Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Πλέον και επίσημα είναι μονόδρομος η ανασύσταση προκειμένου να γίνει συμβολαιογραφική πράξη όταν δεν υπάρχει φάκελος με τα εγκεκριμένα της άδειας.

Διότι μην πείτε ότι δεν είχατε ακούσει βεβαιώσεις του 4014 άνευ εγκεκριμένων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ότι διαβάζω όμως στον 4178, αυτά που ζητάει για την ανασύσταση και τελικώς την έκδοση της βεβαίωσης, είναι πάρα πολλά, ακριβά και απαιτούν συναίνεση όλων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό architect, ήδη έχω έναν υποψήφιο που του έπεσαν τα λιγοστά μαλλιά με τις νέες απαιτήσεις. Και για συναίνεση ούτε λόγος φυσικά σε επτώροφη!

Πιστεύω ότι θα βγεί διευκρινιστική τουλάχιστον ως προς την ανασύσταση αρχιτεκτονικών για την κάθε οριζόντια, δεν ξέρω εάν ευσταθεί ως όρος αλλά αυτό έχει μια ελπίδα να εφαρμοστεί στη πράξη.

 

Εκτός αν το παραπάνω άρθρο αποδυναμωθεί στη πράξη, αντίστοιχα όπως συνέβει με τον 4014 μετά από λίγο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μεθαύριο έχω να πάω πολεοδομία να πάρω έναν φάκελο για διαμέρισμα προς μεταβίβαση του 1966... Ελπίζω να βρεθεί ο φάκελος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να μην βρεθεί στο αρχείο μην απελπίζεσαι.

Όταν ο ιδιοκτήτης ακούσει τις νέες απαιτήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα κάνει τα συρτάρια του φύλλο και φτερό για να βρεί κάνα εγκεκριμένο..

Link to comment
Share on other sites

Η ανασύσταση φακέλλου μπορεί να είναι είτε "μερική, είτε "ολική".

Εξαρτάται από τις ..."διαθέσεις" της κάθε πολεοδομίας.

Σε κάθε περίπτωση όμως ..κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ο φάκελος υπήρχε κ το διαμέρισμα ήταν "καθαρό"!!! :smile:

 

Πάντως και μερική = ορόφου, πάλι είναι γ@μησέ τα, διότι οι φάκελοι που έχουν χαθεί συνήθως είναι παλιών πολυκατοικιών, όπως αυτή που πήγα του 1966. Ήταν 3 όροφη κ κάθε όροφος είχε από .... 8 διαμερίσματα !!! Τι μερική λοιπόν λέμε και τι ολική...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί (δηλαδή, στην κάτοψη του ορόφου) αλλά στο τοπογραφικό και στο διάγραμμα κάλυψης.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά την αυτοψία βρέθηκε υπέρβαση – επέκταση προβόλου οριζόντιας ιδιοκτησίας.


Πέραν του ιδιοκτησιακού που κατά τη γνώμη μου απαλλάσσεται του ελέγχου, η επέκταση του προβόλου είναι υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης; 


 


Η διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 25 με καλύπτει ώστε να μη θεωρώ πως υπάρχει υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης (για τους προβόλους 20% της δόμησης);

 

Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα αυτών που λειτουργικά δεν τελούν σε σχέση με την αυθαίρετη κατασκευή.

 

Δηλαδή έχω ένα αυθαίρετο πρόβολο που εξετάζεται αυτοτελώς και δε μπαίνω στη διαδικασία υπολογισμού αν το σύνολο τους στο κτίριο είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο του 20%;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.