Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

το γεγονος οτι η υπευθυνη δηλωση του 651/77 δεν αναφερεται σε διαγραμμα του 78 δεν σημαινει ελλειπες σχεδιο;

 

συγνωμη αν εχω κενα στα δεδομενα, αλλα εχω μεσανυχτα σχετικα με τη συνταξη τοπογραφικων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα Μέρσα

Ήδη σου είπα ότι στη γενική περίπτωση (μεταβιβάσεων ή αγοραπωλησιών ή κατατμήσεων)

ΕΚΕΙ πράγματι ισχύει και το τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (με μερικές εξαιρέσεις) και ο 651/77

 

Στις μεταβιβάσεις συστάσεις  με δηλωθέντα αυθαίρετα  ισχύουν άλλα και ειδικότερα

 

1. ΕΓΣΑ (με μερικές εξαιρέσεις πάλι) και 

2  ποτέ  ο 651/77 (που απαγορεύει κατατμήσεις κλπ ή π.χ μεταβίβαση μη αρτίου)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους συν/φους Α.Τ.Μ 

 

ας συμμετάσχουν στο θέμα για να δούμε και τη γνώμη τους ως πλέον ειδικών

(μη περιμένουν να το βρούνε πρώτα μπροστά τους ώστε να μην  επανερχόμαστε στα ίδια και τα ίδια!!)

Link to comment
Share on other sites

Μα Μέρσα

Ήδη σου είπα ότι στη γενική περίπτωση (μεταβιβάσεων ή αγοραπωλησιών ή κατατμήσεων)

ΕΚΕΙ πράγματι ισχύει και το τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (με μερικές εξαιρέσεις) και ο 651/77

 

Στις μεταβιβάσεις συστάσεις  με δηλωθέντα αυθαίρετα  ισχύουν άλλα και ειδικότερα

 

1. ΕΓΣΑ (με μερικές εξαιρέσεις πάλι) και 

2  ποτέ  ο 651/77 (που απαγορεύει κατατμήσεις κλπ ή π.χ μεταβίβαση μη αρτίου)

 

σ ευχαριστω, εγω το ιδιο πιστευα, αλλα οταν υπαρχει γραμμη απο το συλλογο τους για συγκεκριμενα πραγματα, οι αλλαγες δεν γινονται δεκτες και απο το υποθηκοφυλακειο

 

ας παρουν θεση και οι τοπογραφοι ομως μηπως ξερουν κατι παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο της αδειας ειναι διαφορετικο μεσα στο οριο 5% απο την πραγματικοτητα με αποτελεσμα η οικοδομη να εχει  μικρες διαφορες που θα δηλωθουν με 4178 ,το τοπογραφικο που θα υποβαλλω για τη δηλωση θα ειναι αυτο της αδειας η το νεο ? Δεδομενο οτι θα γινουν μετα και μεταβιβασεις και θα πρεπει να μπει το νεο τοπογραφικο. Δηλαδη ενω το τοπογραφικο και η οικοδομη ειχαν μι α διασταση 10,00 μ στην αδεια τωρα ειναι 10,40μ. Τι κανετε σε τετοιες περιπτωσεις?Να βαλω της αδειας και εκει να σημειωσω και την διαφορα του τοπογραφικου? θα προκειψει καποιο προστιμο παυ πρεπει να δηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Για τα post από #220 μέχρι #234

 

ειδικές παρατηρήσεις:

* προσύμφωνο κατά το άρθρο 5 του 4178 θέλει έτσι και αλλιώς τοπογραφικό, προφανώς νέο για να φαίνονται όλα τα αυθαίρετα,

* σύσταση οριζοντίου κάνει ο συμβολαιογράφος στα σχέδια των κατόψεων,

* σύσταση καθέτου θέλει έτσι και αλλιώς νέο τοπογραφικό ώστε να περιγράφονται τα νέα τμήματα των ιδιοκτησιών.

 

γενικές παρατηρήσεις:

Είναι μια μεταβατική κατάσταση που μας προβληματίζει όλους και ο καθένας (υπουργείο, μηχανικοί, συμβολαιογράφοι) έχει και μία άποψη. Και υπόψιν, έρχεται και μητρώο ακινήτου, κτηματολόγιο παντού, κλπ, κλπ. Δική μου - καθαρά υποκειμενική - γνώμη, είναι ότι πρέπει να φτάσει να υπάρχει ένα πλήρες και ακριβές τοπογραφικό σε κάθε ακίνητο. Εννοείται με δήλωση 651/77 & όρους δόμησης, δεν πρέπει να γίνεται δεκτό κάτι που δεν έχει αυτά τα δύο (κανονικά θα 'πρεπε να θεσμοθετηθεί επικαιροποίηση της δήλωσης και των όρων δόμησης σε κάθε περίπτωση μεταβίβασης ή άδειας). Για την εξάρτηση, συζητιέται κατά περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι η υπευθυνη δηλωση του 651/77 δεν αναφερεται σε διαγραμμα του 78 δεν σημαινει ελλειπες σχεδιο;

 

Αν αναφέρεσαι σε τοπογραφικά αδειών , δεν υπήρχε απαίτηση δήλωσης του Ν.651/77.

 

Κατά τα λοιπά , σε όσους υποστηρίζετε ότι δεν απαιτείται δήλωση του 651 σε κάθε μεταβίβαση , μου λέτε σας παρακαλώ 

 

α. Πως θα περιγράψει ο συμ/φος στο συμβόλαιό του το οικοδομήσιμο ή μη του οικοπέδου/γηπέδου ?.

β. Πως θα υπολογίσει την αξία για την εφορία ? (στις Ο.Ι. αντιστοιχεί και ποσοστό επί του οικοπέδου).

 

Το γεγονός ότι κάποτε εκδόθηκε άδεια ή κάποτε βεβαιώθηκε ακόμα και με δήλωση Ν.651 , η οικοδομησιμότητα του ακινήτου , δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και την περίοδο σύνταξης του συμβολαίου.

Αλλωστε η δήλωση του 651 συντάσσεται  πάντα "με βάση τις μέχρι σήμερα ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις".

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπαίνει πελάτης στο γραφείο (για αυθαίρετο εννοείται) και λέω από μέσα μου, ότι θα πληρώσουμε και αυτο τον μήνα τον ΟΤΕ και την ΔΕΗ και...έχει ο θεός. Αμ' δε! Σε εκτός σχεδίου κατά παρέκκλιση εκδόθηκε ΟΑ το 1995 με αρτιότητα 2000 τ.μ.. Ο πελάτης θέλει βεβαίωση νομιμότητας για συμβολαιογραφική πράξη. Στην αποτύπωση φάνηκε, ότι εκτός των διαφόρων αυθαιρεσιών και υπερβάσεων της ΟΑ(όπως οφείλει να κάνει κάθε ιδιοκτήτης που σέβεται τον εαυτό του), το εμβαδόν του οικοπέδου είναι(και ήταν) 1700 τ.μ., το οποίο "τεντώθηκε" για να αποκτήσει την πολυπόθητη αρτιότητα...-καθαρή περίπτωση βλάβης δηλαδή. Παράλληλα - όπως διάβασα τα παλιότερα συμβόλαια- το οικόπεδο υφίσταται (εδώ αρχίζουν τα ωραία!) πριν το 1962, οπότε όταν εκδόθηκε η ΟΑ η κατά παρέκκλιση αρτιότητα ήταν 1200 τ.μ.. κάτι το οποίο δεν αναφέρθηκε στην ΟΑ, επειδή ο τότε υπογράφων συνάδελφος δεν το ήξερε, ή ήξερε κάτι που δεν ξέρω εγώ τώρα...

Τέλος(εδώ αποθεώνεται το θέμα), το 2013 κυρώθηκε ρυμοτομικό που δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ και το οικόπεδο "θεωρείται" εντός σχεδίου, χωρίς όρους δόμησης για την ώρα, μιας και μόλις ανατέθηκε από τον δήμο η μελέτη εφαρμογής..

Σκέφτομαι(τον ΟΤΕ και την ΔΕΗ κυρίως..),

1. να κανω σωστό τοπογραφικό (εννοείται!), ΔΚ με αρτιότητα τα 1200 τ.μ. και αντίστοιχα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης και ότι είναι αυθαίρετο σύμφωνα με αυτά να τα περάσω στα φύλλα καταγραφής εξηγώντας τα παραπάνω στην ΤΕ.

 

Άνυ αιντίας??

Link to comment
Share on other sites

Άνυ αιντίας??

 

Σωστά όλα τα παραπάνω, αλλά ρυμοτομικό χωρίς όρους δόμησης δεν γίνεται. Μήπως σου έχουν ξεφύγει;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό dsworks και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

 

Εννοώ ότι χωρίς μελέτη εφαρμογής, δεν θα μπορούσα να το πάω με την διαδικασία νομιμοποίησης μέσω υπαγωγής στον 4178 και έκδοση αδείας σε 3 χρόνια (εκτός βέβαια αν έκανα αίτηση οικοδομησιμότητας..τρέχα γύρευε).

 

Θα μπορούσα φυσικά να το θεωρήσω εντός σχεδίου και να μην απαιτηθεί τοπογραφικό για την μεταβίβαση- αν και ο συμβολαιογράφος το ζητάει- οπότε να μην "γνωρίζω" το "τέντωμα" και να συγκρίνω μόνο υλοποιημένο με ΟΑ.

 

Όμως υπάρχρι και το κτηματολόγιο στην μέση, που απέρριψε φυσικά τις ενστάσεις του ιδιοκτήτη και έχει κάνει σωστές μετρήσεις, αλλά και η ηλ. ταυτότητα κτηρίου που καραδοκεί..

 

Το θέμα είναι, νομιμοποιούμαι να συγκρίνω το υλοποιημένο έργο με τους όρους δόμησης (αρτιότητα), που εγώ κρίνω(σύμφωνα με την νομοθεσία βέβαια, αλλά δικής μου ανάγνωσης όμως), ότι θα έπρεπε να ίσχυαν και αναφερθεί/θεωρηθεί στην ισχύουσα ΟΑ και δεν αναφέρθηκαν/θεωρήθηκαν τότε, λόγω παράλειψης/λάθους του τότε συνάδελφου;

 

Καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.