Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ καλημέρα

έτσι κι αλλιώς η α/ε  για κτίσματα μετά το 2004 δεν χρειάζεται

για να αποδείξεις ότι είναι  πριν το 28-7-11?

Link to comment
Share on other sites

:grin:  :grin:  :grin:  Θα είναι από αυτές που το υπουργείο θ' ανεβάσει στο σύστημα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλό μεσημέρι. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Σε τελευταίο όροφο πολυκατοικίας έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο στέγαστρο το μισό από το οποίο έχει κλειστεί περιμετρικά με τζαμαρίες και αποτελεί κλασική υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου. Στην αεροφωτογραφία του ΕΚΧΑ (αυτήν την οποία χρησιμοποιούμε για γεωγραφικό εντοπισμό και η οποία έχει χρονολογία λήψης μεταξύ 2007 και 2009) φαίνεται το στέγαστρο στις ίδιες διαστάσεις αλλά με άλλο χρώμα από αυτό που διαπιστώνω εγώ σήμερα. Οι ιδιοκτήτες άλλαξαν την επικάλυψη του στεγάστρου και απ ότι καταλαβαίνω, το έκαναν μετά τις 28/7/2011. Προσπάθησα να το διαπιστώσω από το google earth αλλά δεν είναι καθαρές οι λήψεις. Πως το αντιμετωπίζω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

 

Έχω περίπτωση οικοδομής με υπόγειο, πυλωτή, α' όροφο κατασκευασμένη το 1993 με οικοδομική άδεια. Στην Ο.Α. φαίνεται η κατασκευή γκαράζ κλειστού (δηλαδή με τοίχους γύρω του) στην πυλωτή, αυτό το γκαράζ το μετέτρεψε σε κατοικία με μια επέκτασή του κατά 5 τ.μ. (η επέκταση είναι εξ’όλοκλήρου κάτω από τον α’ όροφο οπότε δεν φαίνεται σε αεροφωτογραφία) οπότε είναι αυθαίρετο γιατί μετρά στη δόμηση. Ο ιδιοκτήτης δηλώνει στο Ε9 και στην ηλεκτροδότηση μόνο τα τετραγωνικά του α’ ορόφου. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποδείξω το χρόνο κατασκευής (1993)?

 

 

Θα μπορούσα να το αποδείξω με τη χρήση της Ο.Α. και την εξήγηση στην Τεχνική Έκθεση πως η κατασκευή του γκαράζ καθώς και της προσθήκης του (που χρησιμοποιείται ως κατοικία) τεκμαίρεται από το χρόνο ανέγερσης του νοµίµου κτιρίου λόγω του ενιαίου φέροντα οργανισµού? Ή μήπως αυτό δεν μπορεί να γίνει εδώ γιατί το γκαράζ δεν είναι σε υπόγεια στάθμη?

 

 

Αν το παραπάνω δεν μπορεί να γίνει έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

 

Link to comment
Share on other sites

 απο το  σωστο  Ε9 που θα σου προσκομισει.

 

[κανε και μια βολτα απο το γκουγκλ στριιτ...μηπως υπαρχει εκει κατι που τον διαψευδει]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 που μου έχει προσκομίσει δηλώνει μόνο τα τ.μ. του α' ορόφου (έτος κατασκευής το 1993), αλλά όχι τα τ.μ. του γκαράζ. Άρα δεν μπορώ να το αποδείξω από εκεί, γι'αυτό σκεφτόμουν την Ο.Α. με την εξήγηση στην Τεχνική Έκθεση του ενιάιου φέροντα οργανισμού. Στο γκουκλ δε φαίνεται. 

 

Σωστό Ε9 σημαίνει να τον βάλω να το διορθώσει και να μου φέρει κανούριο? Η παραπάνω λύση με την Ο.Α. θα είναι μη αποδεκτή?

Edited by aretiemp
Link to comment
Share on other sites

να σου φερει το Ε9

 

"ανευ τουτου...ουδεν"

 

υγ

και θα πληρωσει, αναδρομικα απο τον Αυγουστο του 2013, δημοτικα τελη, ΤΑΠ κλπ υποχρεωσεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.