Jump to content

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

Σε οικόπεδο έχει κτιστεί διώροφο κτίσμα (ισόγειο+όροφος) με Ο.Α. προ του 75. Κάθε όροφος είναι αυτόνομος και για τον καθένα έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία με συμβόλαιο του 1995, με ίσα χιλιοστά επί του οικοπέδου.

Από κατασκευής του κτιρίου υπάρχει υπόγεια αποθήκη με επιφάνεια όσο το περίγραμμα του κτιρίου, το οποίο δεν αναφέρεται στην Ο.Α. και ούτε στο συμβόλαιο του 1995. Επίσης, εντός του οικοπέδου υπάρχει μια πέργκολα και μια αποθήκη, κατασκευασμένα εντός δεκαετίας.

Από όσο διαβάζω στο νόμο και στο forum, θα πρέπει να έχουμε μια δηλώση ανα ιδιοκτησία, με αναφορά στο υπόγειο της οικοδομής και επομένως δυο παράβολα; Η πέργκολα και η αποθήκη θα μπορούσαν να δηλωθούν μόνο στην μια δήλωση ; Σχηματικά :

Δήλωση 1 (παράβολο για υπόγειο) + Δήλωση 2 (παράβολο για υπόγειο + πρόστιμα για άλλες παραβάσεις) ;;;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η οικοδομή είναι του ίδιου ιδιοκτήτη? Η περγκολα που βρίσκεται? Το υπόγειο τίνος είναι?

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή, και οι δυο οριζόντιες ιδιοκτήσιες είναι του ιδίου. Το υπόγειο δεν φαίνεται πουθενά, ούτε σε Ο.Α. ούτε σε συμβόλαιο, Ε9 κτλ, επομένως επίσημα δεν ανήκει σε κάποιον. Η πέργκολα, όπως και η αποθήκη, βρίσκονται μέσα στο οικόπεδο. Δεν ακουμπάνε το κτίσμα, ακουμπάνε την περίφραξη.

Link to comment
Share on other sites

μια δήλωση: σε ενα φκ το υπόγειο κατ. 1 και σε αλλο φκ μια ΛΠ με αναλυτικό για την περγκολα και ΥΔ για την αποθήκη, κατ. 4 υποθέτω

εκτος και αν η αποθηκη ή/και η περγκολα ικανοποιουν την κατ.3

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για στο άρθρο 96 παρ. α, λέει οτι στα προ του 75, εφόσον έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία,η υπαγωγή γίνεται υποχρεωτικά ανά διηρημένη ιδιοκτησία (άρα μάλλον το οτι ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος είναι αδιάφορο). Από όσο καταλαβαίνω εγώ, αυτό που λέτε θα μπορούσε να γίνει στις υπόλοιπες κατηγορίες αυθαίρετων κατασκευών. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, λέει ότι γίνεται υποχρεωτικά 1 δήλωση ανά ιδιοκτησία. Εσύ όμως δεν έχεις απ' ότι λες αυθαιρεσία σε καμία από της δύο ιδιοκτησίες άλλα μόνο στην "ιδιοκτησία" των κοινοχρήστων. Άρα κάνεις μία δήλωση που περιλαμβάνει όλες τις αυθαιρεσίες στα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, μπορεί να γίνει μια δήλωση με αυτό το σκεπτικό. Εάν μια οριζόντια είχε και επιπλέον παράβαση (πχ διαμερισμάτωση, διαφοροποίηση όψεων κ.α.) θα έπρεπε να γίνουν δυο δηλώσεις ή θα μπορούσε να είναι ένα Φ.Κ. ;?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια διώροφη οικοδομή που έχει ιδιοκτησία Α, ιδιοκτησία Β και κοινόχρηστα. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν παντού αυθαίρετα θα έπρεπε να κάνεις 3 δηλώσεις. Μία για την Α, μία για τη Β και μία για τα κοινόχρηστα. Αν κάποια ιδιοκτησία δεν έχει αυθαίρετα, για αυτήν δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Στην περίπτωση που υπάρχει στο οικόπεδο κατοικία προ 1975 ( αυθαίρετη χωρίς οικ. άδεια 88 μ2 ) και μεταγενέστερες ανεξάρτητες αποθήκες του 1993  (  αυθαίρετες χωρίς οικ. άδεια 85 μ2 ), μπορεί να υπαχθούν όλα στην κατηγορία 1 ?

συμπληρώνοντας στη δήλωση  2 φύλλα καταγραφής :

α)   για την κατοικία   1ο φύλλο καταγραφής στην κατηγορία 1 προ 1975 και

β) 2ο φύλλο καταγραφής για την αποθήκη πάλι στην κατηγορία 1 αλλά με περίοδο κατασκευής 1993-2002 ?

Σ΄αυτή την περίπτωση απαιτείται υποβολή τοπογραφικού επειδή οι αποθήκες είναι μεταγενέστερες του 1975 ?

edit...Διαβάζοντας την παρακάτω παράγραφο α) του άρθρου 96

<< Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά τις 9.6.1975 τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις γιατην υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 2, 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση και το χρόνο κατασκευής >>

οι αποθήκες πάνε σε άλλη κατηγορία ..σωστά  ?

Edited by venezia
Προθήκη ερωτήματος
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 12:59 ΜΜ, danaikaterina said:

Έχεις μια διώροφη οικοδομή που έχει ιδιοκτησία Α, ιδιοκτησία Β και κοινόχρηστα. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν παντού αυθαίρετα θα έπρεπε να κάνεις 3 δηλώσεις. Μία για την Α, μία για τη Β και μία για τα κοινόχρηστα. Αν κάποια ιδιοκτησία δεν έχει αυθαίρετα, για αυτήν δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση.

Λογικά γίνονται 3 ανεξάρτητες δηλώσεις . Μία ξεχωριστή κάθε ιδιοκτήτη  και μία κοινή για τα κοινόχρηστα 

Εξαρτάται από την αυθαιρεσία στα κοινόχρηστα .( Η συνιδιοκτησία έχει καταλάβει κοινόχρηστο χώρο ? )

Δες και το άρθρο 98 και ειδικά παράγραφο 5

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.