Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Το 2006 δε βγηκε αδεια...αυθαιρετα εκανε τις εργασιες,γι αυτο παμε να ενταχθουμε στον 4178.Εκτος αν το λες υποθετικα...

Μαλλον υποθετικα το λες...!!

Edited by geokasot
Link to comment
Share on other sites

1.

 


Ερώτηση 1η: Αν διορθώσει ο λογιστής το Ε9 του 2014 θα πρέπει να φαίνεται ετος κατασκευής 1950 και 116 τ.μ. ή να φαίνεται το αρχικό (1950) 103 τ.μ. +13 τ.μ. (2006) ?

 

Ερώτηση 2η: Σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου εγώ τελικά θα είμαι εντάξει ή η ψευδής έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας με κρεμάει??

1. 1950 -103m2  + 2006-13m2

2. Δεν θα εχεις εσυ προβλημα, αν τα δηλωσεις οπως πραγματικα εγιναν. Αν η εγκριση εργασιων δοθηκε 2012 για αυτες τις εργασιες ...που θα μπορουσαν να φανουν πχ απο μια αεροφωτογραφια του 2006 ...τοτε υπαρχει θεμα αλλα οχι για σενα ως μηχανικο διοτι εχει αναφερει την πραγματικοτητα. Εξαλλου τι νοημα εχει η εγκριση αν πας για τακτοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει καθαρη φωτογραφια...Βρισκεται σε οικισμο και τα πραγματα ειναι πολυ θολα...!

Το αυταποδεικτο ειναι οτι ο ανθρωπος κατοικει εκει απο το 2006 και φαινεται και στο ε1 συμφωνα με το λογιστη.Αν δεν ειχε οροφη πως θα εμενε???

Edited by geokasot
Link to comment
Share on other sites

..λαθος καταλαβα για το 2006

 

επομενως

αγορασε το 2002  ενα "ερειπιο"  χωρις στεγη

το "συμμορφωσε" το 2006, -χωρις να βγαλει αδεια- εβαλε την στεγη και εκανε και μεσοπατωμα

και το εκανε κατοικια.

το γραφει σαν κατοικια απο το 2006

 

Δεν ζητας συντελεστη παλαιοτητας..αρα δεν χρειαζεσαι α/φ...

 

σου "φτανει" το Ε9 και το Ε1...

 

[απλα εσυ...ριξε μια ματια και στο κτιμανετ...   η καλυψη ειναι απο το 2007-2009...ολοκληρο σπιτι ειναι  καπως θα φαινεται...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι φαινεται,απλα δε μπορεις να διακρινεις τις οροφες για να αποδειξεις την παλαιοτητα και να αντικρουσεις τη συναδελφο σε περιπτωση ελεγχου.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις φορολογικα εγγραφα

 

το Ε9

 

εχεις το Ε1

 

εχεις εκκαθαριστικα ΕΤΑΚ τριων  ετων...οπου αναφερεται το κτισμα...

 

όλα αυτά σε "ανύποπτο"  χρονο...

 

 

εχεις λογαριασμους   απο ΔΕΗ...νερο ....

 

Κανενας δεν  θα μπορει να αμφισβητησει την δηλωση του πελατη στην εφορια απο το 2006

 

οτι ζει και κατοικει "εκει",  σε  σπιτι.. "με σκεπή"   .εμβαδού....τμ???

 

Και  σε όποιον αμφιβαλλει,

δειξτου και μερικες   "σελφι"  ....του αρνιου... απο το Πασχα του 2006 ή του 2007

 

ή "τότε"  που  βαφτισαν την "κορη"  ή τον "εγγονο"... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
 
Έχω μία περίπτωση όπου έχει μερικές αυθαιρεσίες πριν την 28/7/2011 και μερικές μετά. Ο νόμος αναφέρει ότι εντάσσονται οι μισές. Οι μετά δεν εντάσσονται και θέλουν νομιμοποίηση. Καλά ως εδώ.
Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί να ξεκινήσει ένταξη για τα μισά και να κάνει νομιμοποίηση στα υπόλοιπα.
 
Επίσης σε άλλη περίπτωση η οποία μπορεί να έχει τύχει και σε άλλους, έχω ξεκινήσει ένταξη και έκανε και άλλα μετά, ασχέτως τι του είπα. Ποιες από τις παρακάτω επιλογές ισχύουν;
 
1) Ολοκληρώνω με ημερομηνία αυτοψίας παλιά
2) Δεν ολοκληρώνω γιατί πρέπει να κάνω νέα αυτοψία πριν κλείσω την δήλωση
3) Του λέω να κάνει νομιμοποίηση για τα υπόλοιπα (αν βγαίνει) και κλείνω μετά
4) Γκρεμίζει και ολοκληρώνω.
 
ΥΓ. Δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα αν κολάει κάπου αλλού, παρακαλώ ας με διορθώσουν οι διαχειριστές. Απλά δεν ήταν θέμα απόδειξης ημερομηνίας όπως τα άλλα 3 [07]
 
Ευχαριστώ
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κλείστα με ημερομηνία αυτοψίας παλιά.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αυτοψία την προηγούμενη πριν κλείσεις.

 

Και φυσικά βεβαίωση δεν πρόκειται να δει.

Edited by jja
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυόροφη οικοδομή από φέρουσα τοιχοποιία πριν το 75 με Ο.Α. με μη προσβάσιμο δώμα. 

Αυθαίρετα : Εσωτερική σκάλα από μπετόν , οπή πλάκας δώματος για το κλιμακοστάσιο, απόληξη κλιμακοστασίου και εξώστης δώματος

Η κατασκευή είναι το πατρικό μου γνωρίζω αναμφισβήτητα ότι οι παραβάσεις έγιναν στην αρχική κατασκευή πριν το 75 και καλούμαι να αποδείξω τα αυτονόητα περί χρόνου κατασκευής.  

1.  Ο εξώστης είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με την πλάκα του δώματος βάσει σχεδίων (το μπετό είναι εμφανές)

2. Η οπή κλιμακοστασίου στο δώμα δεν έχει ασυνέχεια οπλισμού που να δικαιολογεί την διάνοιξή της σε μεταγενέστερο χρόνο.

3. Η σκάλα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη στις στηρίξεις της πλάκας

4. Η απόληξη κλιμακοστασίου είναι τοιχοποιία περιμετρικά της οπής με ελαφρά διεύρυνση σε τετραγωνικά μέσα στα πλαίσια όμως του ΓΟΚ 55. 

Υπάρχει κάποια ιδέα πως θα αντιμετωπιστεί η απόληξη;

Δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες.

Edited by mateoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.