Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τελος παντων ουτε εγω ειμαι συμφωνος μια ισογεια αποθηκη περα των 15 τ.μ. να πηγαινει με αναλυτικο , θεωρω σωστο την ΥΔΒΧ οπως προανεφερα πιο πανω . Θεωρω ομως τελειως αδικη την αντιμετωπιση ως ΥΔΒΧ, π.χ. ενα κλειστο γκαραζ 30 τ.μ. με γκαραζοπορτα ειναι δυνατον να το δηλωσουμε ως ΥΔΒΧ.

 

Η απάντηση σου με βρίσκει σύμφωνο και συμφωνεί και με την αρχικη μου τοποθέτηση. 

Για τα υπόλοιπα σαφώς και ο νόμος έχει πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορια αυτη αναφερονται διαφορες σε ανοιγματα μεχρι 10%.

 

Να υποθεσω οτι και ενα ανοιγμα παραπανω μπορει να μπει στην κατηγορια αυτη??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όσον αφορά στις αποθήκες με τον pontifikas στο post #89. Εξάλλου στις υπερβάσεις δόμησης διευκρινίζεται ότι αφορούν τους χώρους κύριας χρήσης ή πατάρια, σοφίτες, υπόγεια. Δεν αναφέρει πουθενά βοηθητικούς χώρους. Όμως, η αποθήκη είναι χώρος βοηθητικής χρήσης όπως αναφέρεται ξεκάθαρα στον ΝΟΚ. Δεν μπορεί να δηλωθεί παρά μόνο ως λοιπή παράβαση από την στιγμή που δεν εμπίπτει στην Κατηγορία 3 λόγω διαστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Χρήση της 18.5 δεν μπορεί να γίνει γιατι


"5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)"


Μια αποθήκη αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια συνεπώς δεν μπορεί να ισχυριστείς ότι κάνεις αναλυτικό. 


 


Εξάλλου, όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, 


Μια υπόγεια αποθήκη 25 τμ σε υπόγειο που δεν φαινόταν στο σχέδιο της αδείας (επέκταση υπογείου) πως θα την δήλωνες ? 


με αναλυτικό προϋπολογισμό ?


 


Υπέρβαση δόμησης είναι. Απλά αναμένουμε να ισχύσει ο μειωτικός συντελεστής της 18.6, που κακώς δεν αναφέρεται για υπέργειους βοηθητικούς χώρους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια δεξαμενη  (στον ακάλυπτο χώρο) σε πρατήριο υγρών καυσίμων πιστεύεται ότι μπορεί να πάει με αναλυτικό?? ή μήπως είναι Υ.Κ αν και διαβάζοντας το ΝΟΚ δε καταλαβαίνω κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου αλλά δεν εμπίπτει σε καμία από τις κατηγορίες 1-12. Πουθενά δεν αναφέρεται Υ.Δ. χώρων βοηθητικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αναφερει τις δεξαμενες η κατηγορια 3 γιατι να παει υπερβαση ή αναλυτικο?

Τι σχεση εχει αν αντιστοιχιζεται με κατηγορια. 1-12?

 

Εκτος αν προκειται για δεξαμενη πετρελαιου.

Σε αυτη την περιπτωση θα εκανα αναλυτικο ως παρ19 αρθρο 2 ΝΟΚ δυναμει της 18.5α

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για μεζονέτα(3ων επιπέδων υπ.49τμ , ισ.59τμ ορ.46τμ) σε συγκρότημα μεζονετών

οι παραβάσεις που έχω

1. αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία 29.25τμ( σ. 0.5)

2. κλείσιμο ημιπαιθρίου 12.80(σ. 1)

3. κατασκευή παταριού στον α όροφο περίπου 15τ.μ.(πάνω απο τον διάδρομο και το μπάνιο) μέσα στον εγκεκριμένο όγκο του κτιρίου.όταν κάνω έλεγχο για βεβαίωση τα πατάρια πανω απο τα μπάνια(συνηθες ύψος 1,00μ)δεν τους έδινα σημασία ,στη συγκεκριμένη περίπτωση με έχει προβληματίσει διοτί ακολουθεί το νόμιμο ύψος της στέγης με αποτέλεσμα στη σημείο του κορφια το παταρι να έχει ύψος περίπου 1,50μ. το παταρι δεν ειναι βατο κ εχει β.χ.(δεν έχει σκάλα ανόδου)

με τον νέο τροπο υπολογισμού οι 2 πρώτες παραβάσεις ειναι οριακα 40%(42/105) ωστε να ειναι κατηγορία 4.το θέμα ειναι με την τρίτη παραβαση ποια είναι η αποψή σας .

1.κάνω οτι δεν ειδα ?

2.την υπολογίζω ως υπερβαση δόμησης β.χ. Με αποτέλεσμα να παει κατηγορία 5 και το σύνολο των υπερβάσεων πάνω απο το 50% ,άρα υπολογίζω όλες τις παραβάσεις με 5β κ συντελεστη 1.3 ?(βαζω την 1 και 3 παραβαση στην ιδια καρτελα)

3. το θεωρώ αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά μέτρα και ύψους έως 2,50 μέτρα κ βάζω 1 παράβαση?

 

1. Η αλλαγή χρήσης του υπογείου είναι 49μ2.

Το πρόστιμο έχει συντελεστή 50%. Όχι τα μέτρα.

 

3. Η ιδέα που λες για το το πατάρι για κατηγορία 3 είναι καλή.

Εμένα μου αρέσει.

Δε βρίσκω κάτι στην περιγραφή της κατηγορίας 3 που να αναφέρει ότι

θα πρέπει η αποθήκη να είναι αυτοτελής κατασκευή κτλ κτλ. (εγώ έτσι το είχα θεωρήσει αρχικά).

Η άλλη λύση είναι να βάλει τα τετραγωνικά στο κελί με τον μειωτικό συντελεστή. Το βρίσκω όμως υπερβολικό.

Ας πει τη γνώμη του και κάποιος άλλος συνάδελφος.

 

Ο νέος νόμος δεν έχει την κατηγορία χώροι ΒΧ όπως ο 4014.

Έχει το χώροι με μειωτικό συντελεστή.

Χωρίς να διευκρινίζει αν είναι ΚΧ ή ΒΧ

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το βρίσκω υπερβολικό για αυτό έκανα αυτή τη σκέψη.Στο υπόγειο βάζω 29,25 διοτί σε αυτά έχει γίνει η αλλαγή χρήσης,τα υπολοιπα εχουν β.χ.(αποθήκη καυσίμων,λέβιταςκλπ κλπ).

Πάνω εχω κάνει ενα μεγάλο λάθος διοτι υπολογίζω τη κατηγορία στη μεζονέτα και όχι ολες τις παραβασεις του οικοπεδου προς το οικοπεδο(τρεις λαλούν κ δυο χορευούν)

πήγα σε ενα πελάτη χθες,πάντα κουβαλάω κ το νόμο μαζι για να μην νομίζουν οτι τα έχω παίξει με αυτα που λέω ,κ οταν του είπα ότι για να ρυθμίσεις τον ημιυπαιθριο 13τ.μ. Πρεπεί να μπω στις 3 μεζονέτες κ στην υπολοιπη πολυκατοικία του οικοπέδου κ οτι μάλλον είσαι κατηγορία 5 λόγω των πιθανών μεγάλων παραβάσεων των μεζονετών με πέρασε για ….....

στις πολυκατοικίες που δεν έχουν οροφομεζονέτες(υπ-ισ) κ σοφίτες μπορείς εξωτερικά κ στην ταρατσα να καταλάβεις πράγματα,στις μεζονέτες τι??????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.