Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το ότι δεν υπάρχει άδεια και πιστεύω τον εξώστη τον τακτοποιείς κανονικά (με κατηγορία 3). Για την βεράντα δεν ξέρω τι μπορείς  να κάνεις , μου είχε τύχει να τακτοποιήσω  τέτοια περίπτωση αλλά όπως γράφει ο νόμος δεν είχε γίνει ακόμα  οριστική απαλλοτρίωση(δεν είχαν πάρει αποζημίωση κτλ) αλλά όπως και να εχει ίσως μπορείς να πατήσεις στο ότι έγινε πριν τον καθορισμό των ορίων ..Για τον τοίχο τώρα αν είναι ξεκάθαρα σε άλλη ιδιοκτησία δεν μπορείς να κάνεις κάτι άρα τον αφήνεις αναγκαστικά εκτός τακτοποίησης.

 

Σε δική μου περίπτωση έχω ισόγειο διαμέρισμα προ του 1975 όπου υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση (έχει πάρει τμήμα μια άλλης ιδιοκτησίας) επέκταση 0,5 τμ προς το ακάλυπτο και επίσης δημιουργία βεράντας στο ακάλυπτο(έκανε ένα τοιχάκι περιμετρικά).  Λογικά αφού ειναι αποδεδειγμένα προ του 1975 τακτοποιώ τα πάντα με 500 ευρώ; Για τις επεκτάσεις όμως προς τον ακάλυπτο χρειάζομαι συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες της οικοδομής;Τι γίνεται αν δεν μπορώ να πάρω;υπόψιν ότι όλα έγιναν προ του 1975 και επίσης τα τμ του συμβολάιου είναι τα σωστά (δεν εχω δει ακομα αν υπαρχει κάτοψη συμβολάιου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που σε διαμέρισμα του 1969 έχει μειωθεί η δόμησή του.

Δηλαδή το υπάρχον έχει μικρύνει σε σχέση με την οικοδομική άδεια.

 

Πως θα δηλωθεί ως αυθαίρετο;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εάν η απομείωση του εμβαδού είναι η μόνη διαφοροποίηση σε σχέση με τα εγκεκριμένα, δεν χρειάζεται να δηλωθεί.

Μπορείς να το θεωρήσεις ως τμήμα κτιρίου/ιδιοκτησίας που δεν κατασκευάστηκε, γεγονός που δεν συνιστά αυθαιρεσία κατά τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η απομείωση του εμβαδού είναι η μόνη διαφοροποίηση σε σχέση με τα εγκεκριμένα, δεν χρειάζεται να δηλωθεί.

Μπορείς να το θεωρήσεις ως τμήμα κτιρίου/ιδιοκτησίας που δεν κατασκευάστηκε, γεγονός που δεν συνιστά αυθαιρεσία κατά τον 4178.

Έχει επίσης αλλαγή χρήσης, καθώς και εσωτερικές αλλαγές στη διαρρύθμιση των χώρων.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

yian,

σωστα...

 

και μια και μιλαμε για "διαμερισμα"

ειδες  στο συμβολαιο τι  εμβαδον γραφει  σε σχεση με την αδεια και την κατοψη που επισυναφθηκε???

 

μηπως υπαρχει καποιο  διπλανο που "μεγαλωσε" σε σχεση με την αδεια....οπότε εχουμε διαμερισματωση???

 

Οσο για το "μικροτερο",   η εγκ. 3 στο παραρτημα . 2 "συχνες ερωτησεις", υπ΄αριθ. 23,

δεν  αναφερεται  σε οριζοντιες ιδιοκτησιες..

 

αλλά, μιλαει  μονον για 

"οταν δεν εχει κατασκευαστει τμημα κτιριου, παρολο που το προβλεπει η οικοδομικη αδεια"

 

αν στην περιπτωση που βλεπουμε, εχει γινει ολη η πλακα και αλλαξαν τα εμβαδα των διαμερισματων,

δεν εχουμε περιπτωση "μικροτερου κτιριου"

αλλά

διαμερισματωσης οροφου..

 

[άλλως δεν θα ειχε κανεναν λογο να υπαρχει  η προβλεψη της  διαφορετικης διαμερισματωσης...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει επίσης αλλαγή χρήσης, καθώς και εσωτερικές αλλαγές στη διαρρύθμιση των χώρων.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

H διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τα σχέδια της άδειας δεν συνιστά αυθαιρεσία (άρθρο 23, παρ 9).

 

Η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και εντός του νομίμου περιγράμματος όταν δεν έχει επιφέρει αύξηση του συντελεστή δόμησης δηλώνεται ως μία λοιπή παράβαση (άρθρο 19 παρ.5)

 

Η αλλαγή χρήσης αν έχει γίνει πριν τις 1.1.1983 τότε δεν έχει υποχρέωση υπαγωγής (εγκύκλιος 3, εδάφιο 28).

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περιπτωση δεν ειναι θενα διαμερισματοποιησης. Σε σχεση με την αδεια ειναι διαφορετικο και το περιγραμμα καιοι μελετες (στατικη, ηλεκτρομηχ/κη).υπαρχει και η αλλαγη χρησης. Μια σκεψη ειναι να δηλωθει ολο σαν αυθαιρετο. Γιατι εφοσον εχουν αλλαξει ολα τα παραπανω υπαρχει αυθαιρεσια οσον αφορα το οτι ειναι μικροτερο

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα κατοικιας προ του 1975 διαπιστώνεται α)Διαφορετικη διαμερισματωση εν σχεσει με το διπλανο ,β)μεγαλωμα του εξωστη ανω του 10%.

Θεωρείτε πως μπορώ να το παω ολο με κατηγορια 1 = 500Ε η πρεπει να γινει επιμερισμος με διαμερισματωση (500Ε) + [ΚΑΤ3 (δ) ή αναλυτικο] (500Ε) = 1000Ε

Link to comment
Share on other sites

H διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τα σχέδια της άδειας δεν συνιστά αυθαιρεσία (άρθρο 23, παρ 9).

 

Η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και εντός του νομίμου περιγράμματος όταν δεν έχει επιφέρει αύξηση του συντελεστή δόμησης δηλώνεται ως μία λοιπή παράβαση (άρθρο 19 παρ.5)

 

Η αλλαγή χρήσης αν έχει γίνει πριν τις 1.1.1983 τότε δεν έχει υποχρέωση υπαγωγής (εγκύκλιος 3, εδάφιο 28).

Συμφωνώ , αλλα να θέσω κι έναν προβληματισμό.

 

Σε οικόπεδο έχω δύο ανεξαρτητα κτίρια , ένα κτίριο Α (=ισόγεια κατοικία + όροφος κατοικίας ) και δεύτερο κτίριο(=ισόγειο κατάστημα  και όροφο κατοικίας, που έχει ΥΔΚΧ) με άδεια του 1974.

Το ισόγειο κατάστημα δημιουργήθηκε από το κατάστημα της ΟΑ και από τμήμα αποθήκης (που είχε μετρήσει στη δόμηση και στην κάλυψη )  - πριν το 1983 και άρα δεν χρεώνω τίποτα. Σωστά ??

Θα  δηλωθεί χωρίς ΟΑ, γιατί μετά ττην ΟΑ του 1974 ακολούθησε κατάτμηση.

 

Στο Ε9 έχω παλαιότητες 1974.

 

Για το δεύτερο κτίριο κατοικίας  θα εκδοθεί ΟΑ κατεδάφισης. 

 

Θεωρείτε ότι μπορώ να πάω ως κατηγ 1 με επικρατούσα χρήση κατοικία ??? Το εμβαδόν των κατοικιών , πριν την κατεδάφιση του Β κτιρίου, είναι >50% του συνόλου των κτιρίων του οικοπέδου.

 

Μετά την κατεδάφιση όμως η επικρατούσα χρήση θα είναι κατάστημα, επειδή το κατάστημα του Α κτιρίου είναι μεγαλύτερο της κατοικίας(όροφος) του Α κτιρίου.

Μήπως πρέπει να πάω κατηγ 2 για όλα??? 

 

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.