος να αναφέρει ότι δεν επιφυλάσσεται για μελλοντική αποζημίωση;

Έχω δει τέτοια πράξη για να προχωρήσει η έκδοση άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έγινε η πράξη τακτοποίησης-αναλογισμου, έχτισαν όλοι, αλλα παρελειψαν την επίσημη πράξη (παραχωρησης σε κοινη αυτοι και προσκύρωσης άλλοι κλπ).

Άκουσα ότι είναι γενικο προβλημα αυτό και στους μητροπολιτικούς δήμους ακόμα, έχουν  θέματα με το Κτηματολόγιο γιατί δεν έκαναν αυτά τα συμβόλαια μετά τις ΠΤ οπότε σήμερα δεν έχουν αποδειξη οτι οι ...μισοι χώροι τους ειναι χώροι τους.

Το θέμα βέβαια στην περίπτωση μου ειναι οτι ναι μεν δεν έγιναν αυτες οι ενεργειες "επισημης παραχωρησης σε κοινη χρήση", αλλά απο την άλλη σε μεταγενεστερα της άδειας συμβολαια πιστευω δε θα αναφέρεται η λωριδα αυτή ως δικη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η προσκυρωση...όπου το σχετικο τμημα  μεταγραφεται  δλδ "αφαιρειται" απο ενα οικοπεδο και "προστιθεται" σε καποιο διπλανο και "χτιζεται"

και αλλο το ρυμοτομουμενο προς διανοιξη/διαπλατυνση της οδου...

Συνηθως αυτες οι ρυμοτομησεις αποτελουν αυταποζημιωση.
Πιθανον, βεβαιως, με τον 625 να υπαρχουν  αναλογισμοι με υποχρεους ειτε καποιους  "απεναντι" ειτε κατα Δημου

 

Αν δεν παραχωρουσαν το ρυμοτομουμενο

δεν θα ειχαν "προσωπο"

αρα δεν θα επαιρναν αδεια.

 

Κι οπως το λες,  στην  περιγραφη του οικοπεδου λενε

ειχαμε 1020 τμ...... με την ΠΤ ρυμοτομηθηκε τμημα αβγδεα εμβαδου 20 τμ.

Ελαβαν αδεια και συστηνουν ΟΙ στο οικοπεδο εμβαδου 1000 τμ ως εξης  κλπκλπ

Συνηθως αυτες οι ρυμοτομησεις αποτελούν αυταποζημιωση...

 

[Τα ρυμοτομουμεν τμηματα δεν μεταγραφονται...ανηκουν στον Δημο  "λογιστικα" .]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.