Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αεροφωτογραφίες από ΓΥΣ

http://web.gys.gr/GeoSearch/

και ΕΚΧΑ (πρωην ΟΚΧΕ)

http://www.okxe.gr/el/proionta/aerofotografika/queryform/nqfwredir

αν και προς το παρόν δεν τις πωλούν.

Κόστος κανά 30άρι οι παλιές (ασπρόμαυρες), κανά 60άρι οι καινούριες (έγχρωμες).

Επιλέγεις κατά βάση με αρχική κλίμακα < 1:10000 σε μεγέθυνση.

 

Μάλλον κατ.5 όλα, με την αντίστοιχη παλαιότητα όπως θα εξακριβωθεί κ αποδειχθεί από κατάλληλες α/φ (μία κοντά στο 83, μία κοντά στο 2003)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω για εσας ,εχω καραμπερδευτει οσον αφορα την εφαρμογη στην πραξη τα οριζομενα στο Α09....

κ ειναι τωρα περιπτωση οικοπεδου το οποιο ανηκει σε 2 ατομα δια των σχετικων συστασεων (θελουμε κ προσυμφωνο?) και θελουν να το κατατμησουν στα δυο.

εντος αυτου λοιπον βρισκεται ενα σπιτι με στραμμενη οψη με αδεια σεισμοπληκτου(82) ενα ισογειο κτισμα το οποιο κατασκευαστηκε  το 68 κ λειτουργει σαν ταβερνα απο τοτε (αποκλειστικη χρηση κατοικια ?) απο τοτε  και εχει γινει προσθηκη κατ επεκταση 15 τμ σαν wc  και ολιγα τμ για χωρο στην κουζινα και τα οποια  ειναι κατα την αδεια κ ε9 στο ονομα του ενος ,κτισμα-αποθηκη  με ελενιτ κ τουβλο κ τσιγκους  40 τμ με αγνωστη ημ/μηνια κατασκευης ,φαινεται  αρκετα καινουργια  αν κ με τα λεγομενα του παππου <<κατι>> υπηρχε απο προπολεμικα  ...Με ρωτησανε λοιπον οι ανθρωποι τι θα κοστησει και ετσι οπως ειναι  στημενα τα πραγματα .....καμμια ιδεα πως δηλωνονται αυτα κατα κατηγοριες?αεροφωτογραφιες τωρα απο που κ τι κοστιζουν ? μπορω να προχωρησω ?

quiz Μηπως να εβαζα  σε ξεχωριστα ΦΚ :την ταβερνα κατηγορια 2 (αληθεια τι ειδος χρησης? τουρισμος?) ,την προσθηκη wc κ4 ,,την αποθηκη   κατηγορια  4, θα χρειαστουμε κ προσυμφωνο  ??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση κατοικίας πρό του 75 , χωρίς άδεια . Ο Ιδιοκτήτης θέλει να να την νομιμοποιήσει με το 4178, να βγάλει άδεια και να φτιάξει και στέγη...

Θα μπορέσω να εντάξω και την κατασκευή της στέγης στην δήλωση?

Μήπως θα χρειαστεί 2 φύλλα καταγραφής? Για  την έκδοση της ΟΑ εχω περιθώριο 3 έτη?

Link to comment
Share on other sites

@c-argy :

1.σαν να μην συμφερει (εκ πρωτης οψεως ) το σεναριο ...προς εκδοση οικ αδειας

2.στην τεκμηριωση χρονου κατασκευης (αεροφωτογραφιες η κ γεωγραφικο εντοπισμο κοκ)δεν θα φαινεται στεγη οποτε δεν θα συμπεριληφθει στην τακτοποιηση κατα Ν4178

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

quiz Μηπως να εβαζα  σε ξεχωριστα ΦΚ :την ταβερνα κατηγορια 2 (αληθεια τι ειδος χρησης? τουρισμος?) ,την προσθηκη wc κ4 ,,την αποθηκη   κατηγορια  4, θα χρειαστουμε κ προσυμφωνο  ??

καποια γνωμη?!!

Link to comment
Share on other sites

@c-argy :

1.σαν να μην συμφερει (εκ πρωτης οψεως ) το σεναριο ...προς εκδοση οικ αδειας

2.στην τεκμηριωση χρονου κατασκευης (αεροφωτογραφιες η κ γεωγραφικο εντοπισμο κοκ)δεν θα φαινεται στεγη οποτε δεν θα συμπεριληφθει στην τακτοποιηση κατα Ν4178

Η στέγη ναι είναι ένα θέμα....Σαν παλαιότητα βέβαια θα χρησιμοποιηθούν βεβαίωση δημάρχου, νομάρχη και αποδεικτικό πρώτης ρευματοδότησης , αλλά τον γεωγραφικό εντοπισμό δεν τον γλυτώνω .. Τώρα για την άδεια και εγώ δεν ξέρω , θέλει ο ιδιοκτήτης για να είναι καλυμμένος, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική χρήση κατοικίας στο νόμο αναφέρεται στην τωρινή χρήση ή στη χρήση με βάση την ΟΑ?

Μου έτυχε κατοικία με ΟΑ προ του '75, μέρος της οποίας ο ιδιοκτήτης μετέτρεψε το 1990 σε κατάστημα και δεν ξέρω αν μπορεί να μπει ή όχι στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

.......Σαν παλαιότητα βέβαια θα χρησιμοποιηθούν βεβαίωση δημάρχου, νομάρχη και αποδεικτικό πρώτης ρευματοδότησης , αλλά τον γεωγραφικό εντοπισμό δεν τον γλυτώνω .. .....

 

Δεν "κάνει" τίποτε από όλα αυτά για απόδεικτικό παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.