Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

να υπενθυμισω αυτη τη συζητηση...

επι ...μακαριτη ...4014

 

http://www.michanikos.gr/topic/11975-Δήλωση-για-παραλιακό-γήπεδο-λόγω-ζώνης-παραλία/?p=541745

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό θυμάμαι δημήτρη και τοπα και στο #121

 

το πιο βασικό επιχείρημα για μένα

ωραία δεν το δήλωσες γιατί δεν ήσουν σίγουρος.....λήγει ο νομος4178   και έχεις αυθαίρετο  σε μη δασικό !!! ΓΜΤ 

 

στηντελική όπως μου δήλωσαν  ΠΟΛΛΟΙ ιδιώτες  πρέπει να αρπάζεις τους νόμους όπως του τρίτση  και να μην κρατάς ανοιχτή ομπρέλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θάθελα να κάνω μια ερώτηση σε σχέση με τις ευθύνες. Έχω ένα πελάτη για βεβαίωση- ΠΕΑ - τοπογραφικό για μεταβίβαση. Την τακτοποίηση την έκανε άλλος συνάδελφος στην οποία τακτοποίηση βρίσκω κάποια "λάθη" όπως :

- έβαλε σε υπέρβαση δόμησης σε ισόγεια κατοικία "χώρο μειωτικού συντελεστή"

- έκανε κανονική πισίνα με έγγραφη ενημέρωση η οποία είναι για πισίνα προκάτ και 1 μ βάθους

- Τα σχέδια του είναι σκαριφηματάκια (χωρίς κουφώματα, πάχη τοίχων κτλ κτλ...- απλά μια γραμμή και διάσταση)

 

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής :

 

- Πως θα το χειριζόσασταν εσείς ?

- Εάν οι χώροι σαν τμ είναι οκ παραβλέπω το "χώρο μειωτικού συντελεστή " λόγω του γεγονότος ότι είναι ευθύνη αυτού που έκανε την τακτοποίηση ?

-  Να διώξω την δουλειά ?

Δεν θέλω φυσικά ούτε να δημιουργήσω πρόβλημα σε μένα αλλά ούτε στον συνάδελφο.

Edited by bearfgh
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βεβαιώσεις ότι ο χώρος είναι σύμφωνος με τα νομιμοποιητικά έγγραφα που κατέχει ο ιδιοκτήτης.

Προσωπικά θα θεωρούσα ότι έγινε μετατροπή του χώρου μειωτικού συντελεστή σε χώρο κύριας χρήσης μετά την υπαγωγή συνεπώς δεν θα εξέδιδα βεβαίωση πριν διορθωθεί η υπαγωγή ή πριν επιστρέψει ο χώρος στη χρήση (ή τις προυποθέσεις) με τις οποίες δηλώθηκε.

 

Το ίδιο ισχύει και για την πισίνα, εάν δεν επιστρέψει στα προβλεπόμενα από την οικοδομική της άδεια, θα την θεωρούσα αυθαίρετη.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς ότι πρέπει να ελέγξω όλη την τακτοποίηση από την αρχή. Όχι μόνο τα πόσα τμ δήλωσε αλλά και πως τα δήλωσε (πχ με μειωτικό συντελεστή) . Σίγουρα θα δημιουργηθούνε πολλά θέματα με αυτό στο μέλλον....

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη του ακινήτου για τα "προβλήματα" που αντιμετωπίζεις.

 

 

...Δεν θέλω φυσικά ούτε να δημιουργήσω πρόβλημα σε μένα αλλά ούτε στον συνάδελφο.

 

Γιατί;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι συνάδελφος. Ο ιδιοκτήτης σίγουρα είναι ενημερωμένος καθώς το όλο "λάθος" έγινε για να μειωθεί το πρόστιμο. Η ερώτηση είναι εγώ πως το χειρίζομαι? ελέγχω την τακτοποίηση από την αρχή και απαιτώ αλλαγή τακτοποίησης για βεβαίωση ή απλά βεβαιώνω ότι τα σχέδια του (τετραγωνικά μετρα) είναι οκ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις τη δήλωση 4178 και βρίσκεις τις αποκλίσεις, στη συνέχεια κι αφού συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη, επικοινωνείς με το συνάδελφο που έκανε τη δήλωση, αυτός ξανανοίγει τη δήλωση, βάζει τα σωστά, ο φίλτατος ιδιοκτήτης πληρώνει το extra πρόστιμο και οριστικοποιείται η δήλωση σωστά. Μετά κάνεις ό,τι θέλεις.... Δεν υπάρχει άλλος νόμιμος δρόμος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μακάρι να ήτανε εφικτό αυτό που λες αλλά θες να σου πω στην πράξη τι θα γίνει? θα δώσει την βεβαίωση ο συνάδελφος που έκανε την τακτοποίηση και θα τελειώνει η υπόθεση εκεί !! Ούτε να ξανανοίξει την δήλωση ούτε επιπλέον πρόστιμα . Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση γιατί είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι εάν εγώ είμαι ο "αυστηρός" και "περίεργος" !!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι να συμβεί αυτό που λες, που είναι το πιθανότερο σενάριο, θα "κολλήσει" το θέμα στη μεταβίβαση στο μηχανικό του αγοραστή!!!!

Κι αυτό να ξεπεραστεί διότι π.χ. θα μεταβιβαστεί στα παιδιά του, τότε "αύριο" θα κολλήσει στην απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας!!! 

Aκόμα χειρότερο σενάριο θα είναι να πιαστεί "κόπανος" σήμερα ο αγοραστής (να μην βάλει δηλαδή μηχανικό) κι αύριο να το βρει μπροστά του στην ηλεκτρονική ταυτότητα!!!

Και βεβαίως συντρέχει λόγος ακυρότητας της οποιασδήποτε συμβολαιογραφικής πράξης ήδη έχει τελεστεί!!!

Δυστυχώς είναι μονόδρομος και πρέπει να το καταλάβει ο ιδιοκτήτης και βεβαίως ο "συνάδελφος" που έκανε τη δήλωση!!!

Δεν μπορεί ουδείς να κοιμάται ήσυχος!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.