Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

ΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1987. Παει ως λοιπη παραβαση? ΝΑΙ Κατηγορια? 4 ή 5? ΙΣΩΣ Η ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1 ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

 

 

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια. Σε περιπτωση που μπει στην κατηγορια 4 τι βαζω σαν παλαιοτητα απο την στιγμη που δεν μπορω να αποδειξω παλαιοτητα?  Προ 2011? Οσον αφορα τα σχεδια....ακολουθει τα σχεδια της κατηγοριας 4? Δηλαδη θα χρειαστω τοπογραφικο κτλ κτλ? Διοτι η κατηγορια 1 στην οποια θα ανοικουν ολες οι υπολοιπες αυθαιρεσιες δεν απαιτει τοπογραφικο και λοιπα σχεδια παρα μονο κατοψεις. Δηλαδη βαζω μια λοιπη παραβαση για το στεγαστρο2 και την περιφραξη με κατηγορια 4 χωρις παλαιοτητα(εφοσον ο αναλυτικος ειναι<15000)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το #980 έχω την εντύπωση πως μόνο εφόσον 2 κτίρια είναι στατικά ανεξάρτητα απαιτούνται δύο δεδοτά. Το υπόστεγο δεν αποτελεί κτίσμα για να χρειάζεται ξεχωριστό δεδοτά.

Για το #981 η παλαιότητα για τα μετά του 2011 θα αποδειχτεί από τις υποτιθέμενες αεροφωτογραφίες που θα αναρτήσει το ΤΕΕ κάποτε. Εσύ ρώτα τον ιδιοκτήτη αν το έχτισε προ 2011 και εξήγησέ του πως αν σου πει ψέμματα πιθανόν να το βρει μπροστά του. Για τα σχέδια δεν είμαι σίγουρος. Ίσως και να μην χρειάζονται. Θα ποστάρω με την πρώτη ευκαιρία τη γνώμη του Helpdesk για αυτό το ζήτημα στο αντίστοιχο θέμα.

Το στέγαστρο και η περίφραξη μπορούν να μπουν ως μία λοιπή παράβαση.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σχετικά με το υπόστεγο αλλά το ερώτημα όσον αφορά την κατοικία-αποθήκη παραμένει...

Το ότι είναι κολλητά τα καθιστά ένα κτήριο ή 2 ανεξάρτητα;

Και τα 2 είναι χτισμένα από τα ίδια υλικά και εφάπτονται.

Μπορεί να θεωρηθει αφενός επέκταση της κατοικίας και άρα αντιμετωπίζεται σαν 1 κτήριο ή να θεωρηθεί στατικώς ανεξάρτητο το οποίο όμως εφάπτεται (πιθανότατα χωρίς αντισεισμικό αρμό) στο κτήριο της κατοικίας και να γίνει δεύτερο δεδοτα...

Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Για το #980 έχω την εντύπωση πως μόνο εφόσον 2 κτίρια είναι στατικά ανεξάρτητα απαιτούνται δύο δεδοτά. Το υπόστεγο δεν αποτελεί κτίσμα για να χρειάζεται ξεχωριστό δεδοτά.

Για το #981 η παλαιότητα για τα μετά του 2011 θα αποδειχτεί από τις υποτιθέμενες αεροφωτογραφίες που θα αναρτήσει το ΤΕΕ κάποτε. Εσύ ρώτα τον ιδιοκτήτη αν το έχτισε προ 2011 και εξήγησέ του πως αν σου πει ψέμματα πιθανόν να το βρει μπροστά του. Για τα σχέδια δεν είμαι σίγουρος. Ίσως και να μην χρειάζονται. Θα ποστάρω με την πρώτη ευκαιρία τη γνώμη του Helpdesk για αυτό το ζήτημα στο αντίστοιχο θέμα.

Το στέγαστρο και η περίφραξη μπορούν να μπουν ως μία λοιπή παράβαση.

Με βοηθησες να τα ξεκαθαρισω. Ευχαριστω. Βεβαια μενει το προβλημα των δικαιολογητικων(σχεδιων), για το οποιο οσο και αν διαβασα το φορουμ ακρη δεν εβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

 

Έχω οριζόντια ιδιοκτησία ,48 τ.μ., σε υπόγειο κτηρίου με Ο.Α. του 1965

Στην Ο.Α. η ιδιοκτησία φαίνεται ότι αποτελείται από ΒΧ (Πληντύριο - πληντύριο - WC - WC). 

Στην πραγματικότητα όπως και στο συμβόλαιο και στη σύσταση φαίνεται οτι αποτελείται από Δωμάτιο - Χωλ - Σαλόνι - Κουζίνα. 

 

1. Μπορώ την συγκεκριμένη περίπτωση να την εντάξω στην κατηγορία 1 του Άρθρου 9 του 4178? Επειδή στην κατηγορία 1 σύμφωνα με ότι διαβάζω μπάινουν "Αυθαίρετη κατασκευή .." τώρα που έχω αλλαγή χρήσης μπορώ να το βάλω στην κατηγορία 1?  (edit - βρήκα από την εγκύκλιο 3 - παρ.27  ότι ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης) ΝΑΙ

 

2. Μπορώ να αποδείξω την παλαιότητα (πριν το 1975) με την σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και με το συμβόλαιο όπου περιγράφεται η υφιστάμενη κατάσταση το 1965, σωστά? ΣΩΣΤΑ

 

3. Στο φύλλο καταγραφή θα επιλέξω αλλαγή χρήσης, σωστά? ΔΕΣ ΤΟ 4

 

4. Θα επιλεγεί και υπέρβαση δόμησης ? (δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν είχε μετρήσει στη δόμηση το υπόγειο αλλά αν πάω με κατηγορία 1 δεν έχει και μεγάλο ρόλο πιστέυω) ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗ ΕΧΕΙΣ ΥΔ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ.

 

5. Υ.Δ. Κύριων χώρων θα πρέπει να μπουν τα τετραγωνικά που έχουν δημιουργηθεί μόνο από το Δωμάτιο - Σαλόνι και όχι όλη η ιδιοκτησία? ΕΧΕΙΣ ΥΔ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΛΟΓΩ ΥΠΟΓΕΙΟΥ. ΚΑΤ' ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΩΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.

 

Υ.Γ. Είναι η πρώτη μου δήλωση οπότε κατανόηση παρακαλώ! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

 

Ευχαριστώ μάστερ Πιπάκο! 

Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας συναδελφοι!

 

 

 

Σε χωριο της επαρχιας, εχουμε ενα οικοπεδο με:

 

1) Οικία 100τ.μ. με αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.

 

2) Ανεξαρτητα της οικιας στεγαστρο1 και αποθηκη1 ανευ οικ.αδειας, κατασκευης 1960.

 

3) Αποθηκη2  170 τ.μ. με αδεια για σταυλαποθηκη του 1974 για 140τ.μ.

 

4) Στεγαστρο2   ανευ αδειας κατασκευης 1987

 

5) Περιφραξη. Ετος  κατασκευης 1987

 

Στη αδεια του 1974 αποτυπωνονται το στεγαστρο1 και την αποθηκη1 που αναφερω στο 2.

 

Ο ιδιοκτητης θελει να τα τακτοποιησει. Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

1) Οικια. ΥΔΚΧ 20τ.μ. Κατηγορια 1. Παλιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(100τ.μ.)

 

2) Στεγαστρο1 και αποθηκη1  κατηγορια1.  Παλαιοτητα παιρνω απο το γεγονος οτι τα δυο αυτα κτισματα εχουν αποτυπωθει στην αδεια του 1974. Επισης φαινονται και στην διανομη που εγινε στο χωριο το 1971. Η αποθηκη 1 ειναι δηλωμενη στο Ε9.

 

3) Αποθηκη2. ΥΔΚΧ 30τ.μ. Κατηγορια 1.  Παλαιοτητα προ 75. Αποδεικτικα το Ε9(170τ.μ.).

 

4) Στεγαστρο2. Προβλημα. Κατασκευασμενο 1987. Παει ως λοιπη παραβαση? Κατηγορια? 4 ή 5?

 

5) Περιφραξη....σε μια λοιπη παραβαση μαζι με το στεγαστρο 2???

 

Αεροφωτογραφια στην περιοχη υπαρχει μονο του 1978. Επικρατουσα χρηση θα μπει κατοικια συμφωνα και με την βοηθεια του Ιασονα. Αν και το συνολικο εμβαδον αποθηκων ειναι μεγαλυτερο της κατοικιας, η κυρια χρηση στο οικοπεδο ειναι αυτη της κατοικιας και αποθηκες υπαρχουν ως βοηθητικοι χωροι αυτης.

 

Ενα ακομη προβλημα ειναι οτι η αδεια  του 1974 αναφερει την αποθηκη2 ως σταυλαποθηκη. Στην πραξη η αποθηκη αυτη χρησιμοιποιειται ως βοηθητικος χωρις της οικιας και ΟΧΙ ως σταυλαποθηκη. Υπαρχει θεμα και αλλαγης χρησης? Μιλαμε για χωριο της επαρχιας οπου τετοιες περιπτωσεις ειναι πολλες.  Θεωρειτε πως το Ε9 αρκει ως αποδεικτικο παλαιοτητας? Συμφωνειτε με την προσεγγιση μου?  ? ?

Να συμπληρωσω και ενα ακομη ερωτημα.....η ισογεια οικια-η οποια εχει αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.-εχει και ισογειο μπαζωμενο μπαλκονι. Αυτο καταγραφεται ως επιπλεον αυθαιρεσια? Αν ναι....στις λοιπες παραβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σχετικά με το υπόστεγο αλλά το ερώτημα όσον αφορά την κατοικία-αποθήκη παραμένει...

Το ότι είναι κολλητά τα καθιστά ένα κτήριο ή 2 ανεξάρτητα;

Και τα 2 είναι χτισμένα από τα ίδια υλικά και εφάπτονται.

Μπορεί να θεωρηθει αφενός επέκταση της κατοικίας και άρα αντιμετωπίζεται σαν 1 κτήριο ή να θεωρηθεί στατικώς ανεξάρτητο το οποίο όμως εφάπτεται (πιθανότατα χωρίς αντισεισμικό αρμό) στο κτήριο της κατοικίας και να γίνει δεύτερο δεδοτα...

Αν και είναι ερώτηση που αφορά περισσότερο τους συναδέλφους ΠΜ, θεωρώ πως αφού (πιθανότατα) δεν έχεις αρμό και τα δύο κτίρια έχουν τα ίδια υλικά μπορείς να το αντιμετωπίσεις σαν ένα κτίριο με ένα δεδοτα. Βέβαια για να το πει κάποιος αυτό με σιγουριά πρέπει να έχει εικόνα της αποθήκης που μόνο εσύ έχεις.

 

η ισογεια οικια-η οποια εχει αδεια χωροφυλακης του 1968 για 80τ.μ.-εχει και ισογειο μπαζωμενο μπαλκονι. Αυτο καταγραφεται ως επιπλεον αυθαιρεσια? ΝΑΙ Αν ναι....στις λοιπες παραβασεις? ΝΑΙ, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω την εξής περιπτωση

 

αυθαίρετο 50τ.μ. προ του 1975 με προσθήκη 10τ.μ. το 2000.

 

υπολογισμός προστίμου 500€ παράβολο-προστιμο για το προ του 75 και 1000€ για το μεταγενέστερο, σύνολο 1500€

συνολική αυθαιρεσία > 50τ.μ. άρα καταβάλετε παράβολο 1000€ και υπολείπονται 500€.

 

Η ερώτηση είναι, αν για την εφάπαξ καταβολή ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται στο σύνολο του ποσού, δηλαδή στα 1500€ η μόνο στα 1000€ που αφορούν την μεταγενέστερη προσθήκη.

 

Η απορία μου πηγάζει από το γεγονός οτι στο νόμο αναφέρει ότι για την κατηγορία 1 "καταβάλλεται παράβολο 500€, χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου". Αναρωτιέμαι λοιπόν αν το συγκεκριμένο ποσό παίρνει έκπτωση ή όχι καθώς θεωρείται παράβολο και όχι πρόστιμο.

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής.

Αn κάποιος έχει περάσει παρόμοια περίπτωση στο σύστημα, παρακαλώ τα φώτα σας!

ευχαριστώ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ pipakos, και γω προς τα κει κλείνω μαλλον...

και κάτι τελευταίο, στο δεδοτα που ζητάει επιφάνεια κάτοψης και ολική δομημένη επιφάνεια να συμπεριλάβω και την επιφάνεια που καταλαμβάνει το υπόστεγο;

Ειναι ισόγειο το κτίσμα με αποθήκη, κατοικία και υπόστεγο στην ίδια στάθμη και εφάπτονται το ένα με το άλλο...

Το συμπεριλαμβάνω;

Στην δεδοτά αναφέρει σαν εμβαδόν και τους υπόστηλους χώρους αλλά όχι τους εξώστες.

Φαντάζομαι δεδομένου ότι το υπόστεγο είναι υπόστηλος χώρος προσμετράται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.