Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

yian διαφωνώ σε αυτό. Η κατηγορία 1 συνδυάζεται με όλες τις άλλες κατηγορίες οπότε το προ του '75 κτίσμα μπορεί να μπει κατηγορία 1 και οποιαδήποτε μεταγενέστη αυθαιρεσία να μπει σε ξεχωριστό ΦΚ άλλης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tο ερώτημα μου είναι πως δηλώνεται αυτό.

Δηλαδή σε ξεχωριστώ φ.κ. που θα είναι κενό και θα έχει μόνο την λοιπή παράβαση;

Σαν κατηγορία θα το δηλώσω;

Να συμπληρώσω ότι πρόκειται για άδεια λυομένου σε εκτός σχεδίου το 1972 που κατασκευάστηκε το 1973 σαν συμβατική και το 2000 μια κεραμοσκεπή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το προ του 75 κατ 1 (1 φ.κ)

και τη μπαζωμένη βεράντα με σκέπαστρο (που δεν αποτελεί Η/χ)  κατ 4 ή 3 

σύμφωνα με το παρακάτω

α. Τοποθέτηση δομικών στοιχείων σε ακάλυπτο χώρο όπως φούρνοι, διακοσμητικοί κρουνοί και άλλα διακοσμητικά στοιχεία.

 

με δεδομένο ότι, το παραπάνω όπως, δε αφορά αποκλειστικά μόνο φούρνους και διακοσμητικά, αλλά και την κατασκευή της περίπτωσής σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως λέμε "διακοσμητική βεράντα" κάτι σαν .....φούρνος!!!! Το "σκέπαστρο" είναι για τις ...σούβλες με λίγη φαντασία!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι αφού θεωρείται ότι δεν υπάρχει άδεια οικοδομής, όπως αναφέρεται στο παράρτημα του ν4178 (άδεια για λυόμενο που κατασκευάστηκε συμβατική κατασκευή) δεν μπορεί να πάει κατηγορία 4.

Κατηγορία 3 λογικά δεν μπορεί να είναι.

Δηλαδή πάει κατηγορία 5; και αν ναι θα πρέπει να έρθει στην επταετία και ελεγκτής δόμησης; 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να εξαιρεθεί της κατεδάφισης κι έχει και το χρήμα ζεστό για να αγοράσει συντελεστή δόμησης από την τράπεζα γης. Αλλιώς βολεύεται με τα 30 χρόνια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως λέμε "διακοσμητική βεράντα" κάτι σαν .....φούρνος!!!! Το "σκέπαστρο" είναι για τις ...σούβλες με λίγη φαντασία!!!!

ΙΑΣΟΝΑ

δεν λέω ότι είναι διακοσμητικά στοιχεία η βεράντα ή το σκέπαστρο της

αλλά πιστεύω να συμφωνείς ότι τουλάχιστο η μπαζωμένη βεράντα, αποτελεί δομικό στοιχείο στον ακάλυπτο 

όπως αρχίζει η παρ α 

εκτός αν πιστεύεις ότι η παρ αυτή αφορά ΜΟΝΟ και αποκλειστικά διακοσμητικά δομικά στοιχεία και τίποτα ΑΛΛΟ

που αν ήταν έτσι θα έπρεπε να ήταν:

α. Τοποθέτηση διακοσμητικών δομικών στοιχείων σε ακάλυπτο χώρο όπως φούρνοι, διακοσμητικοί κρουνοί και άλλα  

 

Εξάλλου όπως φαίνεται στο μήνυμά μου κρατώ και τις επιφυλάξεις μου με την αναφορά μου στην επιλογή (πρώτα) της  κατ  4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε αυθαιρετο κτισμα προ του 75 περα απο τα τετραγωνικα του κτισματοσ εχω και 1 πολεοδομικη παραβαση προ του 75 και αυτη...................εαν ομωσ την πολεοδομικη την βαλω σε αλλη κατηγορια τοτε μου ανεβαζει το προστιμο πανω απο το 500ευρω..................μπορω να βαλω την πολεοδομικη ωσ μετρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

αφού αναφέρεις ότι και η παράβαση είναι προ 75 θα  επιλέξεις γι αυτή κατηγορία 1 και το πρόστιμο θα παραμένει 500 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

δεν λέω ότι είναι διακοσμητικά στοιχεία η βεράντα ή το σκέπαστρο της

αλλά πιστεύω να συμφωνείς ότι τουλάχιστο η μπαζωμένη βεράντα, αποτελεί δομικό στοιχείο στον ακάλυπτο 

όπως αρχίζει η παρ α 

εκτός αν πιστεύεις ότι η παρ αυτή αφορά ΜΟΝΟ και αποκλειστικά διακοσμητικά δομικά στοιχεία και τίποτα ΑΛΛΟ

που αν ήταν έτσι θα έπρεπε να ήταν:

α. Τοποθέτηση διακοσμητικών δομικών στοιχείων σε ακάλυπτο χώρο όπως φούρνοι, διακοσμητικοί κρουνοί και άλλα  

 

Εξάλλου όπως φαίνεται στο μήνυμά μου κρατώ και τις επιφυλάξεις μου με την αναφορά μου στην επιλογή (πρώτα) της  κατ  4

 

Βρε Βασίλη, ούτε λίγο πλάκα από το φίλο σου, δεν σηκώνεις στο ....σπαθί σου!!!!

Με τις μαλ@κίες που έχουμε μπλέξει μόνο λίγο χιούμορ μας σώζει!!!!

Πάντως ο φίλος σου γέλασε πάρα πολύ!!!!

Άντε στην υγεία σου οι μπύρες που θα πιούμε μαζί με τα σουβλάκια που θα ψήσουμε στην "διακοσμητική βεράντα"...

Κι αν πίνεις μπύρες, θα έχουμε ...τσίπουρο για ...συνταξιούχους!!!! Ειδική παραγγελία!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.