Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εγω παρότι στο διάγραμμα κάλυψης έχω κόψει σχηματικές τομές και το έχω απλοποιήσει αφου δε μας υποχρεώνει κανείς σε προδιαγραφές άδειας, τομή γενικά ανεβάζω όταν έχω υπέρβαση σχετική ακόμη και αν δε ζητείται. Πχ υπ ύψους κατηγορία 2, θεωρώ ότι κάπως πρέπει να την απεικονίσω.

Για το άδεια προ 83 θεωρώ ότι θελεις και κάτι ακόμα, μια σφραγίδα περάτωσης η ένα συμβόλαιο κάτι τέλος πάντων που να αποδεικνύει σχετικά ότι έγινε κιόλας προ 83.

 

ΥΓ τελικά εγώ βρήκα το Ε9 που το δηλώνει πλέον ενωμένο (απο πέρυσι που του είχα κάνει πεα) όποτε θα πατήσω εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στην Ε/Α 713 ΤΕΕ: Η κατηγορία 2 ΔΕΝ συνδυάζεται με τις 4 και 5 εφόσον με τις κατηγορίες αυτές (4 ή 5) τακτοποιούνται αυθαίρετα βάσει τετραγωνικών μέτρων.

Επομένως πώς προκύπτει ότι οι λοιπές της κατ 2 (για τις οποίες προφανώς κανείς δεν έχει επίσημο αποδεικτικό) την παρασέρνουν σε κατ 4 ή  5;

Σημείωση: αν έχεις κατ2 και λοιπή παράβαση στην 4 το προχωράει. αν εχεις κατ2 και καρτέλα με κατ4 και τετραγωνικά δεν το προχωράει. μήπως μας έδωσε το ηλεκτρονικό σύστημα την απάντηση;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους τους αγαπητούς Συναδέλφους. 

Εχω μια περίπτωση ¨ΜΗ Μπαζώματος¨ σε τμήμα υπερύψωσης Ισογείου κτηρίου κατοικίας προ του 1982.

Είναι ένα τμήμα ύψους 1.60 μ. που δεν το μπάζωσαν και το έχουν σαν αποθήκη. Πως ρυθμίζετε από την στιγμή που δεν αποτελεί ούτε χώρο Βοηθητικής Χρήσης με αυτό το ύψος. Με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Επισυνάπτω και ένα σχέδιο για να δείτε καλύτερα το πρόβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ!!

Κατοψη και Τομη.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.