Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε παλαιό πετρόχτισκο προ του 55 χωρίς οικοδομική άδεια το οποίο λειτουργεί έκτοτε ως οινομαγειρείο. Είχε κλείσει ένα διάστημα και ξανα άνοιξε το 2007. Ούτε άδεια λειτουργίας έχει ούτε τίποτα. Για να το δηλώσω τώρα θεωρώ οτι δεν πάει προ του 75 καθώς δεν είναι κατοικία. Το μόνο αποδεικτικό έγγραφο το οποίο έχω είναι μια ένορκη βεβαίωση που βεβαιώνει οτι δούλευε απο το 55 σαν καφενείο-οινομαγειρείο. Η έναρξη που έχει κάνει στην εφορία οταν ξαναάνοιξε είναι του 2007. Ποιά είναι η γνώμη σας; Μπορώ να το δηλώσω σαν προ του 83 με την ένορκη βεβαίωση ή πρέπει να το δηλώσω σαν μετα του 2004 με συντελεστή αλλαγής χρήσης; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισογεια Κατοικία αποδεδειγμένα προ του 75 με πρώτη ηλεκτροδότηση και σωστά τ.μ. δηλωμενα στην ηλεκτροδότηση. Ο ιδιοκτήτης με ρωτάει ποιο ειναι το πρόστιμο και του λέω 500 ευρώ . Στη συνέχεια μου λέει ότι την στέγη της κατοικίας την έκανε μετά το 75 αλλα στην περιοχή δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες. Πως πρεπει να υπολογισω το πρόστιμο ένα 500αρικο κατηγορία 1 ή ένα 500αρικο κατηγορία και αναλυτικο για την στέγη. Ποια ειναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Ισογεια Κατοικία αποδεδειγμένα προ του 75 με πρώτη ηλεκτροδότηση και σωστά τ.μ. δηλωμενα στην ηλεκτροδότηση. Ο ιδιοκτήτης με ρωτάει ποιο ειναι το πρόστιμο και του λέω 500 ευρώ . Στη συνέχεια μου λέει ότι την στέγη της κατοικίας την έκανε μετά το 75 αλλα στην περιοχή δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες. Πως πρεπει να υπολογισω το πρόστιμο ένα 500αρικο κατηγορία 1 ή ένα 500αρικο κατηγορία και αναλυτικο για την στέγη. Ποια ειναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο εξής ζήτημα. Υπόγειο διαμέρισμα βρίσκεται σε πολυκατοικία με οικοδομική άδεια του 1961 αλλά δεν φαίνεται καθόλου στις κατόψεις της ο.α. (ο χώρος, που καταλαμβάνει στην πραγματικότητα, φαίνεται μπαζωμένος στα σχέδια). Στο συμβόλαιο του διαμερίσματος αναφέρεται ότι το διαμέρισμα υπάρχει από το 1961 και από τη ΔΕΗ βεβαιώνεται ότι η ηλεκτροδότησή του  έχει γίνει την ίδια χρονιά αλλά και στο συμβόλαιο και στη ΔΕΗ το  εμβαδό του διαμερίσματος φαίνεται μικρότερο από το πραγματικό (πραγματικό 35τμ - συμβολαίου 18τ.μ.). Τι μπορεί να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να νομιμοποιηθεί με το τον 4178; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη από τον λατρευτό μας νόμο: Οικόπεδο στο οποίο υπάρχει σπίτι αποδεδειγμένα προ ''75 και αποθήκη (ιδίου έτους κατασκευής) σε απόσταση από αυτό. Η αποθήκη είναι πραγματικά αποθήκη (χώμα στο δάπεδο, βάζει αλέτρια κ.λ.π).

Ερώτηση 1η: Πάνε όλα με ένα πεντακοσάρικο ή την αποθήκη την υπολογίζω ως προ '83 ???

Ερώτηση 2η: Η αποθήκη υπολογίζεται ως Βοηθητ. ή ως Κύριος Χώρος ???

 

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω ρυθμίζεις ένα ακίνητο με χρήση κατοικίας (με μία κατοικία και την αποθήκη της προ του 1975). Θεωρώ ότι είσαι κατηγορία 1. 

Link to comment
Share on other sites

Aστέριε η περίπτωση που περιγράφεις είναι η πλέον συχνή σε ακίνητα επαρχίας σε χωριά.

Έχω και εγώ ανάλογη περίπτωση με τη μόνη διαφορά (δεν παίζει ρόλο κατά τη γνώμη μου) η αποθήκη να εφάπτεται στην κατοικία.

 

από το κείμενο του νόμου :

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική 
χρήση κατοικία (το έχουμε), που υφίστανται προ του έτους 1975(επίσης το έχουμε)
και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 του 
άρθρου 7 του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλα−
γής χρήσης.
Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και 
εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κα−
τασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975 (αναφέρει κατασκευές προ 9-6-75 σε κτίρια κατοικίας. Η αποθήκη είναι βοηθητικό κτίσμα της κατοικίας )με 
την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς 
την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου. 

 

προσανατολίζομαι για δήλωση όλων με 500 ευρώ χωρίς πρόστιμο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ. Τουλάχιστον να βρίσκουμε μεταξύ μας κάποια κοινή γραμμή για την αντιμετώπιση θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.