Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κύριοι τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Έχω 2όροφη οικοδομή εντός σχεδίου με 2 οροφοδιαμερίσματα και οικοδομική άδεια...

 

Αρχικά χτίστηκε το Ισόγειο με ΟΑ το 73, όπου όμως οι πλευρές του περιγράμματος του κτιρίου δεν τηρήθηκαν και έγιναν λίγο μεγαλύτερες (εκτός ορίων Κατηγορίας 3)

 

Κατόπιν χτίστηκε ο 2ος όροφος το 79 πάνω ακριβώς από το ισόγειο (άρα έχει την ίδια υπέρβαση δόμησης και κάλυψης με το ισόγειο). Επιπλέον στον όροφο αυτό έχω ένα κλειστό εξώστη (εκτός περιγράμματος κτιρίου).

Δεν γνωρίζω αν ανήκουν και τα 2 διαμερίσματα σε 1 ή αν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έχω περισσότερους ιδιοκτήτες (πελάτης μου είναι σίγουρα ιδιοκτήτης του Α ορόφου, το ισόγειο είναι υπό διερεύνηση (τραγικό αλλά είναι η αλήθεια))

 

Πως κάνω υπαγωγή;

 

Σκέφτομαι να κάνω:

 

Εφόσον ο κάθε όροφος ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη θα κάνω υπαγωγή μόνο γι αυτόν του Α ορόφου;

Οπότε θα φορτωθεί ο δικός μου (Ά ορόφου) και την υπέρβαση κάλυψης του άρχισε ο προηγούμενος; Άρα:

 

1 Φ/Κ Κατηγορίας 2 για τον Α όροφο με Υπέρβαση Δόμησης (με ή χωρίς υπέρβαση κάλυψης; )

1 Φ/Κ Κατηγορίας 4 για τον κλειστό εξώστη στον Α όροφο για υπέρβαση Δόμησης+Κάλυψης

 

Αν ο ιδιοκτήτης είναι κοινός και στα 2 προσθέτω στα παραπάνω 1 Φ/Κ για προ του 75 (κατηγορία 1) για το ισόγειο;

 

Λίγο μπερδεμένο το ξέρω αλλά θέλω λίγο τις γνώμες σας...

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχάς ας ξεκινήσουμε με το ιδιοκτησιακό.

Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και ο καθένας (στη προκειμένη ο ιδιοκτήτης του ορόφου) θέλει να ρυθμίσει τα δικά του θα πρέπει να κάνουν προσύμφωνο σύστασης. Άρα, στο οριστικό συμβόλαιο δεν θα μπορεί να γίνει αν δεν ρυθμίσουν άπαντες τις αυθαιρεσίες τους.

 

Αν το κτίριο είναι αυτοτελές χωρίς σύσταση και ο ιδιοκτήτης του ακινήτου είναι ένας, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Μπορεί να κάνει μια δήλωση για όλα τα αυθαίρετα τμήματα.

 

το ισόγειο αν αποδειχθεί ότι προϋφίσταται της 9-6-75 μπορεί να υπαχθεί σε κατηγορία 1 με 500 ευρω.(1ΦΚ). Σε αυτό το ΦΚ πρακτικά συμπεριλαμβάνεται η υπέρβαση δόμησης και η υπέρβαση κάλυψης που προέκυψε λόγω διαφοράς διαστάσεων του περιγράμματος του κτιρίου, μεταξύ εγκεκριμένων σχεδίων και αποτύπωσης.

Σε επόμενο ΦΚ για τον όροφο θα βάλεις ΥΔ για το διαφορετικό περίγραμμα σε σχέση με την άδεια και ΥΔ με ΥΚ για τον κλειστό εξώστη σε άλλο Φ.Κ. Η κατηγορία θα είναι η 2 αν δεν υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Και γω έτσι το αντιλαμβάνομαι...

Θα ξεκαθαρίσω λίγο το ιδιοκτησιακό διότι έχει να κάνει με κληρονομιά και το τοπίο είναι λίγο θωλό προς το παρόν...

 

1. Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι το κλείσιμο του εξώστη είναι πρόσφατο (2006 νομίζω) άρα φαντάζομαι ότι όλος ο Ά Όροφος πάει με κατηγορία 4 (αφού απότελεί μεταγενέστερη προσθήκη του 83 και άρα βγαίνω εκτός 2ης κατηγορίας). Σωστα;

 

2.Στην περίπτωση που κάθε όροφος ανήκει σε δαιφορετικό ιδιοκτήτη θα κάνω 2 ανεξάρτητες υπαγωγές;

 

3. Τέλος επειδή δεν έχω κάνει καμιά υπαγωγή με τον παρόντα νόμο, το παράβολο των 500Ε πότε εμφανίζεται;

Δεν συμπεριλαμβάνεται στο πρόστιμο που υπολογίζει στο αρχικό στάδιο γι' αυτό ρωτάω. Άρα θα εμφανιστεί αυτομάτως αργότερα μόλις οριστεί ο τρόπος πληρωμής;

 

Ευχαριστώ για τις γνώμες και την βοήθεια σας  :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Και γω έτσι το αντιλαμβάνομαι...

Θα ξεκαθαρίσω λίγο το ιδιοκτησιακό διότι έχει να κάνει με κληρονομιά και το τοπίο είναι λίγο θωλό προς το παρόν...

 

1. Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι το κλείσιμο του εξώστη είναι πρόσφατο (2006 νομίζω) άρα φαντάζομαι ότι όλος ο Ά Όροφος πάει με κατηγορία 4 (αφού απότελεί μεταγενέστερη προσθήκη του 83 και άρα βγαίνω εκτός 2ης κατηγορίας). Σωστα;

 

2.Στην περίπτωση που κάθε όροφος ανήκει σε δαιφορετικό ιδιοκτήτη θα κάνω 2 ανεξάρτητες υπαγωγές;

 

3. Τέλος επειδή δεν έχω κάνει καμιά υπαγωγή με τον παρόντα νόμο, το παράβολο των 500Ε πότε εμφανίζεται;

Δεν συμπεριλαμβάνεται στο πρόστιμο που υπολογίζει στο αρχικό στάδιο γι' αυτό ρωτάω. Άρα θα εμφανιστεί αυτομάτως αργότερα μόλις οριστεί ο τρόπος πληρωμής;

 

Ευχαριστώ για τις γνώμες και την βοήθεια σας  :wink:

1. Υποθέτω πως ναι, αν όλες οι αυθαίρετες υπερβάσεις δόμησης και η υπέρβαση κάλυψης είναι μικρότερες του 40% των αντίστοιχων εγκεκριμένων των οικοδομικών αδειών. Διαφορετικά υπάγονται στη κατηγορία 5. Οι παλαιότητες όμως συνεχίζουν να ισχύουν, εφόσον αποδειχθούν κατά τα γνωστά, ανεξαρτήτου κατηγορίας.

2. Συμφωνώ αρκεί να υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών στο κτίριο.Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να συνταχθεί το προσύμφωνο όπως το είπαμε στο προηγούμενο ποστ.

3.Το παράβολο προς πληρωμή θα εμφανιστεί στην πρώτη υποβολή (αρχική)

 

Από το εγχειρίδιο χρήσης: Δήλωση σε "Αρχική Υποβολή"

Εφόσον ο Μηχανικός σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη προσδιορίσουν σε αρχικό στάδιο τα μεγέθη και το είδος των παραβάσεων μπορούν να υποβάλουν τη δήλωση μετά την αποδοχή των όρων ότι τα στοιχεία είναι αληθή. Κατά τη διαδικασία μετάβασης ο μηχανικός σε συνεννόηση με τον πολίτη πρέπει πλέον να δηλώσει και τον τρόπο πληρωμής που επιθυμεί. Το σύστημα αναβαθμίζει την δήλωση σε κατάσταση "Αρχικής Υποβολής" και εξάγει στα οικονομικά στοιχεία την αναφορά για πληρωμή του "Τέλους Υπαγωγής στη Ρύθμιση Αυθαιρέτων" και του "Ποσοστού Ανταπόδοσης του ΤΕΕ". Ο πολίτης σύμφωνα με την αναφορά αυτή μπορεί στα αναφερόμενα Τραπεζικά Ιδρύματα να καταβάλει το ακριβές αντίτιμο που αναγράφεται σε δύο χωριστές συναλλαγές. Στην κατάσταση αυτή η δήλωση δεν μπορεί να κινηθεί παρά μόνον εφόσον οι πληρωμές επιβεβαιωθούν από το σύστημα ηλεκτρονικά (δεν μπορεί να γίνει  άλλου είδους καταχώρηση) μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

 

Μετά τη διαπίστωση των πληρωμών η δήλωση, αυτόματα ή με υποβολή από τον μηχανικό, μεταφέρεται σε κατάσταση "Υπαγωγής". Προσοχή: Η νέα διάταξη του Ν 4178/2013 ορίζει ως ημερομηνία υπαγωγής, την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου και επομένως αυτή είναι πλέον η ημερομηνία με βάση την οποία μετρούνται οι προθεσμίες πληρωμών..

 

Δήλωση σε "Υπαγωγή"

Εφόσον επιβεβαιωθεί ηλεκτρονικά η πληρωμή του ακριβούς "Τέλους Υπαγωγής στην Ρύθμιση Αυθαιρέτων" και του "Ποσοστού Ανταπόδοσης του ΤΕΕ" η δήλωση αυτόματα καθίσταται έγκυρη και μπορεί να αναβαθμιστεί στην κατάσταση " Υπαγωγή". Μόνο σε αυτό το στάδιο το αυθαίρετο θεωρείται ενταγμένο στη ρύθμιση μέσα στα χρονικά περιθώρια του Νόμου. Στην  συνέχεια  ο πολίτης πρέπει να υλοποιήσει το σχήμα πληρωμών που έχει ήδη επιλεγεί. Κάθε πληρωμή θα αποτυπώνεται αυτόματα μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμα φορά σε ευχαριστώ πολύ Pavlos33,

 

Κατά την εισαγωγή των στοιχείων στην δήλωση πατούσα το εικονίδιο του Ευρώ για να μου κάνει τον υπολογισμό αλλά τα ποσά βγαίναν υπερβολικά μικρά στο τμήμα του προστίμου ακόμα και όταν ήταν κραυγαλέα περίπτωση για 500ρικο.

Ρώτησα και ένα συνάδελφο και μου είπε ότι στον παλιό νόμο (4014), το ποσό που έβγαζε στο πρόστιμο ήταν και αυτό που πλήρωνε ο πελάτης στο τέλος. Επομένως η μόνη αλλαγή που θα υπήρχε με τον νέο νόμο θα ήταν το Ποσοστό Ανταπόδοσης ΤΕΕ.

Η μπάλα χάθηκε διότι εγώ δεν έχω διαβάσει σχολαστικά τον 4014 και αυτός δεν έχει διαβάσει καθόλου τον 4178... Συνεννόηση μπουζούκι δηλαδή...

 

Επιπλέον παρατήρησα και έμαθα αργότερα από το φόρουμ, ότι δεν μπορείς να βάλεις Κατηγορία 3 και λοιπές παραβάσεις ταυτόχρονα στην ίδια καρτέλα διότι δεν τα συνυπολογίζει... Μετά από αυτό νόμιζα ότι το θέμα του παραβόλου είναι ιδιαιτερότητα του συστήματος και ότι ήθελε κάποιον ειδικό χειρισμό...

 

Έχω κατεβάσει τις οδηγίες και τα πρόσεξα αυτά τα κομμάτια αλλά δεν γνώριζα ότι παράβολο και τέλος υπαγωγής ταυτίζονται.

Νόμιζα ότι είναι κάποιο έξτρα μικρό αντίτιμο...

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και τον χρόνο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, σε περίπτωση κατοικίας προ του '75 σε οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο, επιλέγω κατηγορία 2 και παλαιότητα πρό του '75 και μου βγάινει μηδενικό το πρόστιμο. Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, κατοικία (τριώροφη) προ '75 αποδεδειγμένα με Α/Φ,  με ισόγειο πρώτο και δεύτερο όροφο χωρίς σύσταση και στέγη που κατασκευάστηκε την περίοδο 83-03.

 

Δηλώνεται με μία δήλωση που θα έχει δύο φύλλα καταγραφής? ένα για το τριώροφο( 500€ ) και ένα Φύλλο καταγραφής με 1 παράβαση για τη στέγη (500 € ) ?

 

Εφόσον είναι έτσι και έχουμε δυο διαφορετικές κατηγορίες σε μία δήλωση τι σχέδια θα χρειαστεί να ανεβάσω? αποτύπωση τριωρόφου και κάτοψη - τομή στέγης ?

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα, εκτός μόνο την αποτύπωση του κτιρίου (όχι κάτοψη - τομή στέγης, αλλά και να την βάλεις δεν έχεις να χάσεις τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.