Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

To θέμα πιστεύω μπορεί να λυθεί ακόμη και τώρα αφού αποδεικνύεται οτι υπάρχει παλαιότητα στην αυθαιρεσία, με δήλωση στον 4495...Αναλαμβάνει ο πρώην ιδιοκτήτης τα έξοδα του νέου αφού πιστεύω μπορεί να το τακτοποιήσει και ολα μέλι γάλα...Κανονικά όμως πρέπει να γίνει και επανασύσταση της οικοδομής με νέο συμβόλαιο(εκεί θα χρειαστεί ισως όλων των ιδιοκτητών της οικοδομής υπογραφές...). Εκεί δεν ξέρω αν θα θέλει έτσι απλά να υπογράψει ο νέος ιδιοκτήτης...

Edited by engant
  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

αρθρο 6 παρ. 1   "....οι συμβολαιογραφοι..οι δικαιοπρακτούντες....οι μεσιτες..οι δικηγοροι......καθως και οι  μηχανικοι που χορηγησαν  ανακριβη βεβαιωση...τιμωρουνται  με ποινη  φυλακισης......"  

Πιο BBQ βρε σεις??? Αυτό ψησταριά είναι που αν θέλω την κουνάω και την πάω παραδίπλα ή μέσα στο σπίτι. Κανονικά μέσα ήταν, αλλά κάπνιζε λίγο και την εναπόθεσα προσωρινώς στον κήπο.   BBQ που δηλώνετ

Γιατί είναι συνάδελφος. Ο ιδιοκτήτης σίγουρα είναι ενημερωμένος καθώς το όλο "λάθος" έγινε για να μειωθεί το πρόστιμο. Η ερώτηση είναι εγώ πως το χειρίζομαι? ελέγχω την τακτοποίηση από την αρχή και απ

χμ...

δεν ειναι τοσο   "μελι γαλα..."

εχεις ενα διαμερισμα της αδειας

εχεις ενα διαφορετικο της συστασης,  αυτό  που ειναι μεταγεγραμενο στο υποθηκοφυλακειο. Αυτο  ειχες δικαιωμα να πουλησεις,  αλλά αλλα στην πραγματικοτητα πουλησες ενα διαφορετικο.

Αρα, πουληθηκε "ανυπαρκτο διαμερισμα".

Διορθωσεις δεν μπορουν να   γινουν  μονον απο τον πρωην ιδιοκτητη,  αφου πρεπει  να συμφωνησουν και τα ομορα διαμερισματα που   επηρεάζονται  απο  αυτη την ιστορια.

Να περιμενετε αγωγες αποζημιωσης απο τον αγοραστη για την ζημια που υπεστη.

[η αλλη λυση ειναι η ακυρωση της πωλησης λογω νομικου ελαττωματος, οπότε ολα επιστρεφουν στην αρχικη τους μορφη, χωρις πολλα -πολλα "δικαστικα".

Μιληστε με τον δικηγορο και τον συμβολαιογραφο σας, μην τυχον εχουν καποια "λυση".]

υγ

μην μπερδευεσαι με το "εκ κατασκευης" ,  διοτι αυτο  αυτο αφορα σε  επεκτασεις σε κοινοχρηστα και εσυ ακομα δεν ειπες πόσο και σε τί ειναι διαφορετικο το διαμερισμα, σε  σχεση με την συσταση.

Μεταβίβαση αυθαιρέτου είναι εκ των πραγμάτων άκυρη. Μεταβίβαση που γίνεται με ψευδή βεβαίωση μηχανικού (με ή χωρίς δόλο) είναι μεταβίβαση αυθαρέτου και, συνεπώς, άκυρη.

Ο αγοραστής νομίζει ότι αγόρασε, ο πωλητής ότι πούλησε, αλλά στη "φούσκα" των συμβολαιογράφων αυτό δεν έγινε ποτέ και "θεωρείται" ότι ο πωλητής κατέχει ακόμα το ακίνητο και οφείλει να το τακτοποιήσει για να το μεταβιβάσει.

Αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι οι αμοιβές μηχανικού, συμβολαιογράφου, υποθηκοφυλακείου, φόροι μεταβίβασης, ΕΝΦΙΑ και ένα σωρό άλλες ενέργειες που έγιναν από την ημέρα "πώλησης" και μετά αποτελούν αντικείμενο αντιδικίας, μεταξύ πωλητή και αγοραστή, στην οποία εμπλέκεται ο μηχανικός και ο συμβολαιογράφος.

Μεγάλη προσοχή στο τι πιστεύεις και το τι γίνεται επί του πρακτέου, γιατί όταν μιλάμε για λάθη και λεφτά, εκεί είναι που βγαίνουν τα μαχαίρια. Και όποιος έχει ευθύνη, τελικά, πληρώνει. Μεγάλη προσοχή, εφόσον ασχοληθείς, να μην αποκτήσεις ευθύνες σε λάθη.

• Like 1

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Στα σχέδια αδείας υπήρχαν 3 διαμερίσματα στον όροφο, το εν λόγω με ενοποιημένο με το όμορο με εμβαδό 70τμ. Στην σύσταση το σχέδιο που προσαρτήθηκε ήταν με 4 διαμερίσματα στον όροφο όπου το εν λόγω με 30τμ και το δίπλα με 40τμ. Στη κατασκευή το εν λόγω έχει 25τμ εμβαδόν και το όμορο 45τμ. Κάτι που δεν ρώτησα τον ιδιοκτήτη είναι για το ΠΕΑ που σίγουρα έχει αλλά με τι εμβαδόν? Σωστά αυτά που λετε περι δικαστικών αλλά διαβάζοντας και υποθέσεις καταγγελιών του ΤΕΕ, το πειθαρχικό τμήμα αθωώνει τέτοιου είδους υποθέσεις επικαλώντας αμέλεια μηχανικού παρά πλημμελή άσκηση καθηκόντων(Ειλικρινά πιστεύετε ότι θα επιβαλλόταν πρόστιμο 30.000 ευρώ και αφαίρεση αδείας για τέτοια παράβαση?Εγώ με τίποτα από όσα έχω διαβάσει...) Μπορεί απλά να του επιβάλλουν επίπληξη...

Edited by engant

Ο ελεγχος του μηχανικου γινεται μονο πολεοδομικα και βαση εγκεκριμενων σχεδιων...αν δεν εχει ΥΔΚΥ δεν βρισκω προβλημα, το αν συμβολαιογραφικα αλλα λεει το συμβολαιο και αλλα αγορασε ο αγοραστης μαλλον νομικο ειναι το θεμα και του δικηγορου του....

Σε διαμέρισμα, γίνεται κι επί πλέον έλεγχος για τυχόν υπέρβαση εις βάρος κ.χ. σε σύγκριση με τα σχέδια της σύστασης.

23 λεπτά πριν, tetris said:

Σε διαμέρισμα, γίνεται κι επί πλέον έλεγχος για τυχόν υπέρβαση εις βάρος κ.χ. σε σύγκριση με τα σχέδια της σύστασης.

Σε ποιο Φεκ λεει οτι ελεγχουμε σχεδια με βαση τη συσταση;

10 ώρες πριν, engant said:

Ειλικρινά πιστεύετε ότι θα επιβαλλόταν πρόστιμο 30.000 ευρώ και αφαίρεση αδείας για τέτοια παράβαση?Εγώ με τίποτα από όσα έχω διαβάσει...) 

Αν βγει, που θα βγει, στην "επιφάνεια" το θέμα, είναι απολύτως βέβαιο ότι, όχι μόνο θα του κόψουν τον κ@λο, αλλά θα τον βάλουν να πληρώσει 50 με 100 φορές περισσότερα από όσα είχε εισπράξει για τη βεβαίωση!!! Είναι απολύτως βέβαιο!!! Αν είσαι εσύ ο μηχανικός που το έκανε, βάλε βαθιά το χέρι σου στην τσέπη, πάρε αγκαζέ ένα δικηγόρο, ανέλαβε τις όποιες ευθύνες και διόρθωσε το λάθος, αν δεν είσαι εσύ αυτός ο μηχανικός, τότε μακρυά και με ελαφρά πηδηματάκια....

σωστα...

και για να απαντησω στην ερωτηση του

giannisp

βλεπεις εδω, στο τελος την παρουσιαση...

https://www.b2green.gr/el/post/67606/ta-oria-ton-efthynon-michanikon-kata-tis-diataxeis-tou-nomou-4495-2017

υγ

και δεν προσεξες,  που ανεφερα  πιο πανω για την "αποζημιωση" του αγοραστη, που δεν εχει  νομιμο διαμερισμα

Edited by dimitris GM

Αναφέρε σε αυτό...(δεν είμαι εγω ο μηχανικός...)

Για μικρές παραβάσεις στη δόμηση, λαμβανομένων υπόψη των ειδικότερων συνθηκών τέλεσης της πράξης, των συνεπειών αυτής και του βαθμού του πταίσματος του μηχανικού, μπορεί να επιβληθεί σε βάρος του αντί των κυρώσεων της παραγράφου 1, έγγραφη σύσταση, εφόσον ο μηχανικός δεν έχει υποπέσει σε άλλη παράβαση στο παρελθόν.(αν ισχύουν τα προηγούμενα γι αυτό ανέφερα οτι μπορεί να τη γλυτώσει...)

Ναι αυτο περί αγοραστη και αποζημίωση ευσταθεί...Αλλα αποζημίωση βάσει αντικειμενικών αξιών...το πόσο συμφέρει κάποιον να αποζημιωθεί για 4-5τμ βάσει αντικειμενικών αξιών και τυχόν διαφυγόντων κερδών(πιστεύω ότι τα λεφτά είναι ελάχιστα..) είναι καθαρά θέμα δικό του...