Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

1. Είναι εντός σχεδίου (μάλλον εκεί είναι το θεμα)

 

2. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ανεβαίνουν και στην οριστική.

 

3.κατι τέτοιο θα κανω, δεν βλέπω άλλη επιλογή.

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Θα ενημερώσω για την οποία εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχεις δικαιωμα υπογραφης τοπογραφικου σε ΕΓΣΑ. Πρεπει να βαλεις συνεργατη

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Είναι επίτηδες κλειδωμένο.

 

Αν είχες ΠΜ ή ΑΤΜ συνεργάτη ή αν υπέβαλλε ενας απο αυτούς τη δήλωση, θα άνοιγε το κουτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Το τοπογραφικο δεν έχει υπογραφεί από μένα, αλλά από τοπογράφο. Επίσης το τοπογραφικο δεν είχε γίνει συγκεκριμένα για τη τακτοποίηση...

 

Επομένως για να συνεχίσω θα πρέπει να ανοίξω τη δήλωση και να τον εισάγω σαν συνεργάτη?

 

Και με τις αμοιβές τι θα γίνει? Θα πρέπει να κόψω νέες και με τους δυο? Η θα πρέπει να κόψει ο τοπογράφος δική του?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πες του να κάνει ενα έργο στο σύστημα αμοιβών για το τοπογραφικό και να το υποβάλει.

Μετά τον βάζεις σαν συνεργάτη στο σύστημα αυθαιρέτων και απλά ανεβάζεις τις κρατήσεις του.

Αν θες αναφέρεις και στα σχόλια ότι για το τοπογραφικό υπάρχει διαφορετικό έργο με δικό του α/α του συστήματος αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Το ερώτημά μου αφορά ακίνητο εντός σχεδίου όπου έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής. Στο αρχικό οικόπεδο 2400τ.μ. έχει γίνει χρησικτησία των 700τ.μ. με αποτέλεσμα αυτήν την στιγμή ο ιδιοκτήτης να έχει στην κατοχή του τα υπόλοιπα 1700τ.μ.

 

Στο κτηματολόγιο έχει δηλώσει τα 1700τ.μ. και επιθυμεί την μεταβίβασή τους.

 

Το ζήτημα που προκύπτει τώρα είναι ότι στον τίτλο ιδιοκτησίας εμφανίζονται 2400τ.μ. ενώ στο κτηματολόγιο 1700τ.μ..

 

Βάσει του άρθρου 3 του Ν.4178 δεν απαιτείται τοπογραφικό λόγω κυρωμένης πράξης εφαρμογής σε ακίνητο εντός σχεδίου. Βάσει του άρθρου 4, αν βρισκόμαστε εκτός αποκλίσεων του ποσοστού κατά +-5% απαιτείται τοπογραφικό. 

 

Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση

 

Για υπαγωγή στον 4178.

  • Το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου.
  • Έχει άδεια οικοδομής (2001) και φυσικά η άδεια έχει τοπογραφικό (μη εξαρτημένο και λίγο της πλάκας αλλα δεν μας αφορά τώρα)

Χρειάζεται για την υπαγωγή νέο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα

Θεωρητικά με βάση τα απαιτούμενα δικαιολογητικά απαιτείται μόνο το τοπογραφικό της άδειας να ανέβει στο σύστημα.

Πρακτικά όμως αν τίποτα δεν ταυτίζεται πως θα κάνεις τις συγκρίσεις αν η υφιστάμενη κατάσταση είναι τελείως διαφορετική με αυτή που αποτυπώνεται στα εγκεκριμένα σχέδια;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία Παύλο, μου έδωσες καλή είδηση ότι δεν είναι απαιτητό. (μερσί, στα εκτός σχεδίου είμαι ντεφορμέ)

 

Έγραψα μεν ότι είναι της πλάκας το τόπο της αδείας αλλα δεν έχω πρόβλημα ούτε ταύτισης ούτε περιγράμματος, προσανατολισμού, θέσης… μονο με μια πλαϊνή απόσταση του κτιρίου έχω πρόβλημα που είναι για λίγα εκατοστά μικρότερο από 5 μέτρα που είναι απαιτητό αλλα αυτό το λύνω με την υπαγωγή ως μετατόπιση κτιρίου και είμαι οκ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν μιλάμε για μικροδιαφορές, είναι όλα ζάχαρη.

Συνήθως στα εκτός σχεδίου βλέπεις ότι μπορείς (ή δεν μπορείς) να φανταστείς.

Οι περισσότερες παλιές άδειες ειδικά σε έντονα επικλινή, έχουν βγει επειδή έπρεπε να βγουν...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.