Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

σε κατηγορια 3 δεν μπορεις να βαλεις τ.μ. στην υπερβαση δομησης. απλα στην τεχνικη εκθεση τα αναφερεις και λες οτι εντασσεται στην κατηγορια 3 λογω διαστασεων

 

Σε ευχαριστώ! Θα το κάνω έτσι

 

Αλέξανδρος, on 09 Oct 2013 - 18:45, said:snapback.png

Δεν είναι και άσχετο!!!!!!

?

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

 

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

 

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος

 

Απορίες :

 

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ??

β) ο αριθμός παραβάσεων είναι ένας ?? Δλδ μία (1) αυθαιρεσία, κλείσιμο Η/Χ ή τρεις (3) επειδή τα τμήματα των Η/Χ είναι τρία (3) ??

γ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής αλλαγής χρήσης" (4) ΔΕ συμπληρώνω το 1,4 (βάση άρθρου 19-5.), σωστά ?? Έχω βοηθητική χρήση σε κύρια !!

δ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής Δόμησης" (5) συμπληρώνω το (1) με το 19,25, στο (α) με 1,0 ??

ε) στο Φ.Κ. τα 6,7,8,9,10,11 δε τα σημπληρώνω αφού ούτε υπέρβαση ύψους έχω, ούτε κάλυψης, ούτε πλάγιας απόστασης, ούτε πρασιάς, πισίνα δεν έχει και δεν ανήκει σε ειδική ομάδα για το (11) με τους "Κοινωνικούς συντελεστές".

στ) η παλαιότητα είναι στο  (γ) "από 01/01/1983 μέχρι 31/12/2003, σωστά ??

 

Επιπρόσθετα, η κατοικία είναι σε ποσοστό 50% σε κάθε ένα γονέα, και τα τέκνα 2 κι ανήλικα, οπότε διαβάζοντας το άρθρο 19-3. αφού είναι κύρια και μοναδική κατοικία και δεν έχουμε την περίπτωση πλήρους κυριότητας, τότε εμπίπτει η ανωτέρω περίπτωση στην καταβολή ποσοστού 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου ??? Βάση Ο.Ι. το διαμέρισμα έχει 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια < 70 τμ, η οποία και προσαυξάνεται κατά 15 τμ για τα δύο ανήλικα τέκνα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για το χρόνο ανάγνωσης των ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος

Απορίες :

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ?? ΟΧΙ, η επιλογή της κατηγορίας γίνεται συγκρίνοντας τις υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης με τα αναλογικά επιτρεπόμενα στη συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία (με βάσει την εγκύκλιο) ή συγκρίνοντας τις συνολικές αυθαιρεσίες ολόκληρου του κτιρίου με τα συνολικά επιτρεπόμενα (με βάσει το νόμο), αν είναι <40% και του ύψους <20%.

β) ο αριθμός παραβάσεων είναι ένας ?? Δλδ μία (1) αυθαιρεσία, κλείσιμο Η/Χ ή τρεις (3) επειδή τα τμήματα των Η/Χ είναι τρία (3) ?? Οι συνολικές αυθαιρεσίες ρυθμίζονται ως ΥΔΚΧ (όλα τα τ.μ. αυτών).

γ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής αλλαγής χρήσης" (4) ΔΕ συμπληρώνω το 1,4 (βάση άρθρου 19-5.), σωστά ?? Έχω βοηθητική χρήση σε κύρια !! Δεν το ακουμπάς.

δ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής Δόμησης" (5) συμπληρώνω το (1) με το 19,25, στο (α) με 1,0 ?? ΥΔΚΧ 19,25 και συγκρίνοντας (όπως αναφέρω παραπάνω βρίσκεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης σε πιά περίπτωση ανήκει).

ε) στο Φ.Κ. τα 6,7,8,9,10,11 δε τα σημπληρώνω αφού ούτε υπέρβαση ύψους έχω, ούτε κάλυψης, ούτε πλάγιας απόστασης, ούτε πρασιάς, πισίνα δεν έχει και δεν ανήκει σε ειδική ομάδα για το (11) με τους "Κοινωνικούς συντελεστές". Ναι.

στ) η παλαιότητα είναι στο  (γ) "από 01/01/1983 μέχρι 31/12/2003, σωστά ?? Όχι, χρειάζεται αεροφωτογραφία (που και να τη βρεις δεν θα δείχνει τίποτα, η άλλο δημόσιο έγγραφο, που να το αποδεικνύει αυτό.

Επιπρόσθετα, η κατοικία είναι σε ποσοστό 50% σε κάθε ένα γονέα, και τα τέκνα 2 κι ανήλικα, οπότε διαβάζοντας το άρθρο 19-3. αφού είναι κύρια (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται από το Ε1) και μοναδική (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται όπως προστάζει ο νόμος από το Ε9) κατοικία και δεν έχουμε την περίπτωση πλήρους κυριότητας, τότε εμπίπτει η ανωτέρω περίπτωση στην καταβολή ποσοστού 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου ??? Βάση Ο.Ι. το διαμέρισμα έχει 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια < 70 τμ, η οποία και προσαυξάνεται κατά 15 τμ για τα δύο ανήλικα τέκνα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για το χρόνο ανάγνωσης των ανωτέρω.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

στο #307   <<Πρέπει να πιστοποιήσεις στην πολεοδομία το νόμιμο περίγραμμα του ακίνητου ως προς του 1955, και να πάρεις την ανάλογη βεβαίωση, >> 

ερωτηση 

πως γινεται η διαδικασια για κτιριο χωρις ΟΑ εντος οικισμου<2000

συγγνωμη που επανερχομαι

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ++++++++ στον Ιάσωνα για τον τρόπο εξήγησης αλλά και για την βοήθειά του γενικώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

 

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

 

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)  60.08*,2=12μ2, πόσα ποια να είναι τα κοινόχρηστα, το ψιλοφόρτωσε ο εργολάβος....

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος Κάτι άφησε.... έχει συνείδηση...

 

 

Απορίες :

 

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ?? ΟΧΙ όπως σου είπε και ο ΙΑΣΟΝΑΣ. Οι κατ.3 έχει συγκεκριμένες παραβάσεις με συγκεκριμένα όρια.

β) ο αριθμός παραβάσεων είναι ένας ?? Δλδ μία (1) αυθαιρεσία, κλείσιμο Η/Χ ή τρεις (3) επειδή τα τμήματα των Η/Χ είναι τρία (3) ??

γ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής αλλαγής χρήσης" (4) ΔΕ συμπληρώνω το 1,4 (βάση άρθρου 19-5.), σωστά ?? Έχω βοηθητική χρήση σε κύρια !! έτσι, θα βάλεις μόνο ΥΔ.

δ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής Δόμησης" (5) συμπληρώνω το (1) με το 19,25, στο (α) με 1,0 ??

ε) στο Φ.Κ. τα 6,7,8,9,10,11 δε τα σημπληρώνω αφού ούτε υπέρβαση ύψους έχω, ούτε κάλυψης, ούτε πλάγιας απόστασης, ούτε πρασιάς, πισίνα δεν έχει και δεν ανήκει σε ειδική ομάδα για το (11) με τους "Κοινωνικούς συντελεστές".

στ) η παλαιότητα είναι στο  (γ) "από 01/01/1983 μέχρι 31/12/2003, σωστά ?? Και εδώ έρχεται η Εγκύκλιο 3 που σου λέει:

26)  Παρ.  2  :  Η  υπαγωγή  αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  χώρου  στο  ν.  4178/13  είναι  δυνατή

ακόµη  και  αν  δεν  υποβληθεί  έγγραφο  φορολογικής  ή  άλλης  δηµόσιας  αρχής,  αλλά  στην

περίπτωση αυτή για τον υπολογισµό του προστίµου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η

1.1.2004.

∆ιευκρινίζεται  ότι  τα  ως  άνω  σχετικά  µε  την  απόδειξη  του  χρόνου  κατασκευής

ισχύουν  αναλογικά  και  για  τις  περιπτώσεις  κατασκευής  αυθαίρετου  παταριού,  αυθαίρετου

υπογείου και αυθαίρετης µετατροπής ηµιϋπαίθριου χώρου σε κλειστό χώρο κύριας χρήσης.

 

 

Επιπρόσθετα, η κατοικία είναι σε ποσοστό 50% σε κάθε ένα γονέα, και τα τέκνα 2 κι ανήλικα, οπότε διαβάζοντας το άρθρο 19-3. αφού είναι κύρια και μοναδική κατοικία και δεν έχουμε την περίπτωση πλήρους κυριότητας, τότε εμπίπτει η ανωτέρω περίπτωση στην καταβολή ποσοστού 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου ??? Βάση Ο.Ι. το διαμέρισμα έχει 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια < 70 τμ, η οποία και προσαυξάνεται κατά 15 τμ για τα δύο ανήλικα τέκνα. Δεν είναι αυτό η πλήρης κυριότητα. Αυτό που περιγράφεις είναι η αποκλειστική κυριότητα και δεν παίζει κανένα ρόλο στο θέμα μας. Έχεις στεγαστικές ανάγκες 100μ2. Δες καλά το νόμο τι ακριβώς πρέπει να ελέγξεις.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για το χρόνο ανάγνωσης των ανωτέρω.

Γενικά μην βιαστείς.

Ρίξε μια καλύτερη ματιά στον νόμο

και να επανέλθεις με ένα ένα σημείο για να το καταλάβεις καλύτερα.

 

Η υπαγωγή έτσι όπως την περιγράφεις, χολώνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο #307   <<Πρέπει να πιστοποιήσεις στην πολεοδομία το νόμιμο περίγραμμα του ακίνητου ως προς του 1955, και να πάρεις την ανάλογη βεβαίωση, >> 

ερωτηση 

πως γινεται η διαδικασια για κτιριο χωρις ΟΑ εντος οικισμου<2000

συγγνωμη που επανερχομαι

Πρέπει να ρωτήσεις την αρμόδια ΥΔΟΜ. Συνήθως περιλαμβάνει:

- αίτηση του ιδιοκτήτη με συνημμένα

- υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι το κτίριο είναι προ του 1955

- υπεύθυνες δηλώσεις δύο πολιτών ότι τι κτίριο είναι προ του 1955 (να έχουν την ηλικία να το πιστοποιήσουν)

- αντίγραφο συμβολαίου που αναφέρεται το κτίριο ως προ του 1955

- κατόψεις των ορόφων

- φωτογραφίες των όψεων του κτιρίου

δεν θυμάμαι, τι άλλο ρώτα στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρωτήσεις την αρμόδια ΥΔΟΜ. Συνήθως περιλαμβάνει:

- αίτηση του ιδιοκτήτη με συνημμένα

- υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι το κτίριο είναι προ του 1955

- υπεύθυνες δηλώσεις δύο πολιτών ότι τι κτίριο είναι προ του 1955 (να έχουν την ηλικία να το πιστοποιήσουν)

- αντίγραφο συμβολαίου που αναφέρεται το κτίριο ως προ του 1955

- κατόψεις των ορόφων

- φωτογραφίες των όψεων του κτιρίου

δεν θυμάμαι, τι άλλο ρώτα στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

ευχαριστω για την απαντηση,νομιζα αρκουσε το συμβολαιο(επισημο εγγραφο)

την ιδια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθουμε κ στις βεβαιωσεις για τα προ του 55?

ισως το ερωτημα πρεπει να το μεταφερω στο post για τις βεβαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Στις βεβαιώσεις αρκεί να δεις εσύ ότι είσαι προ του 1955.

Δεν χρειάζεται διαδικασία.

 

Και νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχει η διαδικασία πιστοποίησης προ του 1955 στις ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο #306 συμπληρωνοντας


σε κτιριο εντος οικισμου κατω των 2000 αποδεδειγμενα πριν το1955 που λειτουργουσε καφενειο χωρις αποδεικτικα στοιχεια κ το οποιο σε συμβολαιο 5/2010 αναφερεται 2οροφη κατοικια,Εγινε αλλαγη χρησης καπου μεσα στο 2011, σε καφετερια στο ισογειο με την αποθηκη της στον οροφο.(υποπτευομαι κ μετα τον 07/2011)


Δεν υπαρχουν αποδεικτικα για την αλλαγη χρησης,ουτε εχει εκδοθει η αδεια λειτουργιας ακομη.


α)Μπορω να την υπαγαγω συμφωνα με το αρθρο 18 5β με χρονο αλλαγης μετα το 2004?


β)ομως με τι κριτηριο δεν επερχεται υπερβαση δομησης,αφου το κτιριο δεν εχει ΟΑ η απλα επειδη απο κατοικια σε καταστημα γενικα δεν εχουμε ΥΔ?


γ)στον 4178 γενικωτερα αν μπορει να εκδοθει ΟΑ εχω την επιλογη οπως στον 4014 να μη εκδοσω αδεια αλλα να κανω υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.