Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Όσοι προλάβουν έως 31.5.2014 να κάνουν ό,τι αλλαγές - συμπληρώσεις θέλουν στο Ε9 τους θα είναι οι ...."τυχεροί της υπόθεσης"!!!!

Από 1.6.2014 και μετά, θα γίνονται βεβαίως ό,τι αλλαγές κ.λπ. θέλει ο καθένας, αλλά κατά πάσα πιθανότητα προβλέπω ότι, "θα σφίξουν οι ....κ@λοι" και θ' απαιτείται σαφής τεκμηρίωση αυτών και βεβαίως πρόστιμο και extra ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μίλησα με τρεις λογιστές μου έκανε ότι για να κανεις τροποποιηση του ε9 έχει πρόστιμο 51,20€ ανα χρόνια .

Και ρωτώ εγω ας υποθεσουμε ότι έχουμε ενα αυαθιρετο κτίσμα με έτος κατασκευής σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη το 2010 καθότι δεν υπαρχει τίποτα άλλο που να το αποδεικνύει, και παει να τροποποιήσει το Ε9 του και να προσθέσει το εν λόγω κτίσμα.

1) αρκεί να τροποποιήσεις το Ε9 του 2013 και να προσθέσει το κτίσμα αυτό με έτος κατασκευής το 2010 ? σε αυτήν την περίπτωση οι λογιστές μου είπαμε ότι μπορει να γινει αλλα όταν θα θελει να μεταβιβάσει ή να κάνει οτιδήποτε θα πρεπει να πληρώσει το πρόστιμο για την μη υποβολή του στο Ε9 που θα ειναι 4 χρονιές Χ 51,20€

2) πρεπει απο τώρα να κάνει τροποιησει τα Ε9 του 2011 χρήση 2010 , το Ε9 του 2012 χρήση 2011 κοκ και να πληρώσει 4Χ51,20€ ?

Link to comment
Share on other sites

Οι λογιστές Λένε ή 1) αλλάζεις τώρα χωρίς πρόστιμο το Ε9 του 2013 χωρίς πρόστιμο , με ετος κατασκευης οποιο χοειαζεται , το παίρνω εγω ο Μηχανικος κανω την δουλεια μου , βέβαια ο πελάτης θα το βρει μπροστά για τα χρόνια που δεν το δήλωνε ή 2) τροποποιεί όλα τα προηγούμενα Ε9 τώρα με πρόστιμο και ισως οχι ηλεκτρονικά αλλα επι τόπου στην εφορια

Link to comment
Share on other sites

Οι λογιστές Λένε ή 1) αλλάζεις τώρα χωρίς πρόστιμο το Ε9 του 2013 χωρίς πρόστιμο , με ετος κατασκευης οποιο χοειαζεται , το παίρνω εγω ο Μηχανικος κανω την δουλεια μου , βέβαια ο πελάτης θα το βρει μπροστά για τα χρόνια που δεν το δήλωνε ή 2) τροποποιεί όλα τα προηγούμενα Ε9 τώρα με πρόστιμο και ισως οχι ηλεκτρονικά αλλα επι τόπου στην εφορια

 

Οι λογιστες ειναι για τα πανηγυρια μου φαινεται.

Μεχρι ΚΑΙ το 2011 μπορει να κανεις ηλεκτρονικα την τροποιηση.

Εξ ' οσων γνωριζω δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προστιμο, απλα επαναυπολογιζονται οτι φοροι ειναι να πληρωσεις.

 

Επισης εχε στο μυαλο σου, οτι αναδρομικα (απο 8/8/13 και πριν) δεν αναζητουνται φοροι κτλ, εφοσον κανεις τη δηλωση στον Ν4178.

 

Δεν μπορω να φανταστω που μπορει να το βρει μπροστα του ο ιδιοκτητης.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν μπορω να φανταστω που μπορει να το βρει μπροστα του ο ιδιοκτητης.

σε ποιο κρατος ζουμε?οπουδηποτε μπορει να το βρει μπροστα του.

παρολα αυτα,εβαλα +1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρκεί για μας ως αποδεικτικο παλαιοτητας να διορθώσουμε μονο το Ε9 του 2013 και να δηλώσουμε μεσα ας πούμε ακόμα 50 τ.μ. Με έτος κατασκευής το 2010; Ποια ειναι η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρκεί για μας ως αποδεικτικο παλαιοτητας να διορθώσουμε μονο το Ε9 του 2013 και να δηλώσουμε μεσα ας πούμε ακόμα 50 τ.μ. Με έτος κατασκευής το 2010; Ποια ειναι η γνώμη σας

 

"εμεις"  δεν διορθωνουμε τπτ

 

"εμεις" παιρνουμε το Ε9 που φερνει ο πελατης

 

ο οποιος τροποποιει τα εμβαδον....

 

yian said

 

"λογω ορθης καταμετρησης"

 

υγ

 

κι αν ειμαστε εμεις οι πελατες...το ιδιο κανουμε

 

Για τακτοποιουμενα.

 

..[τακτοποιηθεντα,   συμφωνα με το χτεσινο δελτιο τυπου του υπουργειου]

 

 

ΔΕΝ οφειλονται αναδρομικοι φοροι κατα ρητη διαταξη στον Νομο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.