Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Η αναφορά για μη πραγματοποίηση τμήματος της άδειας εφαρμόζει πιστεύω στην περίπτωση που δεν έγινε το υπόγειο που υπήρχε στην άδεια, πχ λόγω ύπαρξης υδάτων και βαρέθηκαν να κανουν οτιδηποτε για να αλλαχτεί η άδεια  (αναθεώρηση, τροποποίηση). Παλιότερα μπακαλίστικα τα κάναν κι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κατι σχεδόν χαζό?

Η πλακόστρωση επί εδάφους (δηλαδή πλακίτσα μπετον στο χώμα, και από πάνω πλάκες Καρύστου) σε εκτός σχεδίου μη αρτιο (ζήτησε η πολ/μια να τη χρεώσω), υπάγεται στην περίπτωση ι) διαμορφώσεις εδάφους έως 1,00μ ύψος? Γιατί έχω 2-3 παραβάσεις που υπάγονται κατηγορία 3, και αν δεν βάλω αυτή επίσης στην 3 αλλά σε άλλη κατηγορία με αναλυτικό, τότε έχω +500 δώρο από την Εγκύκλιο 3.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο ζήτησε η πολεοδομία, μήπως να κάνεις μία συζήτηση με αυτούς λέγοντας ότι έχω αυτές τις παραβάσεις κατηγορίας 3.

 

Αν κανουν τους δυσκολους τότε ψαξε για λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λέτε οτι δεν υπάγονται στην κατηγορία 3 ("διαμορφώσεις εδάφους"), εκτός αν το τραβήξω λίγο από το μαλλί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω μία απορία .... όποιος  γνωρίζει  κάτι.

 

Μετά  την μεταφορά ολοκληρωμένης  δήλωσης από τον 4014  στον 4178, τις παραβάσεις  ( π.χ  3  τον  αριθμό με αναλυτικό) του 4014,  τις μεταφέρει  στον  4178

ως  ένα  νέο φύλλο  καταγραφής με τίτλο (Αυτόματη καταχωρηση,φκ για πισινα,παραβάσεις,....).

 

Οι παραβάσεις  αυτές δεν ταιριάζουν με  την  κατηγορία 3 .

 

Τις  υπόλοιπες  υπερβάσεις δόμησης τις κατατάσουμε στην  ανάλογη  κατηγορία, εντάξει , 

με  τις παραβάσεις όμως  που  είναι σε  ένα  ΦΚ , τι  γίνεται; πως  τις  κατηγοριοποιούμε ;

Μήπως  ανάλογα  με τις υπόλοιπες υπερβάσεις δόμησης  που  τυχόν έχουμε ;

 

Όσον αφορά  το  πλήθος τους,  που  το  δηλώνουμε  στον 4178 ; Μήπως  στο :  Λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις ; του  Φ.Κ ;

 

Έχετε αντιμετωπίσει  κάτι  παρόμοιο  μέχρι  τώρα ;

 

Ευχαριστώ  για  την  υπομονή  σας.

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Skand οι λοιπές παραβάσεις και παραβάσεις κατηγορίας 3 είναι ξεχωριστά πράγματα άρα ξεχωριστά φύλλα καταγραφής... αν έχεις συγχρόνως πχ υπαίθρια ψησταριά, πέργκολα και ξεμπάζωμα πχ, κάνεις 2 φύλλα καταγραφής 1)το ένα με παράβαση κατηγορίας 3 χωρίς να συμπληρώνεις αριθμό παραβάσεων πουθενά ούτε κάτι άλλο. Θα δείς μετά την υποβολή ότι σου χρεώνει ενα 500 ρικο στους κύριους χώρους σου. 2) το άλλο φύλλο θα περιέχει τον αριθμό των παραβάσεων που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία 3 όπως πχ το ξεμπάζωμα..εκεί απ'  ότι φαίνεται συμπληρώνεις αριθμούς παραβάσεων με βάση των προυπολογισμο

 

αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, αλλά έτσι αντιμετώπισα εγώ δηλώσεις με ''ποικιλία'' παραβάσεων

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ και ssouanis σας ευχαριστώ για τις λεπτομερέστατες παρατηρήσεις... πράγματι η κατανόηση του νόμου αρχίζοντας από την κατηγοριοποίηση της αυθαιρεσίας είναι η αρχή για να προχωρήσω !!! Ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω με περισσότερες απορίες, είναι σίγουρο !!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ οι αυθαιρετες μικροπαραβασεις τις κατηγοριας 3 ομαδοποιουνται σε ενα 500αρικο η ομοειδεις μονο?

Δηλαδη οταν εχω μεταβολη διαστασεων κουφωματων ΚΑΙ μεταβολη διαστασεων εξωστων ΚΑΙ μια αποθηκη στο δωμα, αυτα πανε με ενα 500αρικο η με 3?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.