Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Πολύ καλό.

 

Ο πελάτης σου πρέπει να καταλάβει ότι εξαιτίας της διαφοράς των 300μ² ανάμεσα σε τίτλους/κτηματολόγιο & οικοδομική άδεια, μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει. Τόσο απλά, τα λάθη πληρώνονται.

 

Αναθεώρηση της άδειας με νέο τοπογραφικό, μπορεί και να γίνεται, αλλά αμφιβάλλω. Πιθανότατα η ΥΔΟΜ θα ζητήσει τοπογραφικό με το σημερινό πολεοδομικό καθεστώς. Ούτως ή άλλως, κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή με ακύρωση της οικοδομικής άδειας που έχει τώρα.

 

Έχει και τις αυθαιρεσίες του, όπως είπες.

 

Λύση ενδεχομένως είναι η ένταξη στον νόμο τώρα και έκδοση άδειας σε 3 χρόνια, για ΟΛΟ το κτίσμα συν τα νέα αυθαίρετα (σαν να μην έχει οικοδομική άδεια). Τα παλιά σχέδια στη φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε αυτή την λύση dsworks -αν και φαίνεται η πιο σωστή- υπάρχουν αγκάθια..(αναθεώρηση δεν παίζει αφού η άδεια είναι του 95)

 

-- αγκάθι nο1: Στο παράρτημα Α του 4178 στην ενότητα ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΔΙΩΝ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ και όσο αφορά στην οικοδομική άδεια, αναφέρεται ξεκάθαρα στο β, ότι αν το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στην ΟΑ, τότε θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και έτσι θεωρείται και όλη η οικοδομή αυθαίρετη και πάει λέγοντας..

Εδώ όμως στο τοπογραφικό της άδειας αναφέρονται λανθασμένοι όροι δόμησης και πιο συγκεκριμένα αναφέρεται ότι η κατά παρέκκλιση αρτιότητα είναι 2.000 τ.μ. σύμφωνα με το ΦΕΚ 270Δ /85, ενώ για το συγκεκριμένο οικόπεδο-αφού υφίσταται προ του 64- η αρτιότητα είναι 1200 τ.μ.. Οπότε σύμφωνα μεν με τους θεωρημένους όρους δόμησης της ΟΑ το οικόπεδο δεν είναι άρτιο(αφού το πραγματικό του εμβαδόν είναι 1700 τ.μ.), σύμφωνα όμως με τον ισχύοντα (και τότε ) νόμο είναι άρτιο(χα!), οπότε θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο με ΟΑ και καταγράφω τα αυθαίρετα σύμφωνα με τους σωστούς ΟΔ, διορθώνοντας το τότε ΔΚ? Νομιμοποιούμαι?

 

--αγκάθι no2: ακόμα και αν ακολουθήσω την "εύκολη" λύση και θεωρηθεί χωρίς άδεια και αυθαίρετο όλο(νομιμοποιούμαι?), πως θα μπορέσω να εξασφαλίσω την νομιμοποίηση του μέσω έκδοσης ΟΑ σε 3 χρόνια, όταν ακόμα δεν έχει γίνει μελέτη εφαρμογής που πιθανόν να αλλάξει ακόμα και τα όρια του οικοπέδου με εκατέρωθεν προσκυρώσεις που θα προκύψουν? Διότι αν γίνει οτιδήποτε και δεν εκδοθεί η ΟΑ, τότε θα κληθεί ο πελάτης να πληρώσει πρόστιμο για όλο το ακίνητο σαν αυθαίρετο(αφού θα έχει καταγραφεί έτσι στην υπαγωγή), ενώ, αν και το "τέντωσε" για να κάνει και αυτός την δουλίτσα του, στην πραγματικότητα έχει μόνο υπέρβαση δόμησης αν εφαρμόζοταν σωστά οι Ο.ΔΟΜ.

 

Τώρα θα μου πεις...εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα?

 

φοβάμαι πως ναι...

 

καμιά άλλη σκέψη?

.

 

Link to comment
Share on other sites

Το διπλοποστάρω (εδώ και στο Α03) γιατί θα μας τρελάνουν:

 

Έχω μεταβίβαση (αγοροπωλησία) εντός οικισμού, με ο.α..

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θέλει εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ τοπογραφικό ή μας κάνει το τοπογραφικό της ο.α. ???

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το τοπογραφικό της άδειας.

Υπάρχουν πολλές ....πορτοκαλιές που κάνουν ...πορτοκάλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί.

 

Σε εκτός σχεδίου αλλά εντός ΖΟΕ μη άρτια και μη οικοδομίσιμα γήπεδα, απαιτείται τοπογραφικό πάντα ή μόνο "Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κάνει μόνο το ότι είναι ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ταυτόχρονα ΜΗ ΑΡΤΙΑ ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΑ, και δεν εξετάζεις για ΖΟΕ, βάσει τους Α3 §1/γ/ii ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεταβίβαση (αγοροπωλησία) εντός οικισμού, με ο.α..

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θέλει εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ τοπογραφικό ή μας κάνει το τοπογραφικό της ο.α. ???

 

Το τοπογραφικό της ΟΑ

 

Μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί.

 

Σε εκτός σχεδίου αλλά εντός ΖΟΕ μη άρτια και μη οικοδομίσιμα γήπεδα, απαιτείται τοπογραφικό πάντα ή μόνο "Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή"

 

Έτσι όπως λέει η εξαίρεση στο 3.γ.iv "σε κάθε περίπτωση", εγώ λέω ότι θέλει. Σκέφτομαι μάλιστα ότι έτσι & αλλιώς η ΖΟΕ είναι κάτι σημαντικό και πρέπει να υπάρχει σαφέστατη αναφορά στο υπόμνημα του τοπογραφικού για τις χρήσεις που επιτρέπονται (ή απαγορεύονται).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κάνει μόνο το ότι είναι ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ταυτόχρονα ΜΗ ΑΡΤΙΑ ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΑ, και δεν εξετάζεις για ΖΟΕ, βάσει τους Α3 §1/γ/ii ?

 

Αυτό αναφέρεται στη βεβαίωση μόνο, έτσι δεν είναι?

 

Το τοπογραφικό της ΟΑ

 

 

Έτσι όπως λέει η εξαίρεση στο 3.γ.iv "σε κάθε περίπτωση", εγώ λέω ότι θέλει. Σκέφτομαι μάλιστα ότι έτσι & αλλιώς η ΖΟΕ είναι κάτι σημαντικό και πρέπει να υπάρχει σαφέστατη αναφορά στο υπόμνημα του τοπογραφικού για τις χρήσεις που επιτρέπονται (ή απαγορεύονται).

Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ΄.

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται στα ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή και έχουν αντ. αξία <15000€ αλλά βρίσκονται εντός ΖΟΕ

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος λέει πως σε ΖΟΕ θελει ΕΓΣΑ.

Αν δεν είναι σε ΖΟΕ και ταυτόχρονα είναι από αναδασμό ή διανομή με α.α.<15000€, δεν θελει ΕΓΣΑ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.