Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.Να θέσω και εγώ μια ερώτηση.

Οικόπεδο στην αρχική Ο.Α. περιγράφεται με εμβαδόν 1777,98 μ2. και εντός υπάρχει ήδη κτίσμα εμβαδού 169,95 Χ 2 (διώροφο προυφιστάμενο) και χτίζεται νέο κτίσμα εμβαδού 1090,24 μ2. (2ώροφο). Το 1991 αναφέρεται σε συμβόλαιο ότι το νέο κτίσμα, βρίσκεται σε οικόπεδο εμβαδού 1359,50 μ2. το οποίο κατά την γνώμη μου σημαίνει ότι στο προηγούμενο αυτού συμβόλαιο, γίνεται κατάτμηση του οικοπέδου σε δύο.Και δημιουργούνται δύο χωριστά, το ένα με το νέο κτίσμα μέσα και το δεύτερο με το προυφιστάμενο κτίσμα.
Το πρόβλημα βρίσκεται ακριβώς εδώ, καθώς αυτός που έκανε το τοπογραφικό για αυτό το συμβόλαιο, δεν υπολόγισε να είναι εντάξει η δόμηση στα δύο οικόπεδα που δημιουργήθηκαν , τα οποία είχαν ήδη μέσα κτίσμα. Αρα στο οικόπεδο το οποίο έχει εμβαδόν 1359,90 μ2. αντιστοιχούν 1087,92μ2. (Σ.Δ. 0,8-) δόμηση οπως ανέφερα προηγουμένως το νέο κτίσμα το οποίο βρίσκεται εντός, έχει δόμηση 1090,24μ2.
 
Τωρα εγώ τακτοποιώ σε αυτο  το κτίσμα κάποιες υπερβάσεις μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας, όπως Δ.Το ερώτημα είναι, έχω τωρα με το πρόβλημα που προκύπτει στο οικόπεδο, μεγαλύτερους μπελάδες?Δηλαδή θα πρέπει να βάλω ότι δεν έχω Ο.Α.λόγω του οικοπέδου? Μήπως να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό.Η' κρίνεται απαραίτητο. Κάτι που σκέφτηκα είναι συνταχθεί νέο Τ.Δ. στο οποίο το οικόπεδο να φαίνεται με εμβαδόν 1362,80μ2. , έτσι ώστε να αντιστοιχεί στη δόμηση που υπάρχει. πράγμα που μπορώ να επιτύχω εάν στο οικόπεδο δοθεί μεσοτοιχία των πλαϊνών όμορων οικοπέδων. ή με αυτόν τον τρόπο, θα πρέπει να αλλάξουν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας (30 άτομα) συμβόλαια? Και βεβαίως η βασική ερώτηση...είναι έτσι όπως έχει ως σήμερα το συμβόλαιο νόμιμο? Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί να κάνω αναθεώρηση αδείας? Συγνώμη που τα γράφω λίγο μπλεγμένα και που κάνω τόσες ερωτήσεις αλλά ...τα'χω και εγω μπλεγμένα.Στο μεταξύ να σας ενημερώσω ότι οι τακτοποιήσεις γίνονται για να γίνει συμβόλαιο μεταβίβασης. Καμιά ιδέα????.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην ομάδα έργου του συστήματος των αμοιβών, δεν θα μπει, όπως λες, αλλά στο σύστημα του 4178, θα χρειαστεί να μπει ο τοπογράφος, ώστε να μπορέσεις να ανεβάσεις το τοπογραφικό του.

 

Όσο για την υπόθεσή σου, το λάθος είναι της συναδέρφου και εφόσον η πελάτισσα σου έφερε το τοπογραφικό, να πάει να σου φέρει άλλο.

Οπότε στην ομάδα έργου στο σύστημα αμοιβών δεν την περνάω (θα πρέπει να το κάνει αυτή μόνη της) αλλά στο 4178 θα την αναφέρω απλά, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι έχω μια ερώτηση που μπορεί να απαντήθηκε πιο πάνω αλλά ευελπιστώ στην κατανόηση σας μιας και το θέμα έχει φτάσει τις 35 σελίδες.

Σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο (300 τ.μ.) δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό, στις δηλώσεις αυθαίρετου του Ν.4178 σωστά.

Γιατί στα απαιτούμενα αρχεία για πληρότητα στην δήλωση αυθαιρέτου μου ζητά και εξαρτημένο τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι έχω μια ερώτηση που μπορεί να απαντήθηκε πιο πάνω αλλά ευελπιστώ στην κατανόηση σας μιας και το θέμα έχει φτάσει τις 35 σελίδες.

Σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο (300 τ.μ.) δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό, στις δηλώσεις αυθαίρετου του Ν.4178 σωστά.

Γιατί στα απαιτούμενα αρχεία για πληρότητα στην δήλωση αυθαιρέτου μου ζητά και εξαρτημένο τοπογραφικό;

 

(με μια επιφύλαξη ότι δεν πρόκειται για λάθος του συστήματος, καθώς πρόκειται για τμήμα που άνοιξε πριν 2 μέρες)

 

Δεν ζητείται τοπογραφικό για μεταβίβαση ακινήτου εκτός σχεδίου μη άρτιου & και μη οικοδομήσιμου (άρθρο 3). Εσύ όμως φαίνεται ότι δηλώνεις αυθαιρεσίες με κατηγορία 4 ή 5, οπότε ενεργοποιείται το άρθρο 11 παρ 6, μάλλον χωρίς ΟΑ (ειδάλλως θα ζητούσε το τοπογραφικό της ΟΑ). Είναι έτσι όντως τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

(με μια επιφύλαξη ότι δεν πρόκειται για λάθος του συστήματος, καθώς πρόκειται για τμήμα που άνοιξε πριν 2 μέρες)

 

Δεν ζητείται τοπογραφικό για μεταβίβαση ακινήτου εκτός σχεδίου μη άρτιου & και μη οικοδομήσιμου (άρθρο 3). Εσύ όμως φαίνεται ότι δηλώνεις αυθαιρεσίες με κατηγορία 4 ή 5, οπότε ενεργοποιείται το άρθρο 11 παρ 6, μάλλον χωρίς ΟΑ (ειδάλλως θα ζητούσε το τοπογραφικό της ΟΑ). Είναι έτσι όντως τα πράγματα;

Έτσι είναι τα πράγματα. Απλά μιας και στο άρθρο 11 αναφέρει ότι απαιτείται τοπογραφικό σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 3, όπου με την σειρά του αναφέρει οτι στα εκτός σχεδίου χωρίς άδεια και μη άρτια, δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό. 

Και έτσι πίστευα οτι ήθελε μη εξαρτημένο τοπογραφικό.

Edited by pfso
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τα πράγματα. Απλά μιας και στο άρθρο 11 αναφέρει ότι απαιτείται τοπογραφικό σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 3, όπου με την σειρά του αναφέρει οτι στα εκτός σχεδίου χωρίς άδεια και μη άρτια, δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό. 

Και έτσι πίστευα οτι ήθελε μη εξαρτημένο τοπογραφικό.

 

Η αναφορά στο άρθρο 3 είναι αυτό που προσθέτει το «εξαρτημένο» στη λέξη «τοπογραφικό».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.