Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Η συγκεκριμενη αποθηκη τελικα ειναι κατασκευασμενη σε αγροτεμαχιο μη αρτιο και μη οικοδομησιμο χωρις κανενα αλλο κτισμα στο τεμαχιο αυτο και χωρις οικοδομικη αδεια ...Οποτε η εκδοση βεβαιωσης απορριπτεται σωστα??? και παω υποχρεωτικα για τακτοποιηση ???

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 9/2/2020 at 1:20 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μπορείς να την υπάγεις στην κατηγορία 3.

Η εγκύκλιος που βγήκε το 2019 δεν έγραφε οτι οι αποθήκες της κατ.3 πρέπει  να είναι ισόγειες;Άλλαξε κάτι;

Edited by ΙΤRGN
Link to comment
Share on other sites

Έχει τροποποιηθεί το άρθρο 96 του ν.4495 με τον ν.4759,συμπεριλαμβανομένης και της παραγράφου της Κατηγορίας 3.Δεν έχει αλλάξει η παράγραφος γιβ) των αποθηκών 15τμ. παρά μόνο ως προς την ονομασία της (γιβ αντί για ιβιβ).Η εγκύκλιος 2,αναφέρει ισόγειες αποθήκες,όπως το λες.Δεν έχει βγει νέα εγκύκλιος που να αφορά τις αλλαγές με τον 4759.

Η διχογνωμία που υπήρχε και υπάρχει βρίσκεται στο γεγονός ότι η εγκύκλιος λέει ότι η παράγραφος αναφέρεται σε ισόγειες αποθήκες,ενώ στον ίδιο τον νόμο αναφέρει απλώς "αποθήκες".Ακόμη και με την τωρινή αλλαγή η παράγραφος του νόμου αναφέρεται απλώς σε "αποθήκες",οι οποίες μπορεί να υφίστανται σε οποιοδήποτε επίπεδο,αφού ο νόμος δεν ορίζει ρητά ότι είναι "ισόγειες".

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα 

εχω οικόπεδο εκτός σχεδίου με περίφραξη λαμαρίνα και 20 εκ μπετό βάσης 

Σε ποια κατηγορία αυθαιρεσίας το δηλώνω ;

Κατηγορια 3 ή 4 και γιατί ;

40E7537A-6074-4417-8AA9-78ECF52AB920.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπή παράβαση αναλυτικου είναι. Η κατηγορία εξαρτάται από το αν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο και από την χρονολογία τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής. Πχ αν η περίφραξη έγινε το 1980 είναι κατηγορία 2, ανεξαρτήτως ύπαρξης Ο.Α στο ακίνητο. Αν έγινε μετά το 1983 και υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο θα είναι κατηγορία 4 (εκτός αν έχεις τμήμα της μέσα σε προκήπιο οπότε πάει 5). Αν δεν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο πάει κατηγορία 5. Η κατηγορία 3 δεν περιλαμβάνει εντελώς αυθαίρετες περιφράξεις. 

γι)   υπέρβαση περιτοίχισης ύψους έως ένα (1,00) μέτρο για κατοικίες και δύο (2,00) μέτρα για βιομηχανίες και ειδικά κτίρια,

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπή παράβαση αναλυτικου είναι. Η κατηγορία εξαρτάται από το αν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο και από την χρονολογία τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής. Πχ αν η περίφραξη έγινε το 1980 είναι κατηγορία 2, ανεξαρτήτως ύπαρξης Ο.Α στο ακίνητο. Αν έγινε μετά το 1983 και υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο θα είναι κατηγορία 4 (εκτός αν έχεις τμήμα της μέσα σε προκήπιο οπότε πάει 5). Αν δεν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο πάει κατηγορία 5. Η κατηγορία 3 δεν περιλαμβάνει εντελώς αυθαίρετες περιφράξεις. 

 

Συνεχιζοντας το επιμαχο θεμα να επισημανω ότι απο τον Σεπτεμβριο του 2020 απαγορευεται η τακτοποιηση κατηγορίας 5. Αρα, καποιος με μια απλη αυθαιρετη περιφραξη (χωρίς ΟΑ) δεν μπορει να τακτοποιησει, δεν μπορει να μεταβιβασει λόγω κατηγορίας 5. Ενω, καποιος με μια Ο.Α. στο οικοπεδο του μπορει να τακτοποιησει αποθηκη, επεκταση , ΗΧ και οτι αλλο εχει λογω κατηγορίας 4.  Ειναι λογικό? 

Παρεπιμπτόντως, ο 4178 προεβλεπε στην κατηγορία 3 την τακτοποιηση περιφραξης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την ίδια περίπου κατάσταση εχω και εγώ. Δεν γίνεται τίποτα και δεν ειναι λογικό!!! Εχω σε οικόπεδο χωρίς Ο.Α μια κατοικία προ 75 (κατ.1) μια περίφραξη και μια αποθηκη 16τμ ......που δεν μπορούν να τακτοποιηθούν!!!!

Κάποιος πρότεινε να κάνω τακτοποίηση πρώτα το προ 75... και μετά να κάνω δεύτερη τακτοποίηση (εφόσον πλέον θα έχει άδεια ) την περίφραξη και την αποθηκη !!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 12:57 ΜΜ, gio said:

Κάποιος πρότεινε να κάνω τακτοποίηση πρώτα το προ 75... και μετά να κάνω δεύτερη τακτοποίηση (εφόσον πλέον θα έχει άδεια ) την περίφραξη και την αποθηκη !!!

Καλησπέρα gio.Αυτό που σου πρότειναν ΔΕΝ επιτρέπεται.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 12:57 ΜΜ, gio said:

Δυστυχώς την ίδια περίπου κατάσταση εχω και εγώ. Δεν γίνεται τίποτα και δεν ειναι λογικό!!! Εχω σε οικόπεδο χωρίς Ο.Α μια κατοικία προ 75 (κατ.1) μια περίφραξη και μια αποθηκη 16τμ ......που δεν μπορούν να τακτοποιηθούν!!!!

Υπό ορισμένες συνθήκες -υπάρχει λύση

Ήτοι αν και η αποθήκη είναι προ του 1983 (κατηγ 2)

Δηλώνεις τις κατηγ  1 και 2 και για την περίφραξη δηλώνεις ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ

και αν μεν αυτή είναι με απλό συρματόπλεγμα εκδίδεις Ε.Ε.Δ.Μ.Κ νομιμοποίησης

ενώ αν είναι από μπετό Ο.Α νομιμοποίησης

(απλά έχει δυσανάλογο μη λογικό κόστος και πολλή φασαρία -προεγκρίσεις-Ο.Α-για το τίποτα!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.