Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Νομίζω πως αν δηλώσεις ύπαρξη οικοδομικής άδειας, σου ζητάει την άδεια (τα σχέδια) το σύστημα. Δεν έχω κάποιο ανοιχτό κατηγορία 2 για να το ελέγξω, αλλά συμφωνώ με τους συναδέλφους, ότι τουλάχιστον αυτά που υποστηρίζεις στην τεχνική σου έκθεση, θα πρέπει να φαίνονται και σε σχέδια, εκτός αν είσαι κατηγορία 3, όπου είναι μικροπαραβάσεις που δείχνεις σε φωτογραφίες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω ένα αυθαίρετο όπου η Πολεοδομία κατά την έκθεση αυτοψίας της το 2005 το αναφέρει ως κτηνοτροφική αποθήκη ευτελούς κατασκευής (λαμαρίνες κλπ). Δεν δηλώνεται στο ΟΣΔΕ ώστε να μπορεί να δηλωθεί ως σταυλική εγκατάσταση. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι η αποθήκη υπάρχει πριν το 1983 (και όντως έτσι πρέπει να είναι γιατί φαίνεται παμπάλαιο) αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο δημόσιο έγγραφο που να το υποστηρίζει καθώς δε δηλωνόταν πουθενά έως τώρα, και δεν υπάρχει και αεροφωτογραφία τόσο παλιά στη συγκεκριμένη περιοχή.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Εάν πάει στην χρονική περίοδο 2004-2011 λόγω έλλειψης εγγράφων το πρόστιμο είναι 8.000 ευρώ για μία αποθήκη με λαμαρίνες που έχει μέσα μουλάρια. Είναι αρκετή μία υπεύθυνη δήλωσή του ή μια ένορκη βεβαίωση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

                                      όταν η παλαιότητα δεν επηρεάζει το πρόστιμο διότι είναι μικρότερο από 500 ευρώ, άρα το ελάχιστο είναι το παράβολο των 500 ευρώ, αλλά η αυθαιρεσία έχει πραγματοποιηθεί π.χ. σε περίοδο προ του '82 , επισυνάπτετε αεροφωτογραφία ή το αναφέρετε στην τεχνική έκθεση και στα uploads ανεβάζετε κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


 


έχω ένα αυθαίρετο όπου η Πολεοδομία κατά την έκθεση αυτοψίας της το 2005 το αναφέρει ως κτηνοτροφική αποθήκη ευτελούς κατασκευής (λαμαρίνες κλπ). Δεν δηλώνεται στο ΟΣΔΕ ώστε να μπορεί να δηλωθεί ως σταυλική εγκατάσταση. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι η αποθήκη υπάρχει πριν το 1983 (και όντως έτσι πρέπει να είναι γιατί φαίνεται παμπάλαιο) αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο δημόσιο έγγραφο που να το υποστηρίζει καθώς δε δηλωνόταν πουθενά έως τώρα, και δεν υπάρχει και αεροφωτογραφία τόσο παλιά στη συγκεκριμένη περιοχή.


Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Εάν πάει στην χρονική περίοδο 2004-2011 λόγω έλλειψης εγγράφων το πρόστιμο είναι 8.000 ευρώ για μία αποθήκη με λαμαρίνες που έχει μέσα μουλάρια. Είναι αρκετή μία υπεύθυνη δήλωσή του ή μια ένορκη βεβαίωση?


 


Ευχαριστώ


  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@manolis_tripsianis

Υπ.δήλωση ή βεβαίωση δεν σε καλύπτουν. Αν δεν βρίσκεις κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο, έχουν ανοίξει το παραθυράκι του Ε9, το οποίο μπορείς να διορθώσεις και να δηλώσει ο ιδιοκτήτης από πότε έχει το ακίνητο (πληρώνοντας τους ανάλογους φόρους και ίσως και κάποιο πρόστιμο - ρώτα λογιστή για αυτό).
Προσπάθησε να βρεις κάποια Α/Φ όμως όσο πιο παλιά γίνεται, ώστε κάπως να καλύπτεσαι ότι είναι πιο παλιό από το 2004 τουλάχιστον, και να εξηγήσεις και στον ιδιοκτήτη, ότι πρέπει να είναι ορθά αυτά που δηλώνει, για να μην υπάρχει θέμα στο μέλλον σε τυχόν ελέγχους.

 

@Γιάννης Γ

Ανεβάζεις το σχετικό δικαιολογητικό. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις όλη την Α/Φ. Μπορείς να κόψεις ένα τμήμα της, για να είναι μικρότερο το μέγεθος και να αναφέρεις τον αριθμό της στην Τεχνική Έκθεση

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντησή σου.Το ερώτημα είναι ότι εφόσον η παλαιότητα δεν επηρεάζει το ύψος του προστίμου της αυθαιρεσίας=παράβολο αλλά μου ζητάει το σύστημα να ανεβάσω αποδεικτικό παλαιότητας, θεωρώ ότι είναι κοροϊδία να πάω να αγοράσω αεροφωτογραφία και προσανατολίζομαι αντί γι' αυτή, να το δικαιολογήσω εγγράφως και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έτσι όπως το γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι όταν η παλαιότητα δεν επηρεάζει το πρόστιμο, προσκομίζεις σαν αποδεικτικό παλαιότητας...ότι θες.

 

Αυτό δεν προκύπτει από κάπου, υπάρχουν σαφείς οδηγίες στο Νόμο σχετικά με τι πρέπει να προσκομίζεται σαν αποδεικτικό παλαίτοτητας, ήτοι δημόσια έγγραφα ή α/φ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να μην επιρρεάζεται το πρόστιμο, αλλά μπορεί να επιρρεαστεί το παρακάτω:
αν το βάλεις πολύ παλιό μπορεί να εξαιρεθεί μόνιμα από κατεδάφιση. Αν πάει κατηγορία 5 (έστω και με αναλυτικό), είναι για 30 χρόνια. Έχει σημασία η απόδειξη της παλαιότητας. Πέρα από το αναγκαστικό του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα το χρησιμοποιούσα το σχέδιο. Καλά και στο Ε9 δεν δήλωνε 100Μ2 τόσα χρόνια ? Νομίζω είσαι καλυμμένος.

 

σωστα

 

και  δεν ξερουμε στην συσταση   ΟΙ  τι  γραφει......

Παντως υπαρχει συμβολαιο,αρα εκει γραφει για "καθαρα" ή "μικτα"

και ψαχνουμε να δουμε αν η αδεια εδειχνε 100 τμ. και ετσι εγινε και το συμβολαιο και η κατοψη

 

τι εγινε με τις  "μετακινησεις"  σκαλας, ασσανσερ... δξτιαλλο...ειναι για  "μετα"...

 

 

[πιθανον να ηταν  "ιδιωτικη οικοδομη" ...με  "αυτεπιστασια"......τι εβαλε και  πού...μονον  αυτος το ξερει...]

 

Καλησπέρα!

 

έχω περίπτωση όπου οι αυθαιρεσίες ακινήτου (επέκταση υπογείου, πατάρι, επέκταση Β΄ ορόφου) ενώ αναφέρονται στο Ε9 από το '91 και μετά μέχρι και το τελευταίο και για τον Β’ όροφο έχω αεροφωτογραφία του έτους κατασκευής

 

 η ΔΟΥ Ν. Ιωνίας δε δέχεται το Ε9  που υπάρχει από το'91 ως αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας αλλά ούτε και την Α/Φ του ΓΥΣ και θέλει να περάσει τις αυθαιρεσίες ως να έχουν γίνει από το 2004 και μετά εκτός αν υπάρχει σύνδεση στη ΔΕΗ παλαιότερη του 2004 με όλο το εμβαδό_ νόμιμα και αυθαιρεσίες μαζί…

 

Αφορά αποδοχή κληρονομίας και ενώ έχω κάνει δήλωση και έχω τα αποδεικτικά όλα δε μας προχωράει η υπάλληλος (έχει κάποια εγκύκλιο που της δίνει αυτό το δικαίωμα) βάση της ενημέρωσης που έχω από τη συμβολαιογράφο..

 

 γνώμες??? μπορεί η ίδια η ΔΟΥ να μη δεχεται το Ε9???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.