Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις μόνο της καθέτου

άρθ 10 4178/13

4. Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού με την περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης χρήσης μόνον ως προς το εμβαδόν και τη χρήση του αυθαιρέτου, αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή της παρ. 75 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79). Στην τεχνική έκθεση περιγράφονται οι λόγοι αδυναμίας αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου κατά την παρ. 6βi του παρόντος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Για τη μεταβίβαση αδόμητου οικοπέδου εντός σχεδίου (χωρίς πράξη εφαρμογής), απαιτείται νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ ή μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση αδόμητου και να αναφερθεί στο συμβόλαιο παλαιότερο τοπογραφικό (χωρίς ΕΓΣΑ)?

Link to comment
Share on other sites

θα  σου ζητησει η συμβολαιογραφος

"προσφατο"

 

[και ποιος θα υπογραψει σημερα οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο   σε τοπογραφικο που εχει συνταγει  πριν.....χρονια και που το εχει συνταξει και υπογραψει αλλος μηχανικος??]

Link to comment
Share on other sites

vassia

Εξαρτημένο τοπογραφικό με υπογραφή από τις ειδικότητα  διπλωματούχου πολιτικού μηχανικού ή αγρονόμου τοπογράφου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω το εξής θέμα. Για μεταβίβαση διαμερίσματος που ανεγέρθηκε από το Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας σε οικόπεδο 120 στρεμμάτων (μέσα έχει 90 οικοδομές) στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης ζητείται νέο τοπογραφικό ΕΓΣΑ. Τα δεδομένα που έχω :

- Έχω επέκταση ρυμοτομικού σχεδίου το 1967

- Έχω σύσταση δημοσιευμένη σε ΦΕΚ το 1977

- Έχω εξαίρεση από κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής των εργατικών κατοικιών του 1987.

- Έχω ένα παλιό "τοπογραφικό" που μου έδωσε ο ΟΕΚ.

 

Κάνω κάποιο λάθος ή ανήκω και στο ι) και στο ιι) από τις εξαιρέσεις που ΔΕΝ χρειάζεται νέο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

ποιός σου ζήτησε νέο τ.δ?

Οι εργατικές κατοικίες εγκρίνονται με ειδικούς όρους δόμησης δημοσιευμένες  σε ΦΕΚ

και θεωρούνται ως εντός σχεδίου οπότε βάσει του 4178 (πέραν της συστάσεως -και αυτής σε ΦΕΚ) 

ως εντός και με Ο.Α δεν χρειάζεται νέο τ.δ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός από ότι έχουν Ο.Α. οπότε και εκεί μάλλον πατάει η υποθηκοφύλακας και θέλει τοπογραφικό ΕΓΣΑ. Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα δεν έχουν ΟΑ αλλά εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση Νομάρχη. Το ψάχνω γιατί ο άνθρωπος για να πουλήσει ένα διαμερισματάκι - εργατική κατοικία του ζητάνε ένα πανάκριβο τοπογραφικό 120 στρεμ με 90 οικοδομές μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.