Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ωραια. Αυτο θυμομουν κι εγω

Γιατι με πηρε χτες τηλ ενας μεσιτης να μου το παιξει γνωστης οτι με ενα 500αρικο τακτοποιειται (συγκεκριμενα ειπε την ατακα "ειδες που τα ξερω?") και τον γειωσα...

Ειδες που δεν τα ξερεις καλα?  :mrgreen:

 

Περιμενει επιβεβαιωση ο ανθρωπος οτι η Κατηγορια 1 πηγαινει μονο σε σπιτια και για αυτο παμε κατηγορια 2 με αναλυτικο υπολογισμο προστιμου και μειωση 85% λογω παλαιοτητος αλλα και παλι ενα 500αρικο δεν πιανει...

 

Απορω με αυτους τους "συναδελφους" που τακτοποιουν χωρις καλα καλα να γνωριζουνε το Νομο και κανουν του κεφαλιου τους...

 

Αραγε θα βρεθουν ενωπιον κυρωσεων καποτε η οι μαλακες στην τελικη ειμαστε εμεις?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, σε καμιά περίπτωση δεν δικαιούται κατηγορία 1 μια αυθαιρεσία που βρίσκεται σε χώρο που δεν είναι κατοικία (πάντα σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας). Το διπλοτσέκαρα πριν λίγο και για μια δική μου περίπτωση.

Στην καλύτερη να πάει κατηγορία 2 αν την δικαιούται..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Βρε τη δικαιουται

Κατασκευη δεκαετιας 1960 ειναι με παταρι απο σκυροδεμα, συνδεδεμενο αρρηκτα με το φεροντα οργανισμο της

Τωρα να εγινε προσθηκη μεταγενεστερα με βλητρα δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι λογικο, ομως θεωρητικα διδεται η δυνατοτητα να πιασει παλαιοτητα προ 83 με κατηγορια 2 και μειωτικο 0,5 ως βοηθητικος χωρος.

Σε περιπτωσεις, βασικα, που κατασκευαζονται παταρια σε καταστηματα που δεν προεβλεπε η αδεια, ειθισται να υπαρχει και καποια σημαντικη υπερβαση υψους, για να χωρεσει και το παταρι και το καταστημα σε normal υψη, οποτε υπολογιζω το προστιμο να ειναι αξιοσεβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, κατηγορία 2 και μειωτικό και εφάπαξ...δε νομίζω να βγάζει και κάνα εξωφρενικό ποσό...και άσε τους αλεξιπτωτιστές να κάνουν τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα για 60τ.μ. παταρι με 1550€ ΤΖ που εχω στην ευρυτερη περιοχη της εδρας μου, παλαιοτητες κλπ + εναν αναλυτικο (ολο και κατι περιεργο θα εχει), 1750€

 

Η διαφορα με την κατηγορια 1 ειναι εμφανης

 

Το θεμα ειναι αν θα τιμωρηθουν ποτε οι "συναδελφοι" που τακτοποιουν ετσι

 

Και μετα απορω που δεν εχω πετυχει ουτε μια σωστη τακτοποιηση με 720 και 1337

 

Το ιδιο θα απορουν και οι μηχανικοι του μελλοντος πιανοντας στα χερια τους τις τωρα τακτοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Αραγε θα βρεθουν ενωπιον κυρωσεων καποτε η οι μαλακες στην τελικη ειμαστε εμεις?  :confused:

Να σου απαντήσω ή ήταν ρητορική η ερώτηση???

Link to comment
Share on other sites

Eίναι απολύτως βέβαιο ότι, κάποια στιγμή ο φίλος ιδιοκτήτης θα το βρει μπροστά του και τότε....... καλά κρασιά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

   Αν μας διαβάζει, ο συνάδελφος που τακτοποίησε κατάστημα, όλοι οι παραπάνω συνάδελφοι έχουν δίκιο επειδή:

 

'' Η ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013: σελ. 4 περ. Αβ)  & περ. 11 αναφέρει

 - για προ’’ 75 την έννοια ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ χρήση Κατοικίας’’ όπως ορίζεται _από την ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.10 περ.41) ‘’Ως επικρατούσα χρήση νοείται η χρήση που καλύπτει ποσοσστό μεγαλύτερο του 50 % της επιφανείας τωνυφισταμένων χρήσεων (νομίμων & αυθ/των), μη συμπεριλαμβανομένης της επιφάνειας των κοινοχρήστων χώρων του’’

  - Σε κτίρια με ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ χρήση Κατοικίας, όταν υπάρχουν αυθ/τες κατ/ευές ή αυθ/τες αλλαγές χρήσης με χρήση κατοικίας υπάγονται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1.

   Σε κτίρια με ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ χρήση Κατοικίας όταν υπάρχουν αυθ/τες κατ/ευές ή αυθ/τες αλλαγές χρήσης με άλλη χρήση (πλην κατοικίας) δεν υπάγονται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1  & υπάγονται στην  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2. ''

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, παιδια σας ευχαριστω πολυ\

Ησασταν κατατοπιστικοτατοι

Θα παρω αυριο να ενημερωσω το μεσιτη και για τη λαθος τακτοποιηση του "συναδελφου" μηπως και μπορουν να το διορθωσουν εστω και τωρα..

 

Τι να πω, εχουν δει τερατα τα ματια μου απο τακτοποιησεις συναδελφων και ειναι πολυ κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.