Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κι εγω ετσι το αντιμετωπιζα ως τωρα αλλα η "συμβουλη" υπαλληλου του ΤΕΕ ΤΚΜ μου εβαλε καποιες αμφιβολιες...

 

Και μια ακομα βοηθεια, αν γνωριζει κανενας.

Εστω οτι εχω αυθαιρετες κατασκευες Κατηγοριας 1 (υπερβασεις δομησης και οχι λοιπη πολεοδομικη) και εχω και μια αποθηκη στη δωμα που πληροι τις προυποθεσεις ενταξης στην Κατηγορια 3 (κατω των 15 τ.μ. και κατω των 2,50μ υψους)

Πως θα μπορουσα να τη δηλωσω μεσα στα πλαισια της Κατηγοριας 1 (συμφωνα και με τα παραπανω) για να μη χρεωσω ενα ακομα 500αρικο Κατηγοριας 3 τσαμπα?

Στην εγκυκλιο 4 μιλαει για ομαδοποιηση των αυθαιρετων κατασκευων προ 1975

Να βαλω στο ιδιο ΦΚ της Κατηγοριας 1 και ΥΔΒΧ για τα τετραγωνικα της αποθηκης? Να τη δηλωση ως ΥΔΚΧ επειδη δεν πληροι τις προυποθεσεις μειωτικου συντελεστη?

 

Αυτο που ρωταω βρισκεται σε αμεση συναρτηση με αυτο που μου ετυχε προχθες

http://www.michanikos.gr/topic/35795-%CE%B111-%CE%B1%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B9%CE%BA-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/page-37

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την επικρατούσα της εγκυκλίου 4 εγώ θα την ερμήνευα ως αποκλειστική για μιά οριζόντια ιδιοκτησία (γι' αυτό και η δήλωση ανά ο.ι. στην κατ. 1) ...

Το ίδιο αποκλειστική θα είναι και για ένα διαμέρισμα με το παρακολούθημά του. Άρα χρήση κατοικία. 1 ΦΚ --> 500 ευρώ.

Αν η αποθήκη ήταν άλλη ο.ι. με χιλιοστά τότε δε θα ήταν κατ. 1 ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, διαβασα σχεδόν ολες τις σελίδες στο παρον θεμα. Δωστε την γνωμη σας αν σκεφτομαι ορθα την περιπτωση μου. Οικοδομη με ισογειο καταστημα και κατοικια στον α οροφο με αδεια, χωρις συσταση ΟΙ. Εχουμε τις εξης αυθαιρεσιες α) αλλαγη χρησης ισογειου απο κατοικια σε καταστημα β) υπερβαση δομησης στο καταστημα γ)υπερβαση δομησης στον οροφο δ)κατασκευη στεγης (ολα τα προηγουμενα προ του 75) και στεγαστρο προ του 2011. Σκεφτομαι μια δηλωση ως εξης 1ΦΚ την υπερβαση δομησης στον οροφο 1 κατηγορια και 1 λοιπη παραβαση την στεγη (ολα μαζι ενα 500αρι) . 2ΦΚ αλλαγη χρησης  καταστηματος κατηγορια 2 προ 1983, 3ΦΚ υπερβαση δομησης στο καταστημα κατηγορια 2 και προ 1983 και 4ΦΚ μια επιπλεον λοιπη παραβαση για το στεγαστρο. συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

H επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι η κατοικία προκειμένου να υπάγεις στην κατηγορία 1 τις αυθαιρεσίες του ορόφου σε διαφορετικό Φ.Κ?

Η αλλαγή χρήσης από Κ.Χ (κατοικία) σε Κ.Χ (κατάστημα) υπολογίζεται με αναλυτικό. Με δεδομένο ότι η παλαιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο στη μείωση προστίμου λοιπών παραβάσεων, μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλεις την αλλαγή χρήσης μαζί με το στέγαστρο σε ενιαίο αναλυτικό ώστε να βγει μια λοιπή παράβαση αντί για δυο?

Link to comment
Share on other sites

Pavlo ευχαριστω για την απαντηση. H επικρατουσα χρηση ειναι η κατοικια (κατοικια >50%).  Η αλλαγη χρησης δεν ηξερα οτι παει με αναλυτικο, σφου εινσι ετσι εννοειται θα το παω με μια λοιπη και τα δυο. Η υπερβαση δομησης του καταστηματος στο ισογειο θα παει κατηγορια 2 ε?

Link to comment
Share on other sites

Οι γνώμες διίστανται όπως και σε πολλά θέματα του ν. 4178/13, έτσι και στο θέμα αυτό.

Η διάσταση απόψεων έγκειται στο γεγονός συνύπαρξης αυθαιρεσιών κατηγορίας 2 και αυθαιρεσιών μεταγενέστερων του 1983 στο ίδιο ακίνητο.

Προσωπικά αποδέχομαι τη γνώμη του συνάδελφου συντάκτη της ερωτοαπάντησης 906 (πακέτο ερωτοαπαντήσεων 36) και θεωρώ ότι μπορούν να συνυπάρχουν αυθαιρεσίες κατηγορίας 2 που αφορούν κλειστό χώρο με αυθαιρεσίες κατηγορίας 4 ή 5 όταν αυτές αφορούν λοιπές παραβάσεις.

Βοηθητικά και αν έχεις χρόνο και διάθεση για διάβασμα μπορείς να δεις και σχετική συζήτηση εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/39244-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-help-desk-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9D-417813/page-26 (#257 έως # 260).

Τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου  μπορείς να τις διαβάσεις εδώ --->http://www.teepelop.gr/2907/afthereta/erotisis-apantisis-n-41782013/

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε αγροτεμάχιο έχουμε δύο συνιδιοκτήτες χωρίς σύσταση (εξ αδιαιρέτου) οι οποίοι είχαν άδεια (1972) για ισόγεια λυόμενη κατοικία  50μ2

Αντ αυτού κατασκεύασαν 2 κατοικίες με ενιαίο φέροντα οργανισμό συνολικού εμβαδού 70 μ2 (προ 1975). Το 2003 αντικατέστησαν την στέγη του ελλενιτ με κεραμίδια

η ρύθμιση γίνεται με 1ΦΚ ΚΑΤ 1 (500 ΕΥΡΟ) και 1 ΦΚ 1λοιπή παράβαση ?

(στην ΔΟΚΚ που είχα ρωτήσει μου ανέφεραν και διαμερισμάτωση !!)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

                              ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ;;;;;;;!!!!!!!!! :shock: :shock: 

 

Σε κτίσμα που βάσει του Παραρτ. Α΄ θεωρείται  ότι ΔΕΝ έχει άδεια .....

άρα ΔΕΝ υπήρχε επιβεβλημένος διαχωρισμός στον όροφο.......

και το κτίσμα ως εκ τούτου θεωρείται εντελώς αυθαίρετο...

στην ΔΟΚΚ ζήτησαν ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ;;;;;;

 

Αλλά και έστω έτσι να είναι ...

θεωρούν ότι σε κτίσμα πρό 75 ΚΑΤ.1, η διαμ/τωση θα αύξανε το πρόστιμο ;;;;;!!!!! πάνω από το 500ρικο;;;;!!!

Νομίζω κάποιοι πρέπει να κατεβάσουν ρολλά.....................

 

Η ρύθμιση γίνεται όπως ακριβώς είπες συνάδελφε..... (+1)

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

GEORGE CHRIS

Τελείως "ακυρη" η προφορική άποψη της ΔΟΚΚ για διαμερισμάτωση.

Τη χρονολογία της αντικατάστασης την βεβαιώνεις από προφορική αναφορά του πελάτη ή βλέποντας εικόνα από την google earth?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε Ο.Ι. οροφοδιαμερίσματος προ 75, εκτός των υπολοίπων αυθαιρεσιών, έχει γίνει διαμερισμάτωση και έχει χωριστεί σε 2 διαμέρισματα,

εκ των οποίων το ένα χρησιμοποιείται ως ιατρείο.....

Μπορώ να το δηλώσω κατηγορία 1 ή λόγω της χρήσης του ιατρείου πρέπει να δηλωθεί στην κατ. 2 ??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.