Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αστέρη είσαι αστέρι!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Επειδή δεν βγαίνει νόημα από το άρθρο 3 και επειδή με ενδιαφέρει η περίοδος 1/1974, μήπως έχεις την αρχική μορφή του Ν.Δ. χωρίς τυχόν μετέπειτα αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Αστέρη είσαι αστέρι!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Επειδή δεν βγαίνει νόημα από το άρθρο 3 και επειδή με ενδιαφέρει η περίοδος 1/1974, μήπως έχεις την αρχική μορφή του Ν.Δ. χωρίς τυχόν μετέπειτα αλλαγές?

Καλή σου μέρα. Είναι οι προϊσχύσασες μορφές άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..!Σε ισόγεια νόμιμη κατοικία εμβαδού 60 τ.μ. εντός οικισμού με  κοινοτική άδεια το 1978 έχουν γίνει οι εξής αυθαιρεσίες.

1) κατασκευή αυθαίρετου τμήματος υπογείου εμβαδού 20 τ.μ. (προφανώς έτος κατασκευής το 1978)

2) αυθαίρετος εξώστης ο οποίος βρίσκεται  πέραν της ρυμοτομικής γραμμής πάνω από κοινοτική οδό που συνορεύει το οικόπεδο (έτος κατασκευής 1978)

3) κατασκευή στεγάστρων στους προβόλους (έτος κατασκευής 1990)

 

η ερωτησή μου είναι 1) αν εντάσσεται στο νόμο ο πρόβολος που βρίσκεται πάνω από την κοινοτική οδό

και  2) αν μπορώ να βάλλω το υπόγειο κατηγορία 2 με 1 πολεοδομική παράβαση για τα στέγαστρα του 1990 ή εξαιτίας του στεγάστρου που έγινε το 1990 πρέπει και το υπόγειο να πάει στην κατηγορία 4?

 

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

δηλώσεις που μεταφέρονται απο τον 4014 χρειάζονται επίσης απόδειξη παλαιότητας εκτός της οικοδομικής αδείας? Το ρωτάω αυτό για στο 4014 δεν είχαμε τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

η ερωτησή μου είναι 1) αν εντάσσεται στο νόμο ο πρόβολος που βρίσκεται πάνω από την κοινοτική οδό

και  2) αν μπορώ να βάλλω το υπόγειο κατηγορία 2 με 1 πολεοδομική παράβαση για τα στέγαστρα του 1990 ή εξαιτίας του στεγάστρου που έγινε το 1990 πρέπει και το υπόγειο να πάει στην κατηγορία 4?

1. ναι κατηγορια 3 (αρθ 9. Γ.δ.)

2. δε μπορεις να βαλεις πουθενα κατηγορια 2. θα βαλεις κατ4 με παλαιοτητα το 1978

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μία περίπτωση εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα 28 τ.μ κατασκευασμένο αποδεδειγμένα πρό 1.1.1983 (αναφέρεται το κτίσμα σε συμβόλαιο του 1977)

σε εκτός σχεδίου οικόπεδο.Πρόσφατα (μετά από 06/2011) ο ιδιοκτήτης κατασκέυασε στέγη (δεν υπήρχε καν στέγη η παλιά είχε πέσει) από τραπεζοειδή λαμαρίνα χωρίς προφανώς την έκδοση οποιασδήποτε άδειας και χωρίς να μεταβάλει τον ογκο του κτιρίου.Στην αεροφωτογραφία θα φανεί σίγουρα η εν λόγω επέμβαση στο κτίριο σε σχέση με τις φωτογραφίες..

 

Λύση 1:Να προτείνω στον ιδιοκτήτη την αφαίρεσή της,να γίνει η δήλωση με κατ. 2 και στη συνέχεια να αιτηθώ (οταν περαίωθει η διαδικασία) έγκριση εργασιών επισκευης - αποπεράτωσης ή  έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας(θέμα πολεοδομίας αυτό)

 

Λύση 2:Να μην λάβω υπόψη μου την καινούργια στέγη και να προχωρήσω την δήλωση κανονικά και πάλι σαν κατηγορία 2..?

 

Κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

κανεις το 1

ή βαζεις αλλη κατηγορια με παλαιοτητα πριν το 83

 

Ναι, αλλά βάζοντας κατηγορία 5 (είναι χωρίς οικοδομική άδεια το κτίριο)και παλιότητα πρό του 1983(το πρόστιμο μένει το ίδιο) θα πρέπει να βάλω και 1 λοιπή παράβαση για την μεταγενέστερη αντικατάσταση της στέγης..? Σωστά? (Ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του τελικά συμβόλαιο ενοικίασης της κατοικίας σε ιδιώτη πρίν 06/2011 οπότε έμεσα αποδεικνύεται έμμεσα ότι υπήρχε στέγη). Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια κοντευω να τρελαθω με το τι μπορεις να βρεις προσπαθωντας να τακτοποιησεις ενα αυθαιρετο. Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για κανενα αν το εχω ενταξει σωστα ή οχι! Αλλα το τελευταιο που εχω σηκωνω τα χερια ψηλα!

 

Υπαρχει αυθαιρετο ισογειο προ του ' 75 με Ε = 67 τ.μ.

Απο πάνω υπαρχει οροφος αυθαιρετος προ 83 με Ε = 80τ.μ. (η διαφορα στα τμ ειναι λογω το οτι το ισογειο ειναι μπαζωμενο απο 2 πλευρες λογω ανισουψιας του φυσικου εδαφους.

Επισης υπαρχει και μια αποθηκη 30 τμ προ του 75

Μεχρι εδω καλα.

Προσπαθωντας να δω πως θα τα βαλω στο συστημα πηρα ο,τι χαρτομανι εχει ο ιδιοκτητης και ανακαλυψα οτι εχει εκδοθει Οικ. Αδ. για ισογειο γκαραζ (που οντως υπαρχει)

Ανοιγωντας το διαγραμμα καλυψης διαπιστωνω οτι στους υπολογισμους ΟΛΟΥΣ(πραγματοποιουμενη δομηση - καλυψη - υψος) υπαρχει το Γκαραζ ΚΑΙ ο οροφος και η αποθηκη!!!!!!!!!!!!!!

 

Αρα τι καταλαβαινετε βρε παιδια????  δεν τα βαζω καθολου τα 2 και βαζω μονο το ισογειο προ του 75???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.