Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί αλλά είναι λίγο επείγον και δεν προλαβαίνω να ψαξω.

Ζητείται αποδεικτικό παλαιότητας (ως προ 2004) για να επωφεληθεί του μειωτικού συντελεστή οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου με αλλαγή χρήσης απο βχ (σύμφωνα με την ο.α.) σε κχ (προορίζεται για κατοικία). Έχω ένα Ε9 του ιδιοκτήτη που δείχνει την οριζόντια ιδιοκτησία σε μία ξεχωριστή γραμμή (ως προβλέπεται λογιστικά) έχοντας συμπληρώσει τα τμ στους κύριους χώρους (ως προβλέπεται λογιστικά) αλλά με κωδικό 5 (αποθήκη) και έτος κατασκευής 1991 (αυτό της οικοδομικής αδείας). Έχω λοιπόν ένα δημόσιο έγγραφο που αναφέρει αυτούς τους χώρους ως κύριους με κατηγορία ακινήτου αποθήκη και την επιθυμητή παλαιότητα. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής της αυθαιρεσίας χωρίς να προβώ σε διόρθωση του Ε9?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις παλαιότητα κατασκευής αυτή της ΟΑ, από ότι καταλαβαίνω. Το Ε9 όπως είναι δεν είμαι σίγουρος πώς μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Το θέμα σου είναι η εγκατάσταση της χρήσης σε νόμιμη κατασκευή, που επειδή δεν μέτραγε στον ΣΔ, ως ΒΧ κατοικίας, τώρα έχεις Υπ. Δόμησης ΚΧ.

Απλά θα βάλει μειωτικό συντελεστή από το 18.6 του 4178.

 

ΥΓ. Αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι οι ορισμοί των χώρων δεν ήταν κοινοί ανάμεσα σε μηχανικούς, λογιστές και πολίτες, μέχρι που το 2011 μας καλέσανε να λέμε όλοι τα ίδια. Αν σε αυτή τη λογική βρεις ένα σενάριο, όπου η αποθήκη οικίας (σκέτη αποθήκη στην κάτοψη της άδειας), έγινε χρήση γενική αποθήκη (άλλη χρήση) στο Ε9 και "πήγε" στην δίπλα στήλη με τους κύριους χώρους. Δεν είναι απίθανο σενάριο, αρκεί να το αποδείξεις με ότι στοιχεία έχεις (αυτοψία, χαρτιά, πληροφορίες ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

 

Ζητείται αποδεικτικό παλαιότητας (ως προ 2004) για να επωφεληθεί του μειωτικού συντελεστή οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου με αλλαγή χρήσης απο βχ (σύμφωνα με την ο.α.) σε κχ (προορίζεται για κατοικία). Έχω ένα Ε9 του ιδιοκτήτη που δείχνει την οριζόντια ιδιοκτησία σε μία ξεχωριστή γραμμή (ως προβλέπεται λογιστικά) έχοντας συμπληρώσει τα τμ στους κύριους χώρους (ως προβλέπεται λογιστικά) αλλά με κωδικό 5 (αποθήκη) και έτος κατασκευής 1991 (αυτό της οικοδομικής αδείας). Έχω λοιπόν ένα δημόσιο έγγραφο που αναφέρει αυτούς τους χώρους ως κύριους με κατηγορία ακινήτου αποθήκη και την επιθυμητή παλαιότητα. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής της αυθαιρεσίας χωρίς να προβώ σε διόρθωση του Ε9?

Oι οδηγίες συμπλήρωσης έτους κατασκευής στο Ε9 στη περίπτωση Ο.Α είναι 2 έτη μετά την Ο.Α, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει για εμάς. Πρακτικά ο ιδιοκτήτης πάει να αποφύγει την αλλαγή του Ε9 σε κατοικία προ μεταβίβασης, διότι γνωρίζει ότι θα του έρθουν αναδρομικά από το 2011 για να πάει το πιστοποιητικό περί ΕΝΦΙΑ.

Προφανώς δεν θα φορτωθείς τις δικές του ιστορίες.

Θα τον βάλεις να αλλάξει το Ε9, να γράφει τη σωστή χρήση, την υφιστάμενη (βάσει αποτύπωσης) επιφάνεια και την παλαιότητα που  υπάρχει. Αν δεν θέλει να προσκομίσει τέτοιο Ε9 δεν θα του δώσεις μειωτικό λόγω παλαιότητας και θα θεωρήσεις ότι η αλλαγή χρήσης έγινε μετά το 2004.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ πως το σωστό έτσι είναι.

Γενικά ξέρω από γνωστό λογιστή ότι οι αποθήκες σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9 δεν μπορούν να γραφτούν στη στήλη των βοηθητικών χώρων αν η στήλη με τους κύριους χώρους είναι κενή. Για αυτό τις βάζουν στους κύριους χώρους με τον κωδικό 5 που αφορά τις αποθήκες. Για αυτό το λόγο σκέφτηκα μήπως μπορούσα να εκμεταλλευτώ την αναγραφή των τμ στους κύριους χώρους με την παλαιότητα της οικοδομής και να χρησιμοποιήσω το συντελεστή παλαιότητας. Σημειώνω ότι η ιδιοκτησία αυτή τη στιγμή δεν είναι διαμορφωμένη κατοικία αλλά υπάρχουν οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις με σκοπό κάποια στιγμή να γίνει. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει σκοπό να κάνει κάποιο συμβόλαιο άμεσα, απλά τακτοποιεί για να είναι νόμιμος.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

Οικοδομή με άδεια πριν το 2003 με την μέθοδο της αντιπαροχής,

οικοπεδούχος παίρνει το διαμέρισμα με συμβόλαιο νομίζω 4/2004,

κάνει τακτοποίηση Η/Χ με τον προηγούμενο νόμο (νομίζω 3049) και γράφει στην Υ/Δ χρόνος κατασκευής 2004.

Επιθυμεί σήμερα, να τακτοποιήσει το διαμέρισμα που έχει ΥΔΚΧ, έξτρα μπετά (κολώνες, δοκάρια) για να μεγαλώσει σε μ2 το διαμέρισμα, διαφορετική διαμερισμάτωση με διπλανό διαμέρισμα,

μπορεί να μπει ως χρονολογία κατασκευής προ 2003 (δικαιολογητικά δεν υπάρχουν)?  

Link to comment
Share on other sites

στην εγκύκλιο 4 αναφέρει ότι αυθαίρετες κατασκευές που είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με το ΦΟ τεκμαίρονται για το χρόνο κατασκευής τους με αναλυτική περιγραφή στην ΤΕ. ως χρόνος κατασκευής θεωρείται η κατασκεύη του ΦΟ , αν μπορεί να αποδειχτεί (πχ. τιμολόγια μπετόν, ημερομίσθια ΙΚΑ, αεροφωτογραφίες που να φαίνεται ο σκελετός οικοδομής προ 31.12.2003) νομίζω δεν έχεις πρόβλημα. τελευταία λύση είναι η διόρθωση του ε9 με τη σχετική ημερομηνία. για τη μετατροπή του ημ/χ ισχύει η αλλαγή χρήσης του το 2004, η κατασκεύη του όμως μπορεί να έχει προηγηθεί  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν λες "παιρνει με συμβολαιο του 2004 την αντιπαροχη του"

σημαινει οτι η  "διανομη προ πασης ανεγερσης"    εγινε το 2004

 

αρα, ξαναδες την αδεια και τι ειδους συμβολαιο ειναι αυτο

 

Κατα τα λοιπα αν στο Ε1  δεν γραφει τπτ ουτε στο Ε9

προφανως δεν εχεις κανενα αποδεικτικο στοιχειο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 
Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ και δίχως οικοδομική άδεια το οποίο κατά δήλωση ιδιοκτήτη είναι κατασκευασμένο λίγους μήνες πριν την καταληκτική ημερομηνία (07/11)  το οποίο όμως δεν υπάρχει στις αεροφωτογραφίες του γεωγραφικού εντοπισμού. 
Δυστυχώς η αμέσως επόμενη διαθέσιμη αεροφωτογραφία της google είναι του 2012.
O ιδιοκτήτης επιμένει και δέχεται να υπογράψει οποιαδήποτε υπεύθυνη δήλωση επί του θέματος.
Μπορώ να το εντάξω στον Ν. 43178 δίνοντας μια μεταγενέστερη αεροφωτογραφία, περιγράφοντας την κατάσταση αναλυτικά στην τεχνική έκθεση και επισυνάπτοντας την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη;
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Παναγιώτης 
 
Link to comment
Share on other sites

ριξε και μια ματια σε αυτο του φιλου βαλκαν

 

http://www.michanikos.gr/topic/46130-Ορθοφωτοχάρτης-Ευρωπαϊκής-Ένωσης/?p=844932

 

υγ

παυλε

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.