Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρωκώδικες ή ΕΑΚ ΕΚΩΣ;


 
zak

Recommended Posts

Ναι, terry, έτσι ήταν. Αλλά, με 500€, ούτε φωτοτυπία δεν τους βγάζεις.

 

Κι εγώ, που στην δουλειά μου τους ξεφυλλίζω συνέχεια, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, κι ούτε θα τους ήθελα χάρτινους.

 

Τέλος πάντων, τζάμπα δεν θα δοθούν ΠΟΤΕ, είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση πλέον, και έτσι θα πρέπει να μάθουμε να πορευόμαστε.

 

Όσοι δεν τους έχουν, ας ζητήσουν να επαναληφθεί μία νέα προσφορά (ή ας περιμένουν απλώς πότε θα ξαναγίνει).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι κατ'αρχάς όταν ασκείς μια επαγγελματική δραστηριότητα ή προσαρμόζεσαι στις επιταγές του κράτους ή αλλάζεις δουλειά ή αλλάζεις χώρα.

Δεύτερον πολύς ντόρος για το τίποτα, μιας και εικάζω οι ευρωκώδικες θα αποτελέσουν μόνο και υποχρεωτικό κανονισμό κατόπιν πολλών ετών.

Τρίτον ο κανονισμός αυτούσιος και πλήρης, πάντα είναι απαραίτητος προς ανάγνωση και μελέτη (εκτός των άλλων), διότι υπάρχουν κατασκευαστικές λεπτομέρειες που μπορούν να εφαρμοσθούν και που δεν αφορούν το μελετητικό κομμάτι, το οποίο μπορεί να καλύπτεται από έτερη βιβλιογραφία ή παραπομπές λογισμικού.

Τέταρτον, ας μας ενημερώσει κάποιος φορέας πως προέκυψε το κόστος αγοράς των ΕΚ, και φυσικά αν προκύπτει με κάποιον υπολογισμό που εμπεριέχει κερδοφορία ή απλά την κάλυψη των δαπανών.

Πέμπτον, οι γελοιότητες του ΕΛΟΤ περί εκδόσεων με μη δυνατότητα εκτύπωσης, πρέπει να σταματήσουν.

Έκτον, με τα ΕΝ στα οποία κάνει εκτενή αναφορά ο ΕΚ, τι γίνεται?

Edited by zenmechanics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, τζάμπα δεν θα δοθούν ΠΟΤΕ, είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση πλέον, και έτσι θα πρέπει να μάθουμε να πορευόμαστε.

 

Έχω απορία να δω τι θα λέτε την επόμενη μέρα της κατάρρευσης της ΕΕ.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, terry, έτσι ήταν. Αλλά, με 500€, ούτε φωτοτυπία δεν τους βγάζεις.

 

Κι εγώ, που στην δουλειά μου τους ξεφυλλίζω συνέχεια, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, κι ούτε θα τους ήθελα χάρτινους.

 

Τέλος πάντων, τζάμπα δεν θα δοθούν ΠΟΤΕ, είμαστε Ευρωπαϊκή Ένωση πλέον, και έτσι θα πρέπει να μάθουμε να πορευόμαστε.

 

Όσοι δεν τους έχουν, ας ζητήσουν να επαναληφθεί μία νέα προσφορά (ή ας περιμένουν απλώς πότε θα ξαναγίνει).

 

Αλεξ και γω ολα ηλεκτρονικα τα διαβαζω πλεον.

Αλλα αν δεν μπορεις να τους διαβασεις σε αλλον υπολογιστη, δεν μπορεις να σημειωσεις και αν τυχει και αλλαξεις υπολογιστη δεν εχεις ιδεα τι θα γινει και πως θα βγαλεις ακρη με τον ΕΛΟΤ, ειναι θεμα.

Τα 500Ε δεν ειναι τιποτα παντως..

Ειναι οι εισφορες για εναν μηνα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έκτον, με τα ΕΝ στα οποία κάνει εκτενή αναφορά ο ΕΚ, τι γίνεται?

 

Αν τα αθροίσεις και προσπαθήσεις να τα αγοράσεις θα φτάσεις στο μυθικό νούμερο των 17000Ε. :mrgreen:

 

Οπότε θα ήτανε σωστό αντι να φωνάζουμε για τους ΕΚ (500Ε) να φωνάζουμε για τα ΕΝ που περιέχουν και που κοστίζουν κυριολεκτικά μια περιουσία.

 

Ξεκινάμε απο τα άκρως αναγκαία

 

EN 13670:2009 Execution of concrete structures - 300Ε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ και γω ολα ηλεκτρονικα τα διαβαζω πλεον.

Αλλα αν δεν μπορεις να τους διαβασεις σε αλλον υπολογιστη, δεν μπορεις να σημειωσεις και αν τυχει και αλλαξεις υπολογιστη δεν εχεις ιδεα τι θα γινει και πως θα βγαλλεις ακρη με τον ΕΛΟΤ, ειναι θεμα.

Τα 500Ε δεν ειναι τιποτα παντως..

Ειναι οι εισφορες για εναν μηνα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Άλλαξα υπολογιστή, και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα... :rolleyes:

 

Δεν διαφωνώ, κι εγώ στο παρελθόν (2011), όταν ανακοινώθηκε αυτή η πρωτοβουλία από τον ΣΠΜΕ, επέκρινα τους περιορισμούς που αναφέρεις (εδώ, στο φόρουμ).

 

Αλλά, αυτή ήταν η προσφορά και, μολονότι δεν μου άρεσε η συσκευασία, την πήρα γιατί ήταν πάμφθηνη και την χρειαζόμουν.

 

Ωστόσο, δεν την χρειάζονται όλοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα η επιλογή χρήσης ΕΑΚ-ΕΚΩΣ για έκδοση νέας άδεια δόμησης κτιρίου από σκυρόδεμα ή υποχρεωτικά πλέον χρησιμοποιούμε ευρωκώδικα 2 και 8; Έχει βγει κάποια καινούργια απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.