Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δηλαδή Ιάσονα, αν κάποιος δηλώσει την αυθαιρεσία του στο Ε9 φέτος το 2013 πώς θα μπορέσει να επικαλεστεί παλαιότητα;

Δηλώνεις στο Ε9 και χρονολογία αυθαιρεσίας;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις έτος κατασκευής.

Βέβαια θα μπλέξεις με την εφορία και θα πληρώσεις πρόστιμο για το μεταχρονολογημένο του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

..θα μπλέξεις με την εφορία και θα πληρώσεις πρόστιμο για το μεταχρονολογημένο του θέματος.

Ναι, αλλά αυτό το πρόστιμο......συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Ότι αναγράφεται στο τελευταίο Ε9 μια χρονολογία κατασκευής δεν αποτελεί αποδεικτικό κατασκευής και αν είναι εκ του πονηρού αποδεικνύεται πολύ εύκολα με μια αεροφωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι έτσι, αλλά εάν κάποιος ιδιοκτήτης μου φέρει ένα Ε9 του 2010 με σωστά τμ, χρήση αυθαιρεσίας, και σφραγγίδα από ΔΟΥ δεν έχω λόγο να το ψάξω παραπάνω.

Θα τον πιστέψω και θα συνεχίσω με τις ευλογίες του νόμου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον 4014 που υπήρχε η ΥΔ ιδιοκτήτη για την παλαιότητα, αφού ενημέρωνα τον πελάτη θα συνέχιζα και εγώ, για το νέο νόμο όμως χωρίς διευκρίνηση απο το ΥΠΕΚΑ δε θα το δεχόμουν

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔ του ιδιοκτήτη θα υπάρχει στο αρχείο ακόμα και εάν δεν το ζητάει πλέον ο νόμος.

Με γνήσιο υπογραφής και όλα τα sos στοιχεία της αυθαιρεσίας (τμ, χρόνος κτλ). Νομίζω είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για μια υποτυπώδη εξασφάλιση..

Link to comment
Share on other sites

γιαν,  ναι

 

και μιλαμε παντοτε για την "χρηση"

και εφοσον επικαλεισαι "παλαιοτητα"

 

διοτι κατα το 7/2 εδ. 3

 

""το αποδεικτικο εγγραφο υποβαλλεται στο πληροφοριακο συστημα και αναφέρεται στην τεχνικη εκθεση του μηχανικου.

Σε περιπτωση  μη  υποβολης εγγραφου...λαμβανεται ως  χρονος αλλαγης της χρησης η 1-1-2004"

 

Γι  αυτο και η δηλωση του ιδιοκτητη πρεπει να εχει " προκαθωρισμενο και τυπικο  περιεχομενο"  σε αυτα που δηλωνει...

 

 

η κατασκευη ειναι ..."αλλου παπα ευαγγελιο..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.