Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Χωρίς αλλαγή συμβολαίου δεν μπορείς να αναθεωρήσεις και την άδεια Για μένα πρέπει να γίνει τροποποίηση του συμβολαίου με συμπληρωματικό συμβόλαιο αν υπάρχει απόκλιση από αυτό ή αν αυτό δεν περιγράφει ακριβώς αυτό της άδειας οικοδομής 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τοπογραφικό της άδειας είναι και αυτό του συμβολαίου. Είναι το ίδιο. Τα υλοποιημένα όρια διαφέρουν ως προς το σχήμα κυρίως. Και σκέφτομαι με ποια όρια να υπολογίσω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αντίστοιχη περίπτωση. Ο Ν.4030 λέει για ανοχές 2% με μεγιστο τα 20 εκ. αλλα αναφέρεται σε ενημέρωση του φακέλου αδείας.

Το ψάχνω κι εγώ αλλά σε μένα δεν υπάρχει το θέμα με τις πλάγιες αποστάσεις.

Αν όμως είχα θέμα θα έλεγχα με το τοπογραφικό της άδειας-συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να ρωτήσω τα εξής

 

Άδεια του 1975 εκτός σχεδίου με υπερβάσεις σε σδ.

Έχω νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ όπου το αγροτεμάχιο είναι πολύ διαφορετικό από αυτό της άδειας (απόκλιση >10% ως προς το σχήμα),

αλλά είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Εφόσον έχω υπογεγραμμένο τοπογραφικό, εμένα πρέπει να με απασχολήσει το ιδιοκτησιακό? Πρέπει να ελέγξω και τα συμβόλαια των ιδιοκτητών γι αυτές τις αλλαγές στο σχήμα? Θεωρώ ότι αυτό το έχει κάνει ήδη ο τοπογράφος, έτσι δεν είναι?

 

Πρέπει μετά την υπαγωγή να γίνει ενημέρωση ή αναθεώρηση της άδειας λόγω της απόκλισης στο αγροτεμάχιο? Πρέπει να γίνει από τον μηχανικό που κάνει την υπαγωγή?

 

Μπορεί οι απαντήσεις να είναι προφανείς αλλά δυστυχώς έχω μπερδευτεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι πολύ αγχωμένη για να λες καλημέρα 8 το βράδυ. :smile:

Αναφέρεις για άδεια προ 75.

Άδεια κτιρίου με ποια χρήση? 

Κατοικία?

Ο αποδεδειγμένος χρόνος των αυθαιρεσιών ποιος είναι?

Αν μιλάμε για κτίριο επικρατούσας χρήσης κατοικίας με αυθαιρεσίες προ 9/6/75 μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 1 με απαιτούμενο από το νόμο σχέδιο μόνο την κάτοψη. Αν βλέπεις ότι γενικώς τίποτα δεν ταυτίζεται ενδεχομένως να είχαν κάνει και ψευδή αποτύπωση τότε. 

Το εγκεκριμένο τοπογραφικό ποια επιφάνεια δίνει?

Υπάρχει συμβόλαιο? 

Είναι ερωτήματα που θα πρέπει να τα δίνεις ως δεδομένα όταν ποστάρεις ένα ερώτημα στα αυθαίρετα.

Αυτό με τον τοπογράφο δεν το κατάλαβα πως το εννοείς?

Εσύ όταν ανέλαβες τη δουλειά δεν ζήτησες συμβόλαια να δεις ποιος είναι ο κύριος του ακινήτου ώστε να έχεις εντολέα?

Δες λίγο ξανά το άρθρο 11 για το ποιος δικαιούται να υποβάλλει αίτηση για τακτοποίηση.

 

Υ.Γ Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Link to comment
Share on other sites

…πολύ αγχωμένη πραγματικά 

 

Άδεια : διώροφο κτίριο κατοικίας

 

Υπέρβαση σε δόμηση, επιπλέον όροφος, κατασκευή άρρηκτα δεμένη με τον φέροντα οργανισμό

Απόδειξη χρόνου: σύνδεση με δίκτυο ΔΕΗ το 1980 αλλά δεν αναφέρονται τα μ2 , κατηγορία 2

Στους σημερινούς ιδιοκτήτες (ψιλή κυριότητα) έχει περιέλθει το ακίνητο με γονική παροχή το 2001

Τα συμβόλαια της γονική παροχής δεν τα έχω δει, τα ζήτησα, αλλά  έχω  το Ε9.  

 

Το τοπογραφικό έχει συνταχθεί το 2011 με επιφάνεια οικοπέδου 4256μ2, ενώ αυτό της άδειας 4475μ2. Το σχήμα στο τοπογραφικό του αγροτεμαχίου διαφέρει πολύ από αυτό της άδειας

 

Έχω στα χέρια μου ένα συμβόλαιο αναγνώρισης ορίων από τους ιδιοκτήτες των ομόρων του σημερινού αγροτεμαχίου οι οποίοι είναι λιγότεροι από τους ιδιοκτήτες των όμορων του αγροτεμαχίου της άδειας λόγω διαφοράς σχήματος (ορθογώνιο περίγραμμα σήμερα= 3 όμορα + δρόμος – τεθλασμένο περίγραμμα στην άδεια = 5 όμορα + δρόμος).  Πιστεύω ότι είναι μπλεγμένα τα πράγματα που για να τα ξεμπλέξω θέλει πολύ ψάξιμο, και αναρωτιέμαι:

Για το πώς έχει αλλάξει αυτό το σχήμα, με ποιες συμβολαιογραφικές πράξεις είναι κάτι που πρέπει να το διερευνήσω εγώ ή θεωρώ ότι αυτό έχει γίνει από τον Τοπογράφο που συνέταξε το τοπογραφικό.

 

Πρέπει μετά την υπαγωγή να γίνει ενημέρωση ή αναθεώρηση της άδειας λόγω της απόκλισης στο αγροτεμάχιο? Πρέπει να γίνει από τον μηχανικό που κάνει την υπαγωγή?

 

Υ.Γ Παύλο, φοβάμαι μήπως κουράζω με λεπτομέρειες

Αρχιτέκτονας είμαι, αλλά με αυτά που ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια, παίζεται κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

ο τοπογράφος που υπογράφει φέρει ευθύνη για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα που υπογράφει. Τα υπόλοιπα τα μελετάς εσύ. Εννοείται βεβαίως ότι και ο συνάδελφος τα έχει μελετήσει.

Αναθεώρηση άδειας μετά από τόσα χρόνια που η άδεια έχει κλείσει δεν γίνεται.

Πάντως από άποψη απόκλισης είσαι κάτω από το 10% της επιφάνειας που ορίζεται στο άρθρο 4 για τα εκτός σχεδίου γήπεδα. Καλώς ή κακώς το άρθρο 4 δεν ορίζει τι γίνεται όταν η μεταβολή αφορά όρια γηπέδου.

Εικάζω ότι  προφορικά άλλαξαν μεταξύ τους τα σύνορα, χάριν κάποιας βελτίωσης σχήματος και το υπέγραψαν οι όμοροι για να μην έχουν στο μέλλον αντιδικίες.

Πάντως ακόμη και η κατηγορία 2 (προ 83) δεν απαιτεί ως υποχρεωτικό δικαιολογητικό το τοπογραφικό.

Αν δεν σου κάνει κόπο σκάναρε το τοπογραφικό της άδειας και αυτό της αποτύπωσης του 11 να το δούμε. Για να το ανεβάσεις, εκεί που ανοίγεις παράθυρο μηνύματος, πατάς κάτω δεξιά  "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου"  και στη συνέχεια επιλέγεις τα αρχεία από τον υπολογιστή σου και τα επισυνάπτεις.

 

Υ.Γ Ενημέρωσε το προφίλ σου με την ειδικότητά σου διότι δεν έχει εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τι συζητάμε πλέον.

"Πειραγμένο" το γήπεδο.

Το νέο σχήμα τεκμηριώνεται συμβολαιογραφικά;

Δηλαδή υπήρξαν ανταλλαγές, κατατμήσεις κλπ με τίτλο ή προφορικά τα ετοίμασαν και μετά έκαναν νέα συμβόλαια με την αιτιολογία της "νεότερης καταμέτρησης".

Τέτοιες περιπτώσεις, κατά τη γνώμη μου, δεν μπορούν να διευθετηθούν μέσω της τακτοποίησης παρά μόνο ίσως αν γίνει χρήση του τροποποιημένου παραρτήματος, επιλεγεί 'ΟΧΙ' στην άδεια λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης (μικρότερης σημερινής επιφάνειας και μη ταύτισης των τοπογραφικών) και έτσι εκπονηθεί το νέο τοπογραφικό που θα περιλαμβάνει πλέον ένα αυθαίρετο προς τακτοποίηση.

Ενδεχομένως να μπορεί να εκδοθεί και άδεια νομιμοποίησης με βάση το νέο τοπογραφικό. Αυτό το συζητάς στην πολεοδομία.

Εγείρει υποψίες και εκείνη η δασική έκταση η οποία είναι περιέργως απομονωμένη. Στην περιοχή υπάρχει δασικός χάρτης; Το γήπεδο έχει κάποια πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τη συμβολαιογράφο η οποία έκανε το συμβόλαιο με βάση το τοπογραφικό του 11   όπου στη μία πλευρά φαίνεται δρόμος οπότε δεν αναζήτησε άλλους όμορους 4, 5, κι επίσης έχει άγνοια για την αρχική μορφή του.

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είμαι αγχωμένη.

Εχω απαντητικό έγγραφο από το Δασαρχείο, που με βάσει στοιχείων προσωρινού Κτηματολογικού πίνακα, αναφέρει ότι η έκταση δε διέπεται από τις διατάξεις της Δασικής νομοθεσίας και ότι χαρακτηρίζεται ως άλλης μορφής έκταση. Ελευθερη μετάφραση δεν είναι δασική έκταση(?)

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δουλέψει πολύ με τον 4178 και έχω πολλές απορίες

Για νομιμοποίηση με το καινούριο τοπογραφικό, πρώτα γίνεται η υπαγωγή? 

Το ακίνητο όταν χτίστηκε είχε βγεί άδεια, τώρα λέμε να επιλεγεί το ΟΧΙ στο παρ. Α και ότι ολόκληρο το κτίριο είναι αυθαίρετο?

Με τη χρονολογία τι γίνεται παραμένει κατηγορία 2 ή αλλάζει λόγω νεώτερης  κατάστασης οικοπέδου και πως αποδυκνείεται ο χρόνος αφού δεν έχουμε στοιχεία για τις αλλαγές στο οικόπεδο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.