Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλημέρα. Και εγώ έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου η βεράντα του υπερυψωμένου ισογείου επεκτάθηκε και λόγω του επικλινούς του εδάφους δημιουργήθηκε από κάτω της βοηθητικός χώρος με μέγιστο ύψος 1,80. Μπορώ να τον εντάξω στην Κατηγορία 3 ή όχι επειδή είναι εκτός περιγράμματος; 

αν το εμβαδόν ειναι <15 μ2 μπορείς

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω αποθήκη η οποία κατασκευάστηκε στο δώμα μέχρι 15τμ και μέχρι 2,50μ ύψος, μπορεί να μπει κατηγορία 3 σωστα?

ο νόμος δεν αναφέρει κάπου ότι πρέπει να είναι ισόγεια?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια σκάλα εξωτερική που από κυκλική που φαινόταν στα σχέδια έγινε σε σχήμα Π με δύο βραχίονες στην ίδια θέση. Το εμβαδόν της είχε προσμετρηθεί στην κάλυψη και τώρα προκύπτει λιγότερο κατά 0,30 μ2. Μπορώ να το εντάξω Κατηγορία 3 επειδή έχω και άλλες αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/2/2020 at 1:20 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μπορείς να την υπάγεις στην κατηγορία 3.

Καλησπέρα, 

οι αποθήκες αυτές ανεξαρτήτου παλαιότητας υπάγονται στην Κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου υφιστανται αποθηκη <15τμ. και με υψος <2.50 μ. που υπαγεται κατηγ. 3.. Μπορω να εκδοσω βεβαιωση 4495 αναφεροντας το στη τεχνικη εκθεση...η ερωτηση μου ειναι η εξης:

1)Στην επιλογη οικοδομικη αδεια τι βαζω? αδομητο?? (αφου υπαρχει κτισμα)

και 2) στις επιλογες εκδοσης της βεβαιωσης α) δεν υπαρχει αυθαιρεσια β) υπαρχει αυθαιρεσια αλλα εμπιπτει στις εξαιρεσεις γ) στο ακινητο δεν υπαρχει κτισμα

τι επιλεγω??? 

 ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στη δήλωση που κανεις επιλέγεις από το βελάκι "οχι. Υπέρβαση δόμησης μέχρι 100 τμ". Στο ΦΚ δεν βάζεις εμβαδόν. Βγαίνει 250 Ευρώ να πληρώσεις. Στις επιλογές της βεβαίωσης θα επιλέξεις το β (εξαιρέσεις).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.