Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α05] Ρυθμίσεις του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232)


Recommended Posts

Έχει προκύψει η εξής διαφωνία με την υποθηκοφύλακα της περιοχής μου αναφορικά με σύσταση καθέτου σε εκτός σχεδίου περιοχή. Παραθέτω την παράγραφο 1 του άρθρου 5 (Ν4178/13): Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, ανηκόντων σε έναν ή πλείονες ιδιοκτήτες,επί των οποίων έχουν ανεγερθεί μέχρι την 28.7.2011 οικοδομήματα, νοµίµως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα υπαγόµενα στις διατάξεις του παρόντος, υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 1 του παρόντος νόμου.Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις, επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συµβολαιογραφικών πράξεων συστάσεως διηρηµένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η µεταγραφή αυτών στα βιβλία µεταγραφών ή η καταχώρηση στα κτηµατολογικά γραφεία. Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεµένων ιδιοκτησιών, οι οποίες έχουν συσταθεί µέχρι τη δηµοσίευση του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες µε αµετάκλητη δικαστική απόφαση.


και την παράγραφο 4: Με προεδρικό διάταγμα μετά από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, ανεξαρτήτως αν έχουν ανεγερθεί οικοδομήματα μέχρι την 28.7.2011 εφόσον επιτρέπεται από τις κείμενες διατάξεις η διάσπαση όγκου του κτιρίου.


 


1. Ερμηνεία η δική μου: Για αυτά που έχουν κτίσμα (νόμιμο ή όχι) μέχρι την 28.7.2011 επιτρέπεται η σύσταση καθέτου, για τα κενά (αδόμητα), περιμένουμε Π.Δ..


2. Ερμηνεία υποθηκοφύλακα: Ένεκα του τονισμένου αποσπάσματος για όλες τις περιπτώσεις με κτίσμα ή χωρίς περιμένουμε Π.Δ.. 


Ευχαριστώ. 


Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου με χίλια συνάδελφε,έτσι το ερμηνεύω και εγώ καθώς και η πλειοψηφία όλων μας πιστεύω.Την υποθηκοφύλακα ποιός πείθει είναι το θέμα.Χαμένοι(η) στη μετάφραση (των Ελληνικών,ακόμα και εκεί που είναι ξεκάθαρα) για ακόμα μια φορά... :(

Link to comment
Share on other sites

χμ..

 

το εχουμε ξαναπει, τοτε που συζητουσαμε για αυτη την  αγωγη  του 65%  κατα των υπολοιπων...

 

πώς θα μοιρασθει το δικαιωμα δομησης στα αχτιστα,

αν σε  ενα γηπεδο 8 στρ. που δικαιουται να χτισει 280 τμ.

υπαρχουν  10 συνιδιοκτητες με 10% καθε ενας απο αυτους  και  εχουν  χτισει οι 6  απο 50 τμ. ο καθενας...και εχουν υπερκαλυψει τον σδ. όλουτου γηπεδου.???

 

Διοτι, αλλο η παρ. 1,

η οποια αφορα οτι επιτρεπεται η συσταση καθετων,  εφοσον υπαρχουν κτισματα,νομιμα ή τακτοποιημενα  [απο ολους]

και ως προς αυτο  δεν περιμενουμε κανενα ΠΔ

 

και  άλλο ειναι αν  υπαρχει το  γνωστο  σε όλους  προβλημα,    τι θα γινει αν εχουν χτισει οι μισοι και οι αλλοι δεν εχτισαν  και τι θα δικαιουνται να χτισουν οι αχτιστοι.

 

 

Για αυτους   τους αχτιστους και για τα ολοσχερως  αδομητα, υπαρχει προβλεψη για το   ΠΔ  που θα εκδοθει και με το οποιο θα καθοριζονται,  πλην άλλων και

"δ] οι οροι δομησης ...σε περιπτωση που υφισταται υπολοιπο σδ"

 

 

Συμφωνω οτι, συσταση καθετης επιτρεπεται σε νομιμα και τακτοποιημενα που εχουν  χτισθει μεχρι  28-7-2011 απο όλους

 

υγ

το θεμα του Χριστοφορου ειναι  καπως διαφορετικο,  και το συζητουμε  ήδη  σε "διπλανο" θεμα..

.δλδ ενας εχει χτισει το δικο του συντελεστη   με νομιμη  αδεια

και οι αλλοι θελουν να χτισουν τον δικο τους,

και θελει να συστησει καθετες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ας το συνεχίσουμε εδώ Δημήτρη.

υπόλοιπο Σ.Δ. υπάρχει.  

Αν κατάλαβα διαφωνείς και με τις δύο και προσθέτεις και μια τρίτη που λέει:

Αυτά που δημιουργούν Χ κάθετες με κτίσμα πηγαίνουν κατευθείαν σε συμβόλαιο, αυτά που πρόκειται να έχουν κενά τμήματα συστήνουν κάθετη εφόσον προηγουμένως συσταθεί το προσύμφωνο της §2. 

Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές οπότε πως θα κάνουμε προσύμφωνο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σύσταση καθέτου σε αγροτεμάχιο το έτος 1990 είναι αυτοδικαίως άκυρη ή όχι.

Αν ναι μήπως ρυθμίζεται πλέον (και γλιτώνει) με την §1 του άρθρου 5 του 4178/13 όπως τροποποιήθηκε με την §1 του άρθρου 34 του Ν.4315/14;

Link to comment
Share on other sites

το 1990...ειναι πριν το 1992...που απαγορευθηκε η  συσταση καθετης

 

αρα

ισχυει  κανονικα

 

η παρ. 1 του αρθρου 5, [οπως τροποποιηθηκε]  σε καλυπτει για την περιπτωση που  θα ειχες κανει "μετα" το 1992,  μεχρι την δημοσιευση  του "παροντος"...την μετεγραψες και δεν  εχει ακυρωθει....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ακόμη και αυτές που έγιναν προ 1992 είναι επίσης άκυρες (όχι αυτοδικαίως). Ο 1024/71 αναφέρει ξεκάθαρα «οικόπεδο» και ο ορισμός του οικοπέδου υπάρχει τουλάχιστον από το 1955 με τον τότε Γ.Ο.Κ.. 

Απλώς με τον 2052/92 ξεκαθάρισε το πεδίο εφαρμογής ορίζοντας όλες της εντός σχεδίου περιοχές σαν οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

το 1990...ειναι πριν το 1992...που απαγορευθηκε η  συσταση καθετης

 

αρα

ισχυει  κανονικα

 

η παρ. 1 του αρθρου 5, [οπως τροποποιηθηκε]  σε καλυπτει   και για τα πριν το 1992  και  για την περιπτωση που  θα ειχες κανει "μετα" το 1992,  μεχρι την δημοσιευση  του "παροντος"...την μετεγραψες και δεν  εχει ακυρωθει....

 

μιλας για εκεινη την ...ασαφη  ασαφεια   στην διατυπωση του  2052,  .που ανακαλυψαν καποιες  υποθηκοφυλακινες,....και αρνουνταν την περαιτερω μεταγραφη για πραξεις πριν το 1992

[ειχαμε αναφερθει σε   αυτο  μετα την τροποποιηση με το αρθρο 34, και, .αν δεν κανω λαθος,   σε μεταξυ μας συζητηση...]

 

Συμπληρωνω με τα κοκκινα μπολτ  την προηγουμενη απαντηση μου

 

Επομενως, ισχυει  και για τις πριν το 1992 καθετες...

[μεχρι να ανακλυψουν καποια αλλη ασαφη ασαφεια  τα μυαλα καποιων περιεργων...ο νοων νοειτω] :mrgreen: :mrgreen:

 

καλημερα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μιλας για εκεινη την ...ασαφη  ασαφεια   στην διατυπωση του  2052,  .που ανακαλυψαν καποιες  υποθηκοφυλακινες,....και αρνουνταν την περαιτερω μεταγραφη για πραξεις πριν το 1992

[ειχαμε αναφερθει σε   αυτο  μετα την τροποποιηση με το αρθρο 34, και, .αν δεν κανω λαθος,   σε μεταξυ μας συζητηση...]

 

Συμπληρωνω με τα κοκκινα μπολτ  την προηγουμενη απαντηση μου

 

Επομενως, ισχυει  και για τις πριν το 1992 καθετες...

[μεχρι να ανακλυψουν καποια αλλη ασαφη ασαφεια  τα μυαλα καποιων περιεργων...ο νοων νοειτω] :mrgreen: :mrgreen:

 

καλημερα

 

Η ασάφεια για τα πριν του 1992 (ειδικά γι αυτά που δεν έχουν κτίσματα) εξακολουθει να ισχύει. για κάποιους υποθηκοφύλακες

Τις καλημέρες μου 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου οι υποθηκοφύλακες αυτοί είναι οι πιο ενημερωμένοι, όπως αυτή της περιοχής μου που δε τις δεχόταν. Το λόγο τον αναφέρω παραπάνω. Το μεγάλο ερώτημα είναι τι θα κάνουν μετά την τροποποίηση της §1 του άρθρου 34 του Ν.4315/14...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.