Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

καποια στιγμη θα καταργηθουν ολα αυτα που συζηταμε και το προστιμο θα υπολογιζεται μονο βασει τετραγωνικων, ανεξαρτητως παλαιοτητας. εκει πρεπει να πιεσουμε οι μηχανικοι ολης της ελλαδας. το θεμα ειναι σοβαρο. δεν ειναι δυνατον ο μηχανικος να εχει τοσες πολλες ευθυνες και οι νομοθετουντες να υπογραφουν χωρις να γνωριζουμε την συντακτικη ομαδα, μεταθετοντας το εγκεφαλικο σε εμας.θελω αποψεις ολων των μελων του φορουμ μας. ευχαριστω εκ των προτερων. νομιζω οτι δεν ειμαι εκτος θεματος συναδερφοι

Edited by pantsel
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποσκελίσω το θέμα που έθεσε ο συνάδελφος pantsel θέτω ένα ερώτημα:

 

Έχω πολυκατοικία ισόγειο+3

1) Άδεια του '68 Υπόγειο-Ισόγειο-1ος

2) Άδεια του '79 προσθήκη 2ου

3) Άδεια του '83 προσθήκη 3ου

 

Υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Οι αυθαιρεσίες αφορούν μικροαλλαγές διαρρύθμισης και αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων

 

Για το 1) πάμε Κατηγορία 1 (πως αποδεικνύεται ότι χτίστηκε προ του 1975??)

Για το 2) πάμε Κατηγορία 2 (αποδεικνύεται με την αίτηση αδείας προσθήκης του 3ου που έγινε τέλος του '82?)

Για το 3) τώρα: Ο ιδιοκτήτης λέει ότι ουσιαστικά είχε χτιστεί προ του '83 και βγάλανε άδεια αντί να κάνουν "νομιμοποίηση". Είναι φτιαγμένα μόνο τα μπετά. Πως αποδεικνύεται ο χρόνος κατασκευής? Υπάρχει περίπτωση να πάρουμε τίποτα από αεροφωτογραφία (πλάγια λήψη κλπ)? Ή τελικά θα πρέπει να πάει προ 2004?

 

Καμιά ιδέα παρακαλώ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα να χρησιμοποιήσεις δύο ή περισσότερες ΑΦ, διαφορετικών χρόνων.

Ο ένας επιπλέον όροφος θεωρώ ότι φαίνεται σε κάθε περίπτωση σε μια ΑΦ, ωστόσο εάν υπάρχουν αμφιβολίες χρησιμοποίησε δύο ΑΦ που να απεικονίζουν με ασφάλεια το ακίνητο με και χωρίς τον επιπλέον όροφο και εξέτασε την θέαση του ακινήτου.

 

Στη περίπτωση σου λοιπόν αναφορικά με το 3., θα εξέταζα δύο ΑΦ φωτοληψίας λίγο πριν και λίγο μετά το 83 και αν δεν έβλεπα αισθητή διαφορά στον όγκο θα είχα ένα ωραιότατο αποδεικτικό για προ του 83..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ yian αλλά δεν είναι και εύκολο να βρεις αεροφωτογραφίες σε αυτές τις ημερομηνίες (ξέρεις), πόσο μάλλον να βρεις ευκρινείς....Θα το ψάξω...

 

 

 

Edit: Ωραία! Στην περιοχή που θέλω έχει πολλές του 1978, του 1980 και του 1983 κλίμακας 1:20.000. Επειδή είναι μέσα σε πόλη όμως μάλλον θα ζητήσω μεγέθυνση για να κάνω δουλειά....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, ειναι αρκετα δυσκολο (θα πρεπει να εισαι τυχερός) να βρεις ληψεις αεροφωτογραφιων που κα να δειχνει αλλα και να φαινεται η διαφορα των κτισματων.

Για κοιτα αν υπαρχει βεβαιωση πότε ρευματοδοτηθηκαν ξεχωριστα οι οροφοι απο τη ΔεΗ.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Ωραία! Στην περιοχή που θέλω έχει πολλές του 1978, του 1980 και του 1983 κλίμακας 1:20.000. Επειδή είναι μέσα σε πόλη όμως μάλλον θα ζητήσω μεγέθυνση για να κάνω δουλειά....

Ναι, το 1:20000 νομίζω θέλει μεγέθυνση.

Κάποιες που είχα παραλάβει από ΟΚΧΕ (ψηφιακές) σε κλίμακα 1:6000 ήταν υπέραναλυτικές και διέκρινες καθαρά ισόγεια, διώροφα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση κατοικίας χωρίς ΟΑ η οποία είναι πρό του '75 αλλά δεν μπορώ να βρώ α/φ του '74 ή παλιότερα... στο Ε9 δηλώνει ως ετος κατασκευής το 1970 , ισχύει για απόδειξη παλαιότητας για να πάω κατηγορία 1 ? Διαφορετικά βρήκα α/φ του '79 όπου και φαίνεται καθαρά πλέον αλλά μου αλλάζει κατηγορία σε 2 και αλλάζει τραγικά το πρόστιμο....

Ακόμη υπάρχουν και στέγαστρα απο λαμαρίνα ,κολλητά στη κατοικία, που χρονολογικά εντάσσονται στο  "απο 1/1/83 μέχρι 31/12/2003" αλλά δεν ξέρω τί κατηγορία πρέπει να βάλω. Θα τα βάλω και ως "λοιπές παραβάσεις=1 " ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δες πότε είναι δηλωμένο στην εφορία. Το Ε9 ποιανού έτους? Μήπως έχει δηλωθεί πριν το '75? (λιγάκι χλωμό να βρεις κάτι ή να έχει δηλωθεί...)

Αν πας κατηγορία 2 τότε δεν μπορείς να εντάξεις και άλλες παραβάσεις κατηγορίας 3. Εκτός αν κάνεις ξεχωριστές δηλώσεις (αν έχει σύσταση μόνο). Σε αυτήν την περίπτωση πας κατευθείαν κατ. 4...

Link to comment
Share on other sites

Έχω Ε9 του 2005 αλλά και το τελευταίο με χρόνο κατασκευής 1970 , το θέμα είναι αν είναι αποδεκτό σαν απόδειξη παλαιότητας το Ε9 (ως δημόσιο έγγραφο δηλαδή). Για τα στέγαστρα εννοώ σε νέο φύλλο καταγραφής ...

Link to comment
Share on other sites

Edit: Ωραία! Στην περιοχή που θέλω έχει πολλές του 1978, του 1980 και του 1983 κλίμακας 1:20.000. Επειδή είναι μέσα σε πόλη όμως μάλλον θα ζητήσω μεγέθυνση για να κάνω δουλειά....

 

Τζάμπα θα την πληρώσεις!!! Να πάρεις ψηφιακή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.