Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Πάντως δίνεται η ευκαιρία να πουληθεί κάτι με μόνο το 30%... Τώρα ΕΑΝ υπάρξει αγοραστής, αυτό είναι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω κάνει δήλωση με τον 4178 κ πληρώθηκε το 30%, για να μεταβιβαστεί χρειάζεται μόνο το pdf της δήλωσης που βεβαιώνεται το 30% ή πρέπει επίσης να εισάγω νέο έργο κ να εκδώσω βεβαίωση (αναφέροντας ότι έχει εξοφληθεί το 30%) ?? ξέρει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

μπα δε βγαίνει.. δεν πατιεται το κουμπί..

ίσως αν πατήσω υποβολή πάλι..

λένε οι οδηγίες ότι πάει σε ολοκληρωμένη με 30%.. αλλά δε θέλω να πάει σε ολοκληρωμένη γιατί μπορεί με νέες διευκρινήσεις να απαιτηθούν κ άλλα στοιχεία που δεν έχω ακομά και να πρέπει να αλλάξει κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Γονέας ιδιοκτήτης οικοπέδου εντός οικισμού με νομίμως υφιστάμενο κτίσμα εντός αυτού αλλά και με τμήμα αυθαίρετης προσθήκης κατ' επέκταση πεθαίνει. Μοναδικοί κληρονόμοι τα 2 παιδία του . Διαθήκη δεν είχε αφήσει. Τα δύο αδέρφια θέλουν να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς και σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών. Η απορία μου είναι η εξής.

Γίνεται αποδοχή κληρονομιάς κοινά και αδιαίρετα από τα δύο αδέρφια άνευ βεβαίωσης μηχανικού στην οποία αναφέρεται και η αυθαίρετη προσθήκη. Ακολουθεί δήλωση αυθαιρέτου βάσει του Ν4178 και πληρωμή του προστίμου κοινά και αδιαίρετα από τα δύο αδέρφια και μετά έκδοση βεβαίωσης μηχανικού και νέα συμβολαιογραφική πράξη σύστασης. Είμαι σωστός? Και κάτι ακόμη θα χριαστεί εξαρτημένο τοπογραφικό η προσαρτώ της αδείας? Θα χρειαστεί κάτι άλλο για τα συμβόλαια σύστασης...

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά τα λες. Θα χρειστούν και τα σχέδια του 4178, ίσως και πίνακας χιλιοστών κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα θα χρειαστεί εξάρτηση του τοπογραφικού ή δεν απαιτείται δεδομένου ότι είναι εντός οικισμού και υπάρχει Ο.Α για το οικόπεδο???

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για τη δήλωση όχι. Για τα συμβόλαια, αφού θα χρειαστεί και η "κάθετος" μάλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τι γίνεται στις περιπτώσεις εκτός σχεδίου μη άρτιων μη οικοδομήσιμων σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου όπου έχει μεσολαβήσει απαλλοτρίωση; Γίνεται να αποφύγουμε το τοπογραφικό και αν όχι πρέπει να γίνει με εξάρτηση ή όχι, δηλαδή με τις προδιαγραφές του Ν.4178/2013 ή όχι; 

 

Ρωτάω, διότι η τιμή του τοπογραφικού για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο που μου έτυχε κινδυνεύει να ξεπεράσει την αξία του ακινήτου........

Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 3 του άρθρου 3 λέει πως για να κάνεις συμβόλαια πρέπει να έχεις αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα των σχεδίων που απεικονίζουν τις αυθαιρεσίες.

 

Είχα την εντύπωση ότι μπορούσες να κάνεις συμβολαιο με σχέδια που έδειχναν μεν τις αυθαιρεσίες αλλά δεν ήταν θεωρημένα απο το σύστημα του ΤΕΕ...(και απλά έλεγες ότι θα τα χρησιμοποιήσεις αυτούσια και στο σύστημα μέσα στο χρονικό διαστημα (6 μήνες))...κάνω λάθος??

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.