Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας στο εξής. Ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει μια υπόγεια αποθήκη (ανεξάρτητη ιδιοκτησία), η οποία βρίσκεται στο Α' υπόγειο πολυκατοικίας. Η άδεια της πολυκατοικίας είναι το 1972 και η επικρατούσα χρήση είναι κατοικίες. Σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας η χρήση όλου του Α' υπογείου είναι κατοικίες. Η αποθήκη που με ενδιαφέρει, δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας καθώς έχει κατασκευασθεί σε αυθαίρετη επέκταση του υπογείου.

1. Μπορώ να κάνω χρήση μειωτικού συντελεστή για την υπόγεια αποθήκη εφόσον η στάθμη του δαπέδου του υπογείου μου είναι σύμφωνη με της άδειας?

2. Μπορώ να κάνω χρήση της κατηγορίας 1 αφού η επικρατούσα χρήση είναι κατοικίες?

3. Στo Φύλλο καταγραφής στο είδος χρήσης βάζω άλλη κατοικία, ή υπηρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η επεκταση εχει γινει  εξω απο το περιγραμμα της οικοδομης?

 

[υπογειο ειναι,  αρα πας με το 18 παρ. 6]

  εχει χιλιοστα?

 

για τα υπολοιπα  δξ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

sada

Nα ξαναδούμε λίγο αυτό που γράφεις ότι η εγκεκριμένη χρήση του υπογείου σύμφωνα με την Ο.Α είναι κατοικία;

Πως είναι αυτό δυνατόν; Μήπως μιλάμε για υπερυψωμένο υπόγειο σε κάποια όψη πάνω από 1.80 μ; (διατάξεις ΓΟΚ 73)

Έχεις πάει στην πολεοδομία και πήρες αυτοπροσώπως φάκελο (στέλεχος και εγκεκριμένα σχέδια);

Link to comment
Share on other sites

Το έδαφος είναι επικλινές γι' αυτό στην μια όψη το υπόγειο Α είναι κάτω από το έδαφος και σε άλλη όψη ήταν πάνω από το έδαφος και συγκεκριμένα ανεβήκαμε με το ασανσέρ στον Α' όροφο. Τα σχέδια όλα είναι εγκεκριμένα από την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

αλλά,  δεν μας εχει απαντησει ακομα

-  εάν υπαρχει τιτλος για αυτο το υπογειο

- εάν  εχει χιλιοστα

- και αν η κατασκευη εγινε εκτος του περιγραμματος της οικοδομης, διοτι στο αρχικο ερωτημα ελεγε

"δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας καθώς έχει κατασκευασθεί σε αυθαίρετη επέκταση του υπογείου."

 

-ακομα και εντος του περιγραμματος της οικοδομης να ειναι..και παλι...."αναζητειται" ο αληθης κυριος.

Link to comment
Share on other sites

DIMITRIS GM
- υπάρχει τίτλος για το υπόγειο
- έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου
- η κατασκευή είναι εντός περιγράμματος

Roukat
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας στο εξής. Ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει μια υπόγεια αποθήκη (ανεξάρτητη ιδιοκτησία), η οποία βρίσκεται στο Α' υπόγειο πολυκατοικίας. Η άδεια της πολυκατοικίας είναι το 1972 και η επικρατούσα χρήση είναι κατοικίες. Σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας η χρήση όλου του Α' υπογείου είναι κατοικίες. Η αποθήκη που με ενδιαφέρει, δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας καθώς έχει κατασκευασθεί σε αυθαίρετη επέκταση του υπογείου.
1. Μπορώ να κάνω χρήση μειωτικού συντελεστή για την υπόγεια αποθήκη εφόσον η στάθμη του δαπέδου του υπογείου μου είναι σύμφωνη με της άδειας?
2. Μπορώ να κάνω χρήση της κατηγορίας 1 αφού η επικρατούσα χρήση είναι κατοικίες?
3. Στo Φύλλο καταγραφής στο είδος χρήσης βάζω άλλη κατοικία, ή υπηρεσίες?

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες στο παραπάνω. Σχετικά με την αυθαίρετη επέκταση του α' υπογείου, όπου εκεί έχει γίνει η αποθήκη, θέλω να προσθέσω ότι η αυθαίρετη επέκταση του υπογείου είναι μέσα στο περίγραμμα της ανωδομής. Επίσης, τμήμα της υπόγειας αποθήκης έχει καταλάβει χώρο από την διπλανή κατοικία. Τα τμ της αποθήκης είναι αυτά που αναγράφονται στο συμβόλαιο, όπου αναφέρεται ως ξεχωριστή ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Ερωτήματα:
1. Μπορώ να πάω με κατηγορία1, σαν άλλη κατοικία και με μειωτικό συντελεστή ή πρέπει να βάλω κατηγορία 2, είναι λογικό να βάλω υπηρεσίες για μια αποθήκη που στην ουσία βρίσκεται σε πολυκατοικία με χρήση κατοικίες?
2. Σαν αυθαιρεσία θα δηλώσω υπέρβαση δόμησης <50% και κάλυψης <20%, αφού δεν έχω κλειστό χώρο κύριας χρήσης, ή βάζω μόνο υπέρβαση δόμησης <50%, αφού για την κάλυψη στην εγκ4 άρθρο 18 & 33β αναφέρει "στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών εντός περιγράμματος νομίμως υφιστάμενου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής κάλυψης, άρα βάζω όχι στην υπέρβαση κάλυψης"?
3. Σχετικά με το τμήμα που καταλαμβάνει χώρο από την διπλαμή κατοικία πως το αντιμετωπίζω, σαν διαφορετική διαμερισμάτωση, έχει λογική αφού δεν έχω αλλαγή στα μηχανολογικά, μήπως σαν μια λοιπή παράβαση?

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (τα μηνύματά σας ενοποιήθηκαν).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε δήλωση για μια οριζόντια ιδιοκτησία πολυκατοικίας με χρήση διαμερίσματος με αυθαιρεσίες προ του '75 μπορεί να πάει Κατηγορία 1 αν το κτίριο δεν έχει επικρατούσα χρήση κατοικίας?

 

 

Είναι απαραίτητη προϋπόθεση η επικρατούσα χρήση κατοικίας για το κτίριο, σύμφωνα με τις 2 εγκυκλίους (3 και 4). Θυμήσου ότι κατά νόμο, υπάρχει ακόμη πιο αυστηρή πρυπόθεση αποκλειστικής χρήσης κατοικίας για όλο το κτίριο.

 

 

 

 

εγκ. 4/ Α11

 

β) Αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 1 προ του έτους 1975: Σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, κατά τη διευκρίνιση στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 της Εγκ-3/13 (Αρθ-11, παρ.8α), ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες προ του έτους 1975. Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης με χρήση κατοικίας υπάγονται στην Κατηγορία 1. Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης με άλλη χρήση (πλην κατοικίας) δεν πληρούν τις προϋποθέσεις υπαγωγής στην Κατηγορία 1 και υπάγονται στην Κατηγορία 2. 

ν. 4178

Α. Κατηγορία 1 
Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που υφίστανται προ του έτους 1975 και με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ.2 του Αρθ-7 του παρόντος νόμου περί αυθαίρετης αλλαγής χρήσης. 
Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9-6-75 με την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5 και περιπτ.7 του Αρθ-11 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Στις περιπτώσεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία. 

 

 

Από το ΤΕΕ σε ερώτηση που έκανα μέσω mail μου είπανε ότι μπορώ να το εξετάσω ανά ιδιοκτησία εφόσον υπάρχει σύσταση και να μην κοιτάξω την χρήση του υπόλοιπου κτιρίου..... ότινανε. Αλλά εδώ που τα λέμε και αυτό που λέει η εγκύκλιος 4 είναι ότι σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία ομαδοποιούνται οι παραβάσεις. Για να ομαδοποιούνται οι παραβάσεις προφανώς και δεν υπάρχει σύσταση στο κτίριο που έχει στο μυαλό του ο νομοθέτης γιατί στο άρθρο 9 λέει πως αναγκαστικά γίνετε η δήλωση ανά ιδιοκτησία για την κατηγορία 1 συγκεκριμένα. Άρα αν υπήρχε σύσταση δεν θα μπορούσαν να ομαδοποιηθούν οι παραβάσεις.

 

 

Άρα μήπως τελικά η προϋπόθεση της επικρατούσας χρήσης πάει αποκλειστικά για κτίρια που δεν έχουν σύσταση? 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

     Εγώ συνάδελφοι καταλαβαίνω ότι είχαν κάνει πατάτα με το αρχικό κείμενο που έλεγε αποκλειστική χρήση κατοικία, και μετά έβαλαν το «επικρατούσα χρήση κατοικία» με το σκεπτικό να τακτοποιείς οριζόντιες ιδιοκτησίες σε κτίσματα με επικρατούσα χρήση κατοικίας, τύπου πολυκατοικία πολυώροφη με διαμερίσματα στους ορόφους και καταστήματα στο ισόγειο. Αν μου τύχαινε περίπτωση τακτοποιήσης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κτίριο που ΔΕΝ έχει επικρατούσα χρήση κατοικίας....δεν θα το πήγαινα κατηγορία 1...αυτή είναι η άποψή μου βέβαια.

     Μία ερώτηση κι από μένα: έχω περίπτωση διαμερίσματος σε πολυκατοικία με άδεια του 1965 στο οποίο εκ κατασκευής μία πλευρά έγινε κατά 30 cm πιο μεγάλη  με αποτέλεσμα το διαμέρισμα από 46 τμ να γίνει 47,65τμ....Πιστεύετε είναι καλύτερο να πω στον πελάτη μου να πληρώσει  ένα 500αρικο τώρα ή να περιμένει το νέο νόμο? Αν έχω καταλάβει καλά θα πληρώσει 250ευρώ? 

Βασικά έχω δύο τέτοιες περιπτώσεις όπου πήγα να εκδώσω μία βεβαίωση και προέκυψαν τέτοιου τύπου διαφορές...εσείς τι κάνετε σε ανάλογες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

 Roukat    :    "Εγώ συνάδελφοι καταλαβαίνω ότι είχαν κάνει πατάτα με το αρχικό κείμενο που έλεγε αποκλειστική χρήση κατοικία, και μετά έβαλαν το «επικρατούσα χρήση κατοικία» με το σκεπτικό να τακτοποιείς οριζόντιες ιδιοκτησίες σε κτίσματα με επικρατούσα χρήση κατοικίας, τύπου πολυκατοικία πολυώροφη με διαμερίσματα στους ορόφους και καταστήματα στο ισόγειο. Αν μου τύχαινε περίπτωση τακτοποιήσης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κτίριο που ΔΕΝ έχει επικρατούσα χρήση κατοικίας....δεν θα το πήγαινα κατηγορία 1...αυτή είναι η άποψή μου βέβαια."

 

σωστα

στην αρχη το ειχαν "αποκλειστικη"

που σημαινε οτi,  εστω μια οικοδομη με ενα ψιλικατζιδικο απο κατω

δεν υπαγονταν στην περιπτωση
[οπως το ειχε επισημανει   τότε που το συζητητουσαμε  ο ΚΑΝΑ....]

 

Η "επικρατουσα", εν πολλοις σημαινει

ισογεια καταστηματα και οροφοι κατοικιων

 

για το ερωτημα...πώς προεκυψε το μεγαλύτερο κατα 30 εκ?

Σαν ποια παραβαση θα πληρωσεις σημερα τα 500 και "αυριο" τα 250??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.