Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ούτε εγώ το λέω. Ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να το μάθει και μπορεί να το κάνει διαβάζοντας το νόμο και τις εγκυκλίους που κυκλοφορούν ελεύθερα για όλους. Από εκεί και πέρα όταν έρθει στο μαγαζί μου και ρωτήσει τι έχω, θα του πω ό,τι καλύτερο έχω από ψάρια, σαλάτες του σεφ και καλό κρασί κλπ. Δεν θα του προτείνω από μόνος μου κολοκυθοκεφτέδες,τζατζίκι και πορτοκαλάδα, αυτά μόνο αν τα παραγγείλει από μόνος του.

Το πρόβλημα ΙΑΣΟΝΑ δεν είναι αυτό, είναι ότι πρόσφατα ήρθε ένας και ρώτησε για αντίστοιχη περίπτωση, του είπα ότι πρέπει να γίνουν 2 δηλώσεις και μου είπε ότι ο άλλος μηχανικός που ρώτησε πριν από εμένα του είπε ότι γίνεται με μια δήλωση. Όπως καταλαβαίνεις, η δική μου πρόταση απείχε οικονομικά ένα παράβολο και μια αμοιβή οπότε μάλλον θα την πάρει ο άλλος τη δουλειά εκτός αν ο πελάτης πείστηκε από όσα του είπα ότι γίνεται μπέρδεμα με τα ποσοστά ιδιοκτησίας στη δήλωση και ότι είναι ρίσκο κλπ.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Ο καλός ο μύλος όλα τ' αλέθει" ή αλλιώς "για όλα τα προβλήματα υπάρχουν λύσεις"!!!!!

 

Δηλαδή, δεν είναι εποχές να χάνονται πελάτες για κάτι τέτοιο!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πως αλέθεται το "κάτι τέτοιο"? Στην προηγούμενη σελίδα είπες ότι δεν είναι σωστό και ότι δημιουργούνται προβλήματα κλπ. Σε κανέναν δεν αρέσει να χάνει δουλειές για αυτό τον λόγο όμως πως να δηλώσει κανείς σε μία δήλωση περισσότερες Ο.Ι. με διαφορετικούς ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

xrhstosor

Αν θελεις να πας προ 75 θα κανείς πολλές δηλώσεις. Αν θελεις να το πας σαν προ 83 μπορείς και μια.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

εχω οικοδομη με αδεια του 1974 διοροφη 150 μ2 με αποθηκες και ρευμα απο το 1974.ειναι κατηγορια 1.χτιστηκε με αρχικο οικοπ[εδο 4 στρεμματων και μετα εγινε κατατμηση σε δυο και δυο στρεμματα.προστιμο 500 ευρω?ε?

Link to comment
Share on other sites

Μάρθα κατά τη γνώμη μου στη περίπτωση που οι αυθαιρεσίες είναι προ 9/6/75 δεν θα παίξει ρόλο η κατάτμηση. Κατηγορία 1 απαιτεί μόνο κατόψεις.Ούτε καν τοπογραφικό. Επίσης, ότι και να βάλεις στο κουτάκι της άδειας πάλι 500 ευρώ θα βάζει. 

Νομίζω λοιπόν ότι στη περίπτωση αυτή δεν ενδιαφέρει το παράρτημα 1. β του νόμου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.